Domů
Elektřina
Podpora malé fotovoltaiky v rámci NZÚ potvrzena. Nové dotace od roku 2016

Podpora malé fotovoltaiky v rámci NZÚ potvrzena. Nové dotace od roku 2016

Českým domácnostem se v příštím roce naskytne možnost získat podporu na instalaci střešní fotovoltaické elektrárny do výkonu 10 kW. Dotace budou určené primárně pro systémy ke krytí spotřeby energie v místě výroby.

Plány na zavedení podpory malých fotovoltaik v rámci programu NZÚ potvrdila v krátkém rozhovoru pro server SolárníNovinky.cz (SN) mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Plánovaná podpora je vedle legislativních změn umožňujících připojení zdroje do 10 kW bez licence dalším z kroků k rozšíření energetické soběstačnosti domácností.

Konečná podoba systému dotací však ještě známa není, ministerstvo v současnosti pracuje na jejím optimálním nastavení. Česká fotovoltaická asociace přitom ministerstvu navrhuje podporu do výše až 60 % nákladů.

„V současné době hledáme, ve spolupráci se zástupci z řad odborné veřejnosti, optimální technické a finanční nastavení podpory malých fotovoltaických zdrojů energie. V souladu s platnou Dokumentací programu Nová zelená úsporám bude podpora směřovat pouze na systémy, které budou primárně určeny ke krytí spotřeby energie (tepelné či elektrické) v místě výroby,“ uvedla v rozhovoru pro SN Petra Roubíčková.

Možná inspirace slovenským modelem

Obdobný dotační program nabízí svým občanům Slovensko v rámci programu Zelená Domácnostiam. Díky tomuto programu mají tamní domácnosti nárok na dotaci pokrývající veškeré části malé fotovoltaické elektrárny včetně instalace a bonusu za akumulaci energie. Celkově si tedy mohou přijít až na 2550 EUR.

Zdroj úvodní fotografie: Elliot Brown

 

Komentáře

(2)

Energetik

1. září 2015, 09:54

Půjde tato takzvaná "podpora" odmítnout? Protože ta současná takzvaná "podpora" odmítnou nelze a její konečná účetní hodnota je záporná.

Proč omezení na 10kW? Jadernofosilní zdroje jsou podporovány bez omezení výkonu.

A co daň za spotřebu vlastní elektřiny a nutnost měsíčního daňového přiznání a tedy i nutnost montáže úředně ověřeného měřidla? Podaří se tento absurdní nesmysl zrušit alespoň pro ostrovy, solární kalkulačky a zahradí lampičky?

A co nová ČEZká specialita měření každé fáze zvlášť popírající smysl platby za vykonanou elektrickou práci (prý v souladu s EÚ podepsána a prosazována Kubou tlučhubou), legalizující krádeže elektřiny distributory od těchto malých výrobců elektřiny, kdy ta bude zrušena?

Tomáš

19. únor 2016, 16:16

Tady pravá ruka neví co dělá levá a obě kradou občany.

Pravá - dotace z NZU pro FVE!

Levá - spoříš, máš malý odběr, tak Ti zvedneme cenu za jistič, ne za spotřebu ale za jistič!

Tak si vyber občane?

"Zlatí komunisti, Ti po člověku jaktěživa nic nechtěly."

:-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.