Domů
Obnovitelné zdroje
Říjnová aukce na podporu OZE v Německu přinesla ceny na úrovni předchozích kol
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: Pixabay

Říjnová aukce na podporu OZE v Německu přinesla ceny na úrovni předchozích kol

V Německu na začátku měsíce proběhlo další kolo aukcí na podporu výstavby větrných a solárních elektráren. Ani tentokrát aukce nepřinesla žádná překvapení, ceny se drží stále na srovnatelné úrovni. V případě větrných elektráren opět chyběl dostatek projektů, a aukce se tak nezaplnila.

I v říjnu se v Německu uskutečnila další kola samostatných aukcí pro větrné a solární elektrárny, v tomto roce již šestá v pořadí. Oproti minulému kolu, které proběhlo v září, byl soutěžený objem v případě větrných elektráren více než dvojnásobný, naopak v případě solárních elektráren téměř třetinový.

Stejně jako ve všech předchozích kolech z letošního roku se ani tentokrát nepodařilo aukci pro větrné elektrárny zaplnit, přesto se objem přihlášených projektů přiblížil celkovému objemu aukce o hodnotě 825,5 MW. Ačkoliv se aukce nezaplnila, vážený průměr cen byl nižší než maximální možná nabídková cena, jak tomu bylo v minulém kole. Do aukce podle údajů zveřejněných německým síťovým regulátorem Bundesnetzagentur developeři přihlásili projekty o celkovém výkonu 769 MW, avšak ne všechny nabídky byly úspěšné, jelikož byl naplněn limit v oblastech se síťovými omezeními.

V aukci nakonec uspěly projekty o celkovém výkonu 658,7 MW, vysoutěžené ceny se pohybovaly mezi 56 a 62 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 61,1 EUR/MWh. Jako obvykle aukci dominovaly projekty na větrném severu Německa, přičemž elektrárny ve spolkových zemích Šlesvicko-Holštýnsko a Dolní Sasko, ležících u pobřeží Severního moře, tvořily více než polovinu úspěšných projektů.

Ceny stagnují navzdory silné konkurenci

V případě aukcí pro solární elektrárny nejsou žádné obavy o nedostatku projektů na místě, jelikož konkurence je stabilně na velmi vysoké úrovni. Jinak tomu nebylo ani v posledním kole, do kterého developeři přihlásili projekty o celkovém výkonu 393,3 MW, tedy čtyřnásobek jejího objemu, jenž činil 96,4 MW.

V aukci uspělo 30 projektů o celkovém výkonu 103,1 MW, všech 7 úspěšných nabídek na elektrárny na zemědělské půdě či zatravněných plochách pocházelo z Bavorska. Vysoutěžené ceny se pohybovaly mezi 49,8 a 53,6 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 52,3 EUR/MWh, tedy téměř totožné hodnoty jako v minulém kole.

Další aukce pro OZE v Německu proběhne 1. listopadu, přičemž se bude jednat o společné kolo jak pro větrné, tak pro solární elektrárny. Předchozí zkušenosti nicméně ukazují, že developeři větrných elektráren své projekty do společných aukcí již ani nepřihlašují.

Zdroj úvodního obrázku: pixabay.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
29. říjen 2020, 19:56

Jak je to možné, energetika v Německu se měla již zhroutit, samý blackout,

vždyť už mají více než 50% elektřiny z obnovitelných zdrojů, především z nestabilního větru a slunce!

viz pv-magazine.com/2020/10/29/solar-other-renewables-heading-for-new-record-in-germany/

cituji: "Solar, other renewables heading for new record in Germany

Figures from Energy Charts show that 52.4% of the German electricity mix this year has been covered by renewables. Clean energy is on track to account for more than 50% of generation in 2020, for the first time ever."

Láďa
29. říjen 2020, 20:27

Nebude to tím že pořád ještě mají hodně elektřiny ze stabilních zdrojů? (uhlí, jádro)

Heap
29. říjen 2020, 22:23

To budou mít pořád, akorát přejdou z jádra a uhlí na plyn. Emise skleníkových plynů v Německu o fous poklesnou, emise globálně budou přibližně stejné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se