
Řada projektů velkých solárních elektráren v USA nabírá zpoždění
Spolu s růstem počtu celkového objemu projektů velkých solárních parků ve Spojených státech roste i objem plánovaných elektráren, které nabírají zpoždění. Trend růst podílů zpožděných projektů je patrný od začátku koronavirové pandemie, která narušila globální dodavatelské řetězce, a to včetně solárního průmyslu.
Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) z letošního června plánují developeři velkých solárních parků uvést do provozu v USA během letošního roku elektrárny o instalovaném výkonu celkem 17,8 GW. Během letošního prvního pololetí přitom byly zprovozněny zdroje o souhrnném výkonu 4,2 GW, tedy méně než polovina toho, co developeři původně zamýšleli.
Během období mezi lednem a červnem tak byly zpožděny projekty tvořící zhruba 20 % z plánovaného objemu. Podle předběžných dat za toto období byly dle EIA v každém měsíci zpožděny projekty o celkovém výkonu průměrně 4,4 GW, většina z těchto projektů byla zpožděna o nejvýše 6 měsíců. Ve stejném období loňského roku se dle agentury jednalo v průměru o 2,6 GW zdrojů, nicméně u letošní vyšší hodnoty je nutné zohlednit i celkový nárůst plánovaných projektů.
Objem plánovaných solárních parků v USA a podíl zpožděných projektů (leden 2018 - červen 2022). Zdroj: EIA
Za zpožděním dle agentury stojí řada různých faktorů, včetně širších ekonomických faktorů, jakými jsou narušení dodavatelských řetězců, na kterém se od roku 2020 značně podepsala i koronavirová pandemie, dále nedostatek pracovní síly na trhu či vysoké ceny komponentů. Další faktory mohou být spojené přímo s jednotlivými projekty, a to například zdržení povolovacích procesů či zkoušek a revizí zařízení.
Cla mohou v budoucnu v USA zkomplikovat rozvoj fotovoltaiky
Vláda Spojených států přitom na začátku letošního roku prodloužila platnost cel na dovoz solárních článků a panelů z Číny o další čtyři roky. V dubnu poté tamní ministerstvo obchodu zahájilo vyšetřování možného obcházení těchto dovozních cel.
Výsledky vyšetřování dovozu panelů z Malajsie, Vietnamu, Thajska a Kambodže přitom mohou mít v budoucnu zásadní dopad na americký solární sektor, jelikož z těchto zemí by mělo pocházet až 80 % předpokládaného objemu instalací solárních panelů v USA v letošním roce a podobný trend lze předpokládat i v následujících letech.
V červnu však americký prezident autorizoval dvouletou výjimku na cla pro dovoz z panelů z jihovýchodní Asie za účelem posílení instalací solárních elektráren v USA, a případné kroky plynoucí z vyšetřování amerického ministerstva dle EIA nabydou účinnosti až po konci tohoto období.
Mohlo by vás zajímat:
To je jenom dobře. Planeta se bude alespoň o trochu pomaleji oteplovat. Vůbec nejlepší by bylo, tuto zhovadilost zastavit úplně!
cim viac volatlility vnasam do systemu, napr. pomocou obcasnych zdrojov energie, tym viac musim dany system stabilizovat podpornymi sluzbami bekanym plynom a uhlim, ktorych cena stupa s cenou uhlia a plynu, Ked do toho vnesiem dalsi bolsevicky uspech, povolenky, proletariat vobec nema chut zobrat do ruk vidly a diabol z vychodu sa ide zblaznit od smiechu nad nasou tupostou. Zatlieskajme si, dali sme svetu jasny signal.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se