Siemens Gamesa zahájila výstavbu zařízení na akumulaci elektřiny do kameniva

DomůEnergetika v zahraničíSiemens Gamesa zahájila výstavbu zařízení na akumulaci elektřiny do kameniva

Německá společnost Siemens Gamesa Renewable Energy vyvinula koncepci přeměny elektrické energie na teplo do kameniva. Inovativní technologie skladování elektrické energie začne fungovat na jaře 2019. Akumulace tepla do kameniva má sloužit jako způsob akumulace elektrické energie v době přebytku výroby z větrných elektráren.

Během posledních tří let německá společnost Siemens Gamesa Renewable Energy prováděla výzkum a vývoj zaměřený na přeměnu elektrické energie na teplo akumulované do kameniva (rockfill nebo rock-fill). Výzkumné práce byly prováděny na testovací jednotce v Hamburku.

Společnost nyní převádí své získané poznatky do projektu v reálném měřítku. V prosinci společnost Siemens Gamesa začala instalaci tzv. Future Energy System (FES) v Hamburku v městské části Altenwerder.

Akumulační jednotka bude obsahovat přibližně 1 000 tun kameniva. Součástí celého systému bude parní turbína, která bude dle potřeby opět akumulované teplo přeměňovat na elektrickou energii. Elektrický generátor bude mít instalovaný elektrický výkon 1,5 MWe a při plném nabití systému bude schopný vyrábět elektřinu až 24 hodin.

Hlavním partnerem je místní energetická společnost Hamburg Energie GmbH. Společnost bude testovat obchodní příležitosti technologie skladování na energetických trzích.

Principiální schéma akumulace tepla do kameniva. Zdroj: Clean Technica

V době přebytečné výroby elektrické energie z větrných elektráren je elektrická energie přeměněna v teplo a uložena v izolačním krytu. Při požadavku po elektrické energii začne parní turbína přeměňovat tepelnou energii zpět na elektrickou. Pro přeměnu elektrické energie na tepelnou slouží přímotopy a ventilátory. Pro zpětnou konverzi slouží dynamické parní kotle, které jsou dále napojeny na parní turbínu.

Jedním z klíčových poznatků byl optimalizovaný tvar izolačního kontejneru. Konstrukce skladovacího kontejneru bude mít kulatý tvar a na obou koncích budou mít otvory klesající průměr. Oba otvory slouží jako přítokové a výtokové. Železobetonový kontejner bude obsahovat 800 metrů krychlových kameniva o hmotnosti 1 000 tun. Celý kontejner bude dále pokrývat tlustá vrstva tepelné izolace.

Zdroj úvodní fotografie: offshorewind.biz