Domů
Obnovitelné zdroje
Riberaová: Je třeba respektovat energetický mix států včetně jaderné energie
Evropská komise. Autor: Álvaro Millán
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

Riberaová: Je třeba respektovat energetický mix států včetně jaderné energie

Obnovitelné zdroje
4 komentáře
13. listopad 2024, 11:45
ČTK

Podle kandidátky na členku nové Evropské komise Teresy Riberaové je důležité respektovat energetický mix jednotlivých členských států, i včetně jaderné energetiky. Riberaová to včera uvedla při slyšení před výbory Evropského parlamentu. Reagovala tak na dotaz českého europoslance Alexandra Vondry (ODS) z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Česko je jednou ze zemí takzvané jaderné aliance, sdružující státy EU, které se dohodly na užší spolupráci v jaderné energetice. Kromě Česka sdružení tvoří i Francie, ale také Maďarsko, Polsko či Slovensko.

„Budete podporovat prodlužování životnosti jaderných reaktorů v EU a jak to vidíte s malými jadernými reaktory?,“ zeptal se český europoslanec Riberaové, která se má stát místopředsedkyní Evropské komise pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci.
„Je důležité respektovat rozhodnutí jednotlivých členských států, jak si zorganizují svůj energetický mix,“ odpověděla španělská kandidátka jen obecně.

„Máme určité cíle týkající se dekarbonizace pro roky 2030 a 2050, členské státy těchto cílů dosahují svým způsobem a my to respektujeme,“ dodala s tím, že je potřeba podporovat i jadernou alianci, která sdružuje podobně smýšlející země.

Riberaová se v minulosti stala terčem kritiky právě několika českých europoslanců. „Riberaová je dlouhodobá kritička jádra a já si myslím, že to nebude jednoduché pro zemi jako je Česká republika či Francie, které mají energetický mix nastavený tak, jak je,“ řekl nedávno českým novinářům ve Štrasburku lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský z frakce Evropské lidové strany (EPP). I podle Filipa Turka z Přísahy a Motoristů (Patrioti pro Evropu) je oblast energetiky, o které se původně hovořilo v souvislosti s českým kandidátem na eurokomisaře, obsazena „aktivistickými odpůrci jaderné energie“.

Jaderná elektrárna
Ilustrační foto

V Evropském parlamentu se včera uskutečnilo několik slyšení s navrženými místopředsedy Evropské komise. Ráno byli na programu Ital Raffaelle Fitto a Estonka Kaja Kallasová, odpoledne Rumunka Roxana Minzatuová a Francouz Stéphane Sejourné, večer pokračovalo tříhodinové „grilování“ Španělky Teresy Riberaové a Finky Henny Virkkunenové. Proces slyšení všech 26 kandidátů na nové eurokomisaře, který začal 4. listopadu, tak končí. Pokud všichni uspějí, mohla by nová Evropská komise po schválení europarlamentem začít fungovat už 1. prosince.

Hodnocení poslední šestice bylo ale podle informací ČTK odloženo na později, buď na středu nebo dokonce až na příští týden. Jednotlivé politické frakce nejspíš vyčkávají, jak dopadnou právě dnešní slyšení, vzájemně se „drží v šachu“ a volí taktiku: když vy nám „potopíte“ našeho kandidáta, my vám neschválíme toho vašeho, poznamenal bruselský server Politico. Výsledkem by pak mohlo být, že všichni kandidáti projdou. Ještě se rovněž čeká na vyhodnocení dodatečných písemných odpovědí maďarského kandidáta Olivéra Várhelyiho.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Miloslav Černý
13. listopad 2024, 13:47

Co z toho vyplývá pro nás. Velké jaderné mamuty již máme a ČEZ vážně uvažuje konečně o jejich max. prodloužení jako nejefektivnějšího zdroje. Nový kontraverzní se plánuje s najetím do provozu v dobré víře koncem 30 let. O malých výhodnějších SMR z hlediska potřebné regulace, kratší doby výstavby z následným uvedením do provozu z čenož plyne kratší doba návratnosti s umístěním blíže využití včetně tepelné energie na vytápění nemusí být sporu. To že zatím nevychází pořizovací cena oproti těm mamutům s porovnáním výkonu je dáno počtem nesjednaných závazných objednávek, To, že se aktivně zapojil ČEZ koupí podílu pro vývoj a následné výrobu dává velkou naději, že to bude do budoucna všechno jinak hlavně s tou cenou. Do toho bude hrát velkou roli nastálí rozvoj OZ spojený s akumulací s snejnovějšími technologiemi a plynovkami bez kterých se zatím po skončení uhelek pro největší nezávislost neobejdeme a bylo by škoda je z důvodu pro vykrývání nedostatku potom plně nevyužívat z důvodu dalších zdrojů v podobě monstrozních kontraverzních plánovaných jaderných mamutů. Panika z nedostatku energie rozhodně není na místě, ale pragmatické uvažování z chladnou hlavou určitě ano.

Roman Kosařík
13. listopad 2024, 15:39

Příště si prosím dejte tu práci a zkopírujte si text do nějakého udělátka na kontrolu a opravu pravopisu, děkuji za všechny.

Ad ČEZ/RR: je fajn, že se chceme (a snad i budeme) účastnit vývoje SMR takříkajíc od začátku, je to dobrá cesta. Podle mě to však v českých podmínkách nebudou mít SMR lehké. Čeká je dost tvrdý náraz do byrokratické zdi. Dle mého skromného odhadu budem rádi, když se u nás první SMR začne stavět kolem roku 2040, a to pouze v areálu současné JE. Stavět SMR v lokalitě nějaké vysloužilé uhelky či jako teplárnu je krásná myšlenka, avšak v české realitě naprosté scifi.

Miloslav Černý
13. listopad 2024, 17:21

Za chyby samozřejmě omluva, bylo málo času, ale na dobu realizace SMR i v našich podmínkách bych si dovolil nesouhlas, což lze opodstatnit naléhavostí s uplatněním se zároveň komerčně na trhu. Kdo dřív nabízí, dvakrát nabízí.

Baton David
14. listopad 2024, 07:41

akumulace je v nedohlednu, na tzb_info je pěkný článek jak složité je akumulovat terawatthodinu a jak málo to ve finále je. Pokud máte oze a vykrýváte je plynem tak je rozumné mít baseload v jádru, když se mrknete na grafy výroby v Německu tak by se jim v zimním období hodily jaderné zdroje o výkonu 25GW nějaké jednodušší konstrukce aby to mohli v létě odstavovat jako průtočně chlazené elektrárny ve Francii

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se