Domů
Obnovitelné zdroje
Podíl OZE na spotřebě energie v EU vzrostl na 23 %. V roce 2030 má činit 42,5 %
Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope
Zdroj: WindEurope

Podíl OZE na spotřebě energie v EU vzrostl na 23 %. V roce 2030 má činit 42,5 %

Podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na hrubé konečné spotřebě energie v Evropské unii dosáhl v roce 2022 hodnoty 23 %. Meziročně se tak zvýšil o 1,1 procentního bodu. Aby byl splněn cíl pro rok 2030, budou však muset jednotlivé členské státy využívání OZE významně navýšit. 

Zatímco v roce 2021 došlo k vůbec prvnímu meziročnímu poklesu podílu OZE na hrubé konečné spotřebě energie, v roce 2022 se trend obrátil a podíl začal opět růst.

Podle nedávno zveřejněných čísel vzrostl v roce 2022 tento ukazatel, který patří mezi hlavní klimatické cíle EU,  na 23 %. To představuje meziroční nárůst o 1,1 procentního bodu.

Eurostat v tiskové zprávě připomněl, že členské státy EU v říjnu schválily navýšení cíle pro rok 2030 v této oblasti z původních 32 % na 42,5 %.

"Evropské státy tedy budou muset zesílit své snahy, aby přispěly ke splnění nového EU cíle pro rok 2030, což bude vyžadovat navýšení podílu obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie v EU o téměř 20 procentních bodů," uvedl Eurostat.

Švédsko na čele, ČR pod průměrem

Při pohledu na podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie v jednotlivých členských státech EU je patrná pokračující dominance Švédska, které meziročně navýšilo uvedený podíl o 3,4 procentního bodu na 66 %. Podle Eurostatu těží Švédsko zejména z vysokého využití vodních a větrných elektráren, pevných i kapalných biopaliv a také tepelných čerpadel.

Následuje Finsko (47,9 %), které taktéž hojně využívá vodní a větrné elektrárny a pevná biopaliva, a Estonsko (38,5 %), které získává nejvíce energie z obnovitelných zdrojů z větrných elektráren a pevných biopaliv. Více než třetinový podíl mají dále Portugalsko (34,7 %) a Rakousko (33,8 %).

Podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie v jednotlivých členských státech EU. Zdroj: Eurostat

Nejnižší podíly OZE na hrubé konečné spotřebě energie mají naopak Irsko (13,1 %), Malta (13,4 %), Belgie (13,8 %) a Lucembursko (14,4 %).

Celkem 17 z 27 členských států EU vykázalo podíly pod evropským průměrem. Mezi těmito státy je s 18,2 % také Česká republika.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(44)
Ivan
5. leden 2024, 13:02

chtěl bych vidět statistiku pro každou hodinu v roce nebo aspoň pro den, to si myslím, že už nebude tak zářné procento...

Jan Stehlik
5. leden 2024, 13:15

To je v principu zástupné . To co je zásadní je cena energií a z něj vyplývající životní uroveň . Od toho se odvíjí vše.

Petr prochaska
5. leden 2024, 14:36

To je jedno. Pro plnění emisních cílů je důležité hodnotit jako celek.

Ivan
5. leden 2024, 14:40

pro provoz sítě to ale jedno není

Petr Hariprasad Hajič
5. leden 2024, 17:32

Nejspíš se s tím vyrovnávají dobře a pokud ne, tak jsou řešení. Jak krátkodobá, tak dlouhodobá. To problém není. Problém jsou ty státy, které všeobecně zaostávají včetně ČR.

Michal K.
5. leden 2024, 13:36

asi mi nieco podstatne unika. Nemci uz cez 20 rokov valia do OZE obrovske horibilne sumy.

A nakoniec podile OZE na celkovej spotrebe energie je cca na urovni CR alebo SR, ktore teda do toho nevalia zdaleka take prostriedky.

Preco ?

Tomáš Foldyna
5. leden 2024, 15:36

Protože jsou .... když si usilovně zavřeli funkční JE.

Petr
5. leden 2024, 15:55

Němci mají 55 %, Česko kolik - jedenáct procent z OZE?

Emil
5. leden 2024, 17:01

Řeč je o "podile OZE na celkovej spotrebe energie", tak proč sem motáte elektřinu?

Vladimír Šťastný
5. leden 2024, 18:09

Tady si přečtěte, k čemu jsou takové rekordy:

https: //smutny.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=811248

hlpb
5. leden 2024, 21:30

No jestli Vladimíre věříš podobným dezinformačním článkům, pak už je jasné proč tady píšeš celou dobu nesmysly. Pan Smutný zjevně o energetice neví nic. Jen v roce 2023 bylo v Německu nainstalováno 1 mil. FVE celkem 14 GW = 14 TWh/rok EE (z toho 7 GW = 7 TWh/rok připadlo na samovýrobce na střechách, ti se v celkové statistice výroby i spotřeby vůbec neobjevují, stejně jako v ČR). Spotřeba bude v dalších letech klesat nebo stagnovat dál, dokud se nezačne samovýroba = vlastní spotřeba počítat do statistik. Jen v Německu dosahuje samovýroba střešních FVE cca 20 TWh/rok. Příští rok má být v Německu nainstalováno dalších 1,5 mil. FVE. Celkem tak Německo bude mít ke konci roku 2024 už 5,5 mil. FVE. Podobný růst je v celé Evropě i Světě. FVE bude doslova drtit a vytláčet ostatní zdroje. Už na jaře a v létě, díky loňskému velkému růstu instalací FVE v celé Evropě, dostávat do obrovských problémů uhelné elektrárny. U nás dojde k dalšímu velkému poklesu výroby z uhelných elektráren, letošní pokles byl - 6 TWh. Příští rok to bude podobné. Roční výroba se u nás zcela jistě propadne pod 70 TWh/rok.

Vladimír Šťastný
6. leden 2024, 07:44

FVE a ostatní OZE zatím vytláčejí z Německa průmysl. Utíká kamkoliv do světa, kde nevládnou ekopaka a energie tam jsou za tržní ceny.

A když ty označíš pana Smutného za člověka, který neví o energetice nic, tak co jseš potom ty? Pořád tady ohromuješ instalovaným výkonem OZE a zcela pomíjíš, že jejich výroba je pořád, vzhledem k vynaloženým prostředkům, naprosto žalostná. A to se teprve začne projevovat ta skutečnost, že ty první OZE už dožívají a bude je třeba v desetitisícových počtech ročně obnovovat, a jejich investoři a majitelé to určitě nebudou chtít dělat bez nových dotací. To jsem fakt zvědav.

hlpb
6. leden 2024, 14:34

Vladimíre, naopak celou bobu tvrdím, že instalovaný výkon není podstatný. Rozhodující je množství vyrobené energie, instalovaný výkon je jen číslo. A na vyrobené EE vidíme následující:

Výroba EE dle zdrojů v EU za celý rok 2023, jednoznačně potvrzuje, že se svojí představou, že OZE výroba je žalostná, jsi absolutně mimo. Naopak výroba z OZE je jednoznačně dominantní a tato dominance každý rok roste. V roce 2024 už OZE vyrobí cca 1200 TWh a fosil výroba díky růstu FVE a VTE klesne pod 650 TWh:

1. OZE = 1080 TWh

2. fosil = 765 TWh

3. JE = 590 TWh

Baton David
6. leden 2024, 14:35

pane Bláha vy to zřejmě víte o energetice dostatek, z vašich příspěvků by se jeden domníval že si v problematice vystačíte s trojčlenkou

hlpb
6. leden 2024, 14:45

Co se týče obnovy dosluhujících FVE, s tím samozřejmě všichni počítali a do budoucna počítají. Na stávajících konstrukcích se vymění panely, střídače atd.. Pozitivní je, že od roku 2010 udělaly panely obrovský technologický pokrok. A jejich účinnost se zvýšila z 16% na 23%. Znamená to, že nové panely o stejné ploše vyrobí více energie než staré panely. Stejné to bude u obnovy větrníků, na stejné místo se nainstaluje větší nebo účinnější větrník. Ale podstatné je v budoucnu budou mít vlastní výrobu FVE každý. I u nás si lze koupit balkonové FVE za 17.000. V Německu už je nainstalováno 500.000 takovýchto systémů. Například ve Francii budou ze zákona zastřešena všechna větší parkoviště např. u nákupních center. To bude znamenat jediné z obchodních center se z aktuálně velkých spotřebitelů EE stanou během několika měsíců významné elektrárny, které budou do sítě dodávat GWh/rok. Podobný osud čekají skladové haly.

Milan Vaněček
6. leden 2024, 15:50

Když by se chtěl pan Smutný poučit, jak ve světě FVE a VtE frčí, jak vyrábějí mnohem více elektřiny než nové JE, jak se obrovsky vydělává na výrobě špičkových fotovoltaickcýh panelů či větrných elektráren, musel by se informovat o Číně.

To je země, kde toto vše existuje.

Samozřejmě, situaci v českém Kocourkově či akce Gréty a jiných podobných v Německu se nechají lehce kritizovat a zesměšňovat. Ale to není o technickém pokroku, to je spíš o lidské hlouposti a nenasytnosti.

Technický pokrok nezastavíš, ten si cestu najde, kvalitou, cenou i reklamou. Jen si vemte jaký obrovský biznis přinesly do světa počítače a mobily, což byla kdysi jen kuriozita...

Bob
6. leden 2024, 17:45

Pan Smutný je mimo jiné energetický specialista a novinář, člen spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz) a pracoval na několika významných pozicích v průmyslu.

Rozhodně ví o energetice více, než Vy.

Jeden z mála realistických autorů mezi těmi mnoha dezinformačními články nerealisticky adorizujícími OZE.

Doporučuji si jeho argumenty alespoň přečíst a porovnat s těmi, které nekriticky oslavují OZE.

Zkuste si třeba také přečíst aktuální problémy největší výrobny zeleného vodíku v Číně.

hlpb
6. leden 2024, 22:53

Bobe, to je přesně ono, je členem spolku realisticka, to je spolek lidí, kteří jsou zhrzeni protože technologie, na které celý život pracovali se neprosadily a ukázaly se jako slepá větev. Je mi jich líto, ale to je život, měli by se s tím smířit.

Wagner celý život pracoval na tom, že se JE stane dominantním zdrojem výroby EE, a na konci své pracovní kariéry čelí tomu, že jeho milovanou JE drtí VTE + FVE. Mám pro pobavení od něho schovanou prezentaci v Power Pointu z roku 2021 (mimochodem grafické a faktické provedení bylo jak od desetiletého dítěte), kdy se vysmíval celkové výrobě FVE a VTE a plkal o tom, že je zanedbatelná a nemá smysl se o ní bavit. Sice nevědecky použil data stará tři roky, aby mu to lépe vyšlo, ale stejně to bylo komické, protože kdyby nebyl atomfanatik, už by v té době věděl, že JE proti VTE + FVE nemá nejmenší šanci. Dnes už víme, že se šeredně mýlil, výroba v roce 2023 vyznívá jasně pro VTE + FVE = 4000 TWh a dál letí nahoru a JE stagnuje na 2600 TWh.

Macek zas celý život zasvětil vývoji spalovacích motorů, a na sklonku života zjistil, že celý jeho profesní život byl k ničemu a za deset let budou spalovací motory zakázány. To musí být hrozné.

A takto bych mohl, pokračovat. Bezesporu jsou to skvělí odborníci ve svých oborech, jen musí pochopit, že se spletli, že je nikdo nemůže a nebude poslouchat a je brát vážně, protože nejsou nestraní, oni jsou jen zoufalí a stále nedokážou pochopit, že svět se ubírá jinou cestou.

Pravoslav Motyčka
7. leden 2024, 01:49

To HLB , jo máte s FVE pravdu , vyrobit a spotřebovat v místě je totiž velmi výhodné navíc FVE na střeše je absolutně ekologická. Otázkou ovšem je kdo na tom vydělá. Protože ty FVE nedokáží pokrýt spotřebu objektu , ale udělají jí nárazovou a zároveň udělají i nárazovou výrobu. To povede časem k tomu ,že pokud bude boom FVE pokračovat , pak v době dobrých podmínek bude elektřina levná a naopak. Přitom FVE budou mít na celkové konečné spotřebě státu jako ne Německo nebo ČR minimální podíl. Bez rozvoje akumulace to celé skončí ve slepé uličce.

Petr
7. leden 2024, 23:13

Sorry, ale to, co píšete, jsou trapné ideologické pindy člověka, který zamrznul v energetice minulého století.

richie
10. leden 2024, 18:16

sory, ale to co pisete, su trapne ideologicke pindy clovek, ktory absolutne nerozumie energetike (a to nie len z minuleho storocia, ale ani sucasnej)

Pravoslav Motyčka
5. leden 2024, 21:36

Němci mají 20,7 ČR 18,5 . Celkově Němci mají 79,3% energie z fosilních paliv ČR má díky jaderné elektřině podstatně méně viz moje příspěvky v článku o Německém podílu OZE....

Petr
7. leden 2024, 23:14

Kde jste vzal, že Němci mají 79 % energie z fosilu?

Emil
8. leden 2024, 07:03

Co se vám na tom nezdá? Zase nedokážete rozlišovat mezi elektřinou a energií obecně? Přibližně takový podíl uvádějí třeba tady:

ourworldindata. org/grapher/renewable-share-energy?tab=chart&country=~DEU

Petr Hariprasad Hajič
5. leden 2024, 17:35

Jde o celkovou spotřebu. Ne o elekřinu. Například se podívejte, že ČR je sice pod průměrem, ale není to tak strašné, jako výroba elektřiny. Tam je ten propad katastrofální. Doháníme to dřevem. V ČR panuje v energetice král klacek. Doslova.

CarlosEV
5. leden 2024, 15:58

18% v ČR ? a kde se vzali ? FVE je asi 2% VE ani to ne, Vte nula nula nic, možná trocha biomasy a ten zbytek ?

intfor
5. leden 2024, 17:08

Za prvé nejde jen o elektřinu, ale celkově energie (elektřina, doprava, vytápění). Ale pokud zůstaneme u elektřiny, tak je tam pro CZ vypočítáno 15%. Roli hraje to, že se to počítá jako podíl výroby z obnovitelných v čitateli a k tomu ve jmenovateli se počítá de facto s tuzemskou spotřebou, nikoli výrobou - neboli zahraničí si bere jen to špinavé. V tom asi nelze nalézt naprosto spravedlivý výpočet, protože byste musel řešit z jakého zdroje se vlastně importuje a z jakého exportuje (reálně pro ČR by to stejně i třeba vyšlo, že se dováží při větru a vyváží z uhlí). Tak je to nastavené tak, že vše z OZE zůstává vlastně doma. Takže FVE je přes 3%, VE také přes 3%, VtE 1%, biomasa přes 3% a zbytek je označen jako ostatní.

Po započtení dopravy a vytápění má ČR 18% celkově. Pro srovnání Německo má u elektřiny 47%, jenže pak mu sráží doprava a vytápění a dostane se celkově k 21%.

Petr Hariprasad Hajič
5. leden 2024, 17:38

Ano, je to tak. Německo topí hlavně zemním plynem a to není obnovitelný zdroj.

Jan Veselý
5. leden 2024, 21:04

Na topení se v ČR používá dřevo. A pak je tam ta finta, že se do téhle statistiky započítává v ČR energie prostředí získaná pomocí tepelných čerpadel.

A nesmí se zapomínat na Andrejovy kšefty - biolíh do benzínu, bionafta do dieselů.

intfor
5. leden 2024, 21:17

Tepelná čerpadla se takto započítávají i v jiných zemích EU.

I když v Německu je jich výkonově na počet obyvatel méně než v ČR a dělají v této statistice u vytápění tak 1,5% , zatímco u nás 3%.

Vladimír Šťastný
6. leden 2024, 07:47

Možná Andrejovy kšefty, ale biopaliva a jejich přimíchávání do fosilů jsou eurovynález.

Richard Vacek
5. leden 2024, 16:57

U řídce osídleného Švédska (20 obyvatel na km2) to biopalivo pochází hlavně z pálení lesů, které opět vyrostou. To si takové Německo (hustota osídlení 236 ob/km2) nemůže dovolit. Proto Německo vypadá u celkové spotřeby energie v OZE tak bledě i když má kvůli OZE jedny z nejvyšších cena elektřiny.

Nedá se s tím nic dělat pokud nechceme počet lidí řádově snížit.

Petr prochaska
5. leden 2024, 17:05

U Švédska to jsou vodní elektrárny, plus tam topí tepelnými čerpadly země voda, které jsou hodně účinné z důvodu podloží.

Richard Vacek
5. leden 2024, 17:35

Dle stránek IEA vidím vysoký podíl vidím biofuel and waste: https://www.iea.org/countries/sweden

A ta biopaliva jsou hlavně dřevo:

https://en.wikipedia.org/wiki/Biofuel_in_Sweden#/media/File:Biomass_By_Fuel_Category,_Sweden.png

Petr Hariprasad Hajič
5. leden 2024, 17:45

Ale dá se s tím dělat. Němci přechází na zelený vodík, takže svoje záložní paroplynové elektrárny jenom upraví na H2 a plynové kotle na ohřev vymění za tepelná čerpadla. Budou proto potřebovat masívně navýšit výrobu elektrické energie. Mají našlápnuto, ale bude potřeba toho instalovat ještě asi 6x víc (můj odhad, vycházel jsem z nějakých makro údajů, které jsou dost nepřesné a nevztahují se k Německu, takže je to nějaký hrubý průměr). Zvládnout se to zřejmě dá, našlápnuto mají dobře. To my máme problém se svými pár procenty. Máme co dohánět.

Richard Vacek
5. leden 2024, 18:03

Zvládnout se dá téměř vše, pokud se nesleduje kolik to stojí. Pokud se sleduje i ekonomika, tak spousta řešení se ukáže nesmyslnými a ve svém důsledku škodlivými.

Emil
5. leden 2024, 18:42

Až tím zeleným vodíkem konečně začnou vyrábět elektřinu, dejte vědět na kolik je vyjde MWh. Zatím je to jako paní Columbová.

Baton David
6. leden 2024, 14:38

výroba zeleného vodíku se bude muset odložit než se podaří odstranit problémy na elektrolyzérech viz novější článek zde na serveru

Milan Vaněček
5. leden 2024, 22:40

To že jsme jen lehce pod průměrem, dělá u nás (zcela zbytečné, je to děláno jen kvůli té EU statistice) již hodně let biopalivo (pevné a kapalné). ČEZ přidává štěpku, slámu a buhví co do spalování uhlí a vykazuje to (nějak, jako % OZE), Babiš vyrábí část paliva z řepky pro dopravu jako biopalivo.

Je to spíš podvod (u nás v Kocourkově) než vítězství technického pokroku.

Emil
5. leden 2024, 23:16

Nechcete doufám tvrdit, Vaněčku, že to Němci nedělají? Protože jestli ano, tak to není pravda, a jestli ne, tak ten "spíš podvod" než vítězství technického pokroku mají v německém Kocourkově taky.

Pravoslav Motyčka
5. leden 2024, 22:56

Nejnižší podíl fosilních paliv na celkové spotřebě má Švédsko je to 29% , Francie 49%. Naopak Německo patří mezi země , které jsou na tom velmi špatně

Jiří Švarc
5. leden 2024, 22:57

Sranda je, že na nějakou uhlíkovou neutralitu pomocí OZE nestačí současný nárůst podílu o 1,1 procentních bodů za rok, nestačí na to ani nárůst 2,8 p.b. následujících 7 let (ideální stav pro dosažení cíle 42,5 % v roce 2030), ale je potřeba 5 p.b. ročně navždy, jelikož třeba měniče nebo turbíny vystavené slanému prostředí fakt víc než 20 let nevydrží. Takže si vynásobte investice do OZE 5x, přijdejte investice do přenosové soustavy, do zálohovacích systémů, nových technologií (vodíky a jiné) a pak se můžete plácat po ramenou, jak je ta celá OZE energie skoro zdarma.

Vladimír Šťastný
6. leden 2024, 07:50

To ovšem místní oze fandové a vědci nejsou sto pobrat.

Petr Turek
6. leden 2024, 10:18

Až vybouchne první elektrolyzér, viz jiný článek, v důsledku proměnlivé dodávky elektřiny do něj, tak jsem přesvědčen, že se bude těžko hledat vysvětlení (lhát) proč zrovna muselo zemřít při nehodě xy pracovníků elektrolyzéru...

Pak se potvrdí že OZE je vlastně více nebezpečné než všechny jaderky na světě... konečně havárie vodních elektráren to již opakovaně potvrdily... (Itálie, Jenisej, ČLR apod.)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se