Průzkum: Fotovoltaiku nově plánuje 42 procent tuzemských firem
Fotovoltaickou elektrárnu si plánuje nově pořídit zhruba 42 procent firem v Česku. Jde hlavně o firmy ze zemědělství či stavebnictví. Dalších 27 procent z těch, které ji už mají, ji chce rozšířit. Jejich hlavním cílem je pokrytí vlastní spotřeby. Vyplývá to z průzkumu společnosti Raiffeisen – Leasing. Podle dalšího průzkumu firmy Persola je zvýšení energetické soběstačnosti při pořízení fotovoltaiky hlavním motivem i pro domácnosti.
Vlastní fotovoltaickou elektrárnu chystají podle průzkumu Raiffeisen – Leasing hlavně firmy ze zemědělství a lesnictví, z dopravy a logistiky a také ze stavebního průmyslu a developmentu. Rozšíření už stávající elektrárny pak plánují zejména firmy z těžebního průmyslu a zpracování surovin.
Firmy k instalaci obnovitelných zdrojů energie vede především snaha pokrýt vlastní energetickou spotřebu. V průzkumu to uvedlo 77 procent z nich. Prodeje přebytků do sítě chce docílit 31 procent firem a zhruba 15 procent firem, které chystají fotovoltaiku, ji chce využít na nabíjení elektromobilů.
„Firmy reagují na energetickou krizi, a snaží se být nezávislé na vnějších dodavatelích energií. Pro majitele menších fotovoltaických elektráren je navíc od nového roku prodej přebytků jednodušší a výhodnější, a to díky novele vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Doba návratnosti se tak může zkrátit,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Raiffeisen – Leasing Přemysl Beneš.
Průzkum mezi firmami řešil také financování těchto investic. Více než polovina dotázaných firem pro ni plánuje použít vlastní zdroje v kombinaci s dotací. Třetina firem bude volit cestu úvěru s dotací. Výhradně na vlastní zdroje se pak podle průzkumu chce spolehnout asi 13 procent firem.
Motivaci lidí k pořízení fotovoltaiky řešil průzkum společnosti Persola, v němž odpovídalo 980 respondentů. I mezi nimi bylo hlavním cílem zvýšení energetické soběstačnosti, což deklarovalo 86 procent respondentů. Kolem 48 procentů dotázaných dále uvedlo, že počítají s prodeji přebytků elektřiny do sítě, a 14 procent majitelů fotovoltaiky dokonce předpokládá, že prodejem přebytků elektřiny vydělají na nákup elektřiny v zimních měsících.
K poslední skupině Persola uvedla, že vydělat na nákup elektřiny na celou zimu sice teoreticky možné je, ale jen za řady podmínek ohledně spotřeby a výkonu zařízení. Vhodnější tak podle společnosti je počítat s tím, že fotovoltaika především sníží náklady na elektřinu.
„Ideální podmínky pro výrobu elektřiny jsou za přímého slunečního záření při bezmračné obloze. Při oblačnosti klesá výnos přibližně na polovinu a při hustě zatažené obloze až na desetinu maximálních hodnot,“ podotkla Persola.
Trh s obnovitelnými zdroji energie teď zaznamenává prudký nárůst zájmu oproti minulosti. Vloni bylo v Česku zprovozněno 33.760 fotovoltaik s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Dvojnásobný nárůst byl patrný také u tepelných čerpadel, kterých se nainstalovalo přes 60.000. Zájem pokračuje i letos.
Mohlo by vás zajímat:
Nedivim se jim. Nejpozdeji za deset let bude mit Cesko 20% elektriny z fotovoltaiky.
Nedivím se jim. Mít EE Občas, je lepší než nikdy.
20 % (spotřeby) elektřiny v ČR = asi 16 TWh. Tedy nejpozději do 10 let bude mít česko cca 16 GW instalovaného výkonu ve FVE? To by znamenalo přidávat v průměru alespoň 1,6 GW nového výkonu ročně a na takové tempo to tedy zatím nevypadá.
Kromě toho, okamžitá spotřeba ČR se pohybuje od 6 do 12 GW. Co si potom za slunečného dne ČR počne s mnoha GW přebytků? Například včera ve 13 hodin bylo využití FVE 75 % a celková výroba ČR byla 11 GW (a čistý export 2 GW). Pokud bychom měli ve FVE 16 GW, tak by v tu chvíli ta fotovoltaika vyráběla asi 12 GW. Co s tím?
Co by s tim? Jiz dnes se 90% fve instaluje s baterkou, mame precerpavacky, mame Rakousko, ktere je jedna velka precerpavacka, budou pribyvat i bateriova uloziste u nabijecich stanic a u stavajicich elektraren a mozna i nejake samostatne. Je potreba tomu trochu pomoct legislativou.
Kolik to bude stát? Tou legislativou myslíte dotace?
Legislativou myslím to, že dnes je nemožné do distribuční sítě připojit samostatné energetické úložiště.
Mohl byste "Jimi" dát odkaz na konkrétní ustanovení legislativy, které brání "do distribuční sítě připojit samostatné energetické úložiště"? Já bych řekl, že tomu totiž nebrání vůbec nic, jen takové úložiště nesmí poskytovat služby výkonové rovnováhy.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/obri-baterie-v-cesku-dostanou-sanci-chysta-se-zmena-zakona-116985
Obří baterie, takzvaná energetická úložiště, zřejmě konečně získají uplatnění i v české energetice. Zatím jejich komerčnímu využití brání domácí legislativa.
článek z roku 2020, pokud vím tak se zatím nic nezměnilo
Posílal jsem včera článek na seznamzpravy kde rozebírají že je legislativně nemožné mít úložiště energie a vydělávat na výkyvech cen, bohužel to neprošlo cenzorem, tak si ho musíte dohledat sám :)
Tak to pošlete tak, aby to cenzorem prošlo. Třeba takto:
idnes. cz/zlin/zpravy/uloziste-elektrina-energie-praksice-solar-global. A171201_367866_zlin-zpravy_ras
Cituji z článku z roku 2017: "V malé slovácké obci Prakšice funguje úložiště energie. Vůbec poprvé v České republice se na veřejnou energetickou síť napojil akumulátor, který dokáže pomoci při výpadku elektřiny." Zjevně to tedy možné je.
Pokud jste myslel tento článek, tak tam se nikde nepíše, že není možné připojit baterii do distribuční soustavy, právě jen to, že nesmí poskytovat podpůrné služby, pokud není "součástí parních elektráren nebo tepláren".
seznamzpravy. cz/clanek/obri-baterie-v-cesku-dostanou-sanci-chysta-se-zmena-zakona-116985
ad Jimi 2. květen 2023, 07:05
Co by s tim? Jiz dnes se 90% fve instaluje s baterkou, mame precerpavacky, mame Rakousko, ktere je jedna velka precerpavacka, budou pribyvat i bateriova uloziste u nabijecich stanic a u stavajicich elektraren a mozna i nejake samostatne. Je potreba tomu trochu pomoct legislativou.
boze a toto tu clovek cita po rokoch vysvetlovania .. jeden blud za druhym ..
90% FVE z baterkou? .. mozno 90% z poctu instalacii (hlavne tych malych ), ale nie 90% instalovanho vykonu .. a kapacita Rakuskych precerpavaciek ledva staci na pokrytie domacej spotreby nie to este z nej zabezpecit spotrebu Ciech .. a stavba dalsich bateriek bude tak draha zalezitost, ze to pre nejaku dlhsiu akumulaciu z FVE ekonomicky nema zmysel (tu jedine ako drahy spickovy/regulacny "zdroj") ..
Tak zatím máme dost flexibilních zdrojů, které lze v pohodě omezit (uhlí, plyn), problém nastane po roce 2027 pro JE v letních měsících v denních hodinách nebude část jejich produkce potřeba a tak se bude omezovat jejich výroba. Ve Francii už na tento problém narazili, kdy se výroba JE z důvodů nezájmu o jejich vyrobenou EE v poledních hodinách snižuje o 10-30%, tento trend bude rychle narůstat. Záchranou pro JE bude výroba H2.
Noční proud bude v době, kdy svítí, takže se budou ohřívat bojlery. Dále bateriové úložiště u FVE, dále přečerpávačky, ... Na export do okolních států bych nespoléhal, když svítí u nás, tak často svítí i jinde.
ad Petr prochaska 2. květen 2023, 10:14
Noční proud bude v době, kdy svítí, takže se budou ohřívat bojlery. Dále bateriové úložiště u FVE, dále přečerpávačky, ... Na export do okolních států bych nespoléhal, když svítí u nás, tak často svítí i jinde.
bojler ano, baterie velmi obmedzene - pri sucasnych komercnych cenach (nepocitam samodomo zbastlene baterky, to zvladne na urovni mizive promile ludi) je to v podstate nenavratna investiciaa a precerpavacky .. kde chcete postavit desiatky precerpavaciek velkosti DLouhe Strane? .. tu jedine ak Ceska Prehrada ..
Se započtením dotace je to dobrá investice. Ceny elektřin budou vysoké minimálně ještě několik let. Pak se dá očekávat, že ceny elektřiny v době, kdy svítí, budou malé.
Já doufám, že nakonci roku budeme pod 100Euro/MWh
Vzhledem k ceně emisní povolenky to dost dobře není možné. Závěrná elektrárna je uhelná a u ni jen emisní povolenka stojí okolo 80Euro/MWh + cena uhlí + provoz elektrárny.
Jasný důkaz katastrofického stavu české (a evropské) energetiky. Zatímco normálním stavem je, že síťové služby poskytují nejlevněji a nejspolehlivěji velcí energetičtí poskytovatelé, v EU se kola dějin posouvají zpět k samozásobitelství.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se