Domů
Obnovitelné zdroje
Přelomová technologie má zajistit nejúčinnější solární panely. Uspěje právě Oxford PV?
fotovoltaický panel, autor: Steve Rainwater
Zdroj: Steve Rainwater

Přelomová technologie má zajistit nejúčinnější solární panely. Uspěje právě Oxford PV?

Oxfordská technologická firma Oxford PV zveřejnila, že již příští rok začne na trh dodávat solární panely využívající přelomovou technologii. Díky té by fotovoltaické panely údajně byly  schopny generovat až o třetinu více elektřiny než aktuálně používané technologie.

Oxford PV využívá pro výrobu panelů krystal, který byl poprvé objeven již před 200 lety. S jeho použitím ve fotovoltaice se však začalo experimentovat až v posledních několika letech.

Do konce tohoto roku by společnost měla tuto technologii začít využívat k výrobě zatím nejúčinnějších solárních panelů na světe. V příštím roce pak má být i první firmou, která je začne prodávat na trhu.

Oxford PV tvrdí, že panely budou produkovat o třetinu více elektřiny než klasické panely, které jsou založeny pouze na křemíku. Panely potahuje tenkou vrstvou krystalického materiálu nazývaného perovskit. Dle společnosti jde o největší průlom v oblasti fotovoltaiky od doby, kdy byla technologie vynalezena v 50. letech 20. století.

Potažení klasického solárního článku perovskitem pomůže panelu zvýšit výrobu energie a snížit tak náklady. Perovskit je totiž schopen absorbovat různé části slunečního spektra na rozdíl od tradičního křemíku.

Perovskitové fotovoltaické články. Zdroj: University of Oxford Press Office

Křemíkový solární článek je obvykle schopen přeměnit kolem 22 % dopadající solární energie na elektřinu. Při zkoušce v červnu 2018 však solární článek oxfordské společnosti dokázal překonat i ten nejvýkonnější dostupný článek a dosáhl účinnosti 27,3 %.

Odlišný je také barvou – místo tradiční modré, je článek spíše černý. Dle Oxford PV již tradiční křemíkové články, co se týče účinnosti, dosáhly svého maxima a technologii je potřeba výrazně inovovat.

Společnost Oxford PV získala na svůj výzkum v roce 2010 dotaci od britské vlády a později přilákala investice norského ropného gigantu Equinor, společnosti Legal & General Capital a čínského gigantu Goldwind.

Na perovskitové technologii pracují i jiné firmy, Oxford PV ale věří, že jejich technologie je prozatím nejrozvinutější a právě díky tomu bude mít na trhu velký náskok.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Milan Vaněček
18. srpen 2020, 18:55

Oxford PV asi náskok mít nebudou, i jedna čínská firma zahajuje hromadnou výrobu.

A několik dalších je bude následovat.

Konečně se za nějakou dobu dočkáme panelů s účinností nad 30%, tudíž i cena FVE znatelně klesne.

Pokrok se nedá zastavit, teoretické meze účinností jsou ještě hodně daleko....

pr
18. srpen 2020, 21:23

Inu a ze kdy máte ánung o cenách FVE a její rozpad na prvočinitele? Pro běžné FVE na domech už léta a toto léto je extrémní, bych o snížení ceny FVE na základě propadu cen FV panelů zase tak nebásnil. Čím dále více než cena panelů se na ceně FVE podepisuje cena práce a ostatních komponent.

Milan Vaněček
18. srpen 2020, 21:39

Když Vám stejně velký panel dá o 50% větší výkon tak se to na ceně FVE positivně projeví (je to lepší než když za cenu 2 panelů dostanete 3).

Josef
18. srpen 2020, 23:18

No a když vezmu cenu asynchronního střídače a baterie, tak to tvoří většinu ceny elektrárny cena panelů není dnes zásadní. 10 let bude trvat než budou tyto 2 položky za příznivou cenu dříve to nečekám. Pozitivní je ovšem něco jiného stejná plocha dá mnohem větší výkon což se markantně projeví v možnostech výroby el. energie ze slunce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se