Cla na dovoz solárních panelů do USA budou platit další 4 roky, podle Bidena chrání tamní průmysl
Výrobci solárních panelů ve Spojených státech se v posledních dnech dočkali dobrých zpráv, kdy se americký prezident vyslovil pro prodloužení platnosti cel, která se vztahují na dovoz solárních článků a panelů na tamní trh. Vítězství amerických výrobců nicméně nebylo úplné, jelikož cla obsahují jisté výjimky, stejně tak byla navýšena každoroční kvóta pro objem článků či panelů, na který se cla nevztahují.
Čínští dodavatelé solárních článků a panelů na americký trh se budou muset i nadále potýkat s dovozními cly, a to po dobu dalších 4 let. Cla zavedl americký prezident Trump od roku 2018 na doporučení tamní Komise pro mezinárodní obchod (ITC). Na komisi se s žádostí o zavedení dovozních cel obrátil v dubnu roku 2017 americký výrobce solárních panelů Suniva, který pouhé dva týdny předtím vyhlásil bankrot. K žádosti se poté přidaly i další společnosti.
Dovozní cla, která měla v nejbližší době skončit, se americký prezident Joe Biden rozhodl prodloužit o další 4 roky. Cla se nicméně nebudou vztahovat na bifaciální panely. Ty přitom byly z cel již dříve vyjmuty, avšak předchozí prezident Trump se rozhodl výjimku v roce 2020 zrušit. Stejně tak by měla být navýšena každoroční kvóta pro objem panelů, na který se cla nevztahují, na 5 GW.
„Dospěl jsem k závěru, že regulace dovozu solárních článků z krystalického křemíku, nehledě na to, zda jsou částečně či zcela složeny do jiných výrobků, je stále nezbytnou pro zabránění či napravení vážného poškození domácího průmyslu a ukazuje se, že domácí průmysl se pozitivně přizpůsobuje konkurenci z dovozu,“ uvedl americký prezident Biden v proklamaci k prodlužení dovozních víz.
Prodloužení cel americkým prezidentem je dle serveru Platts v souladu s předchozím doporučením ITC z prosince roku 2020, podle kterého bylo nezbytné cla zachovat za účelem ochrany domácích výrobců. Proti prodlužování cel se v USA stavěla Asociace solárního energetického průmyslu (SEIA), avšak toto prodloužení je dle asociace vyváženým řešením pro tamní developery solárních zdrojů a výrobce komponent pro tyto projekty.
„S touto kapitolou za námi je nyní čas vyhrnout si rukávy a pomoci zajistit průchod dlouhodobých federálních investic do domácí výroby, a především, zákona o solární energetické výrobě pro Ameriku. Takto zajistíme odkaz americké výroby solárních komponent v nadcházejících desetiletích,“ uvedla podle serveru Platts Abigail Ross Hopperová, výkonná ředitelka a prezidentka SEIA.
Ve hře bylo i rozšíření cel na další země
Skupina amerických výrobců skrývající se pod názvem „Američtí solární výrobci proti čínskému obcházení“ přitom volala po rozšíření cel na dovoz solárních článků a panelů i na další země kromě Číny. Asociace výrobců tvrdí, že jsou cla obcházena dovozem z jiných zemí. SEIA nicméně varovala, že rozšíření cel by mohlo mít devastující dopad na řadu projektů, a tedy na další rozvoj využívání obnovitelných zdrojů v USA.
Mohlo by vás zajímat:
A cla na ropu z Ruska jim nechybí? To by ještě více uchránilo tamní průmysl.
Nekonkurenceschopný stát zavádí ochranářská cla , aby zabránil dovozu ze země velmi výkonné , kde nemají problém vyrábět masově a lacino. Směšné. Jen pro zajímavost celková čísla z loňského obchodu zbožím. Čína zvedla za rok vývoz svého zboží o 30 % a dosála obřího přebytku obchodu 676 mld. USD. Naproti tomu USA, i když se staly plně soběstačné v těžbě plynu a dokonce už ho i vyvážejí a obrovsky navýšily svou těžbu ropy, tak jejich deficit obchodu zbožím byl na historickém rekordu = 1.091 mld. USD. Jak to ?? Důvod je zřejmý. Příliš silný Dolar. Aby se exportérům USA opět dařilo /naposledy roku 1975/, musí se propadnout citelně hodnota Dolaru ke koši světových měn. Nyní je k Euru na 1,12 , když byl roku 2008 na 1,60 a dávalo se 14 Korun za 1 Dolar , tak se skutečně americký export "rychle rozběhl vpřed". US deficit obchodu s Vietnamem byl loni - 91 mld. USD s Německem - 71 mld. USD. To je vizitka příliš silného Dolaru.
To je důsledek toho, že dolar je světová rezervní měna. Tzn. musí ho ve světě skoro každý používat a tak neztrácí na hodnotě ani v případě, že je ekonomika v háji. Euro by také mělo být slabší, ale také se částečně používá jako rezervní měna.
Státům to vyhovuje. Mohou si půjčovat aniž by měly obavu z masivní inflace.
to boli slova insitneho ekonoma
Samozřejmě to , že je USD světová rezervní měna ho činí daleko silnějším, než by odpovídalo skutečné upadající síle veskrze deficitní a už jenom na dluh žijící ekonomice USA. US ekonomika je dnes jenom veskrze dutý a obrovsky nafouklý prázdný sud , který sice ohromuje svými - "vnějšími rozměry", při pohledu dovnitř, ale nevidíme vůbec nic. Nic, co by za to stálo.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se