Přelomová technologie má zajistit nejúčinnější solární panely. Uspěje právě Oxford PV?

DomůObnovitelné zdrojePřelomová technologie má zajistit nejúčinnější solární panely. Uspěje právě Oxford PV?

Oxfordská technologická firma Oxford PV zveřejnila, že již příští rok začne na trh dodávat solární panely využívající přelomovou technologii. Díky té by fotovoltaické panely údajně byly  schopny generovat až o třetinu více elektřiny než aktuálně používané technologie.

Oxford PV využívá pro výrobu panelů krystal, který byl poprvé objeven již před 200 lety. S jeho použitím ve fotovoltaice se však začalo experimentovat až v posledních několika letech.

Do konce tohoto roku by společnost měla tuto technologii začít využívat k výrobě zatím nejúčinnějších solárních panelů na světe. V příštím roce pak má být i první firmou, která je začne prodávat na trhu.

Oxford PV tvrdí, že panely budou produkovat o třetinu více elektřiny než klasické panely, které jsou založeny pouze na křemíku. Panely potahuje tenkou vrstvou krystalického materiálu nazývaného perovskit. Dle společnosti jde o největší průlom v oblasti fotovoltaiky od doby, kdy byla technologie vynalezena v 50. letech 20. století.

Potažení klasického solárního článku perovskitem pomůže panelu zvýšit výrobu energie a snížit tak náklady. Perovskit je totiž schopen absorbovat různé části slunečního spektra na rozdíl od tradičního křemíku.

Perovskitové fotovoltaické články. Zdroj: University of Oxford Press Office

Křemíkový solární článek je obvykle schopen přeměnit kolem 22 % dopadající solární energie na elektřinu. Při zkoušce v červnu 2018 však solární článek oxfordské společnosti dokázal překonat i ten nejvýkonnější dostupný článek a dosáhl účinnosti 27,3 %.

Odlišný je také barvou – místo tradiční modré, je článek spíše černý. Dle Oxford PV již tradiční křemíkové články, co se týče účinnosti, dosáhly svého maxima a technologii je potřeba výrazně inovovat.

Společnost Oxford PV získala na svůj výzkum v roce 2010 dotaci od britské vlády a později přilákala investice norského ropného gigantu Equinor, společnosti Legal & General Capital a čínského gigantu Goldwind.

Na perovskitové technologii pracují i jiné firmy, Oxford PV ale věří, že jejich technologie je prozatím nejrozvinutější a právě díky tomu bude mít na trhu velký náskok.