Domů
Obnovitelné zdroje
Společným aukcím v Německu stále dominují výhradně solární elektrárny, výjimkou nebylo ani dubnové kolo

Společným aukcím v Německu stále dominují výhradně solární elektrárny, výjimkou nebylo ani dubnové kolo

V Německu na začátku dubna proběhlo první letošní kolo technologicky neutrálních aukcí, ve kterých mohou o podporu soutěžit společně developeři solárních a větrných elektráren. Již od jejich zavedení však společné aukce zcela ovládly solární elektrárny, kdy projekty větrných elektráren developeři do aukcí již ani nepřihlašují.

V první ze dvou letošních technologicky neutrálních aukcí, která v Německu proběhla 1. dubna, tamní síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nabídl k soutěžení celkem 200 MW výkonu. Do aukce developeři přihlásili projekty o celkovém instalovaném výkonu bezmála 553,2 MW, čímž byla zajištěna dostatečná konkurence.

Podobně jako v minulých kolech se jednalo čistě o projekty solárních elektráren, kdy větrné zdroje nebyly v aukci zastoupeny ani jedním projektem.

V aukci nakonec uspělo 30 projektů o celkovém výkonu 203,7 MW rozprostřených napříč 10 spolkovými zeměmi. Nejvíce úspěšných projektů jako obvykle pocházelo z jižní části Německa, konkrétně z Bavorska (75,5 MW) a Sárska (40 MW), dále následovaly spolkové země Braniborsko (35,3 MW) či Sasko-Anhaltsko (23,9 MW).

Výše vysoutěžených cen se podle dat regulátora pohybovala mezi 49,7 EUR/MWh a 56,1 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 53,3 EUR/MWh. Oproti minulému technologicky neutrálnímu kolo z loňského podzimu, kdy průměrná cena dosáhla 54 EUR/MWh, se jedná o mírný pokles. Ve srovnání s letošními dvěma samostatnými koly pro solární elektrárny, které přinesly průměrné ceny 50,1 EUR/MWh51,8 EUR/MWh, však jde o mírný nárůst.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Martin Hajek
21. květen 2020, 13:32

Konkurence byla zřejmě docela slušná, zlevnění se nedostavilo. Co na to náš největší odborník na fotovoltaiku? Jistě bude mít po ruce nějaké vysvětlení tohoto jevu, který je v příkrém rozporu s jeho tvrzeními.

Milan Vaněček
21. květen 2020, 17:14

Pane Hájek, vysvětlení je zcela jednoduché, už jsem o tom párkrát psal. Němci vyřazují během 3 let skoro 10 GW výroby ve stále ještě funkčním jádru. Tedy, aby ze současného přebytku nesklouzli do nedostatku elektřiny, tak musí přitáhnout co nejvíce investorů do výstavby FVE a VtE a PPE. To chtějí a to je jediné co se dá i RYCHLE postavit.

Když je o něco velký zájem, cena jde nahoru. To je kapitalizmus. To že cena nejde nahoru ale jen stagnuje svědčí jen o tom, že skutečná cena výroby nových FVE klesla dost hluboko pod 50 EUR/MWh, a investoři zvedají cenu nedostatkového, státem žádaného zboží JEN na 50EUR/MWh.

Skutečná cena se ukáže po 2025, kdy už zase bude v Německu nadbytek výrobních kapacit. Jsem si jist že bude pod 40 EUR/MWh.

Jó mít u nás takouvou cenu nová jaderná energetika, to by bylo jiný kafe, to by nemuseli silou protlačovat obrovskou, stále ještě nedefinovanou podporu pro jádro (tunel "na věčné časy").

Martin Hajek
21. květen 2020, 18:34

Pane Vaněčku, to co píšete, by dávalo smysl, kdyby ta aukce byla neobsazená nebo jen těsně obsazená. Ale ona byl více než dvojnásobně přeupsaná. Takže o nedostatkové zboží se evidentně nejedená, když ho bylo dvakrát tolik, než kolik stát žádal. Navíc investoři, kteří se do aukce hlásili, nemohli vědět, kdy a jestli vůbec nějaká další bude, protože Německo mělo již v létě překonat svůj limit pro fotovoltaiku a dohoda o jeho zvýšení je stará jen pár dnů. Takže zkuste nějakou jinou teorii, já mám opravdu dobrou vůli uvěřit, ale nesmí to být úplný nesmysl na první pohled :-).

Emil
21. květen 2020, 18:46

Jen bych upřesnil, že limit 52 GW pro fotovoltaiku se týkal pouze feed-in tarifů pro výrobny do 750 kW, tedy těchto aukcí by se týkat neměl.

"The limit was introduced through an amendment to the country’s renewable energy law (EEG) in 2011. It outlines an end to the country’s feed-in tariff program for all PV systems not exceeding 750 kW in size."

Jinak troll Vaněček samozřejmě jako obvykle vymýšlí nesmysly.

Milan Vaněček
21. květen 2020, 19:51

Emil, který postrádá základní znalosti o elektrickém proudu, na závěr svého příspěvku utrousil skutečně velký kus smrdícího trusu.

St
22. květen 2020, 09:36

Pane Vaněček. Zkuste prosím argumenty a hlavně čísly vyvrátit to co pan Emil říká místo jeho osočování. Nechme prosím na ostatních posoudit zdali to co pan Emil napsal má nějakou váhu či nikoliv místo toho tu podsouvat Váš čistě subjektivní názor.

Předem Vám děkuji a přeji pohodu a zdraví všem.

Milan Vaněček
21. květen 2020, 19:47

Pane Hájek, přece ti investoři, co jdou do konkursu nejsou hlupáci, jsou to zkušení kapitalisté, ne amatéři. Vědí co stát chce a že to nakonec koupí (jiné alternativy ve 3-leté časové škále nemá), tak proč by šli teď s cenou dolů. To by byl z jejich hlediska ekonomický nesmysl. Přece nemyslíte že jsou blbí?!

To není žádná teorie, to je realita podnikání.

A že je jich hodně? Že je "přeobsazenost? Samozřejmě, vědí že jsou v Německu potřeba a že jsou schopni stavět i více FVE než 4 GW ročně. Jestli uzavřou smouvu v květnu či červnu, žádný problém.

Ve světě, který si nestanovil pevný (a velmi blízký) cíl do kdy odstranit jádro pak pokračují neustále nové rekordní nízké ceny fotovoltaiky. Ceny padají, každy čtvrtrok je hlášen nějaký rekord.

energetik
21. květen 2020, 20:33

Přesně tak, projekt nabídnou v další akci kdy budou komponenty na stavbu ještě levnější (stále klesají) nebo se do daného prostoru vleze větší výkon, protože účinnost stále roste. Takže tam nemají kam spěchat a nabízet nižší cenu, o nic nepřijdou spíše naopak. Jo kdyby hrozilo ukončení aukcí, tak to by byl jiný boj o kapacitu.

Emil
21. květen 2020, 22:26

Nejnižší průměrná vysoutěžená cena byla v aukci dosažena už před více než dvěma lety a celkem 14 aukcemi, do kterých se mezitím mohli investoři přihlásit. Od té doby dokázala docela rychle vystoupat cca o 10 €/MWh, kde se přibližně drží už nějakou dobu. Podle těchto bizarních teorií tedy investoři nejspíš už dva roky čekají, a asi budou čekat dál. Mohli by sice se ziskem prodávat za 43 €/MWh jako ty úspěšné nabídky z kraje roku 2018, ale nechce se jim prodávat ani za 53 €/MWh, tak čekají...

Roční přírůstek těchto velkých instalací má navíc v dalších letech ještě narůstat (v horizontu pěti let plánují Němci skoro dvojnásobný roční přírůstek než dnes), zájem tedy bude v následujících letech ještě větší a tím logicky bude ještě vyšší i vysoutěžená cena, tedy aspoň podle těchto teorií. Páni teoretici se ale jistě zamyslí a vymyslí další modifikaci své teorie...

Milan Vaněček
22. květen 2020, 06:33

Bez uvedení přesného odkazu a detailů nelze dát komentář k tomu 2018. Může to být , ale nemusí, něco jako průměrná cena pečiva v jednom nákupu. Záleží zrovna na tom co jste nakoupil a kdy.

Ivan Novák
21. květen 2020, 15:58

Říkat téhle soutěži "technologicky neutrální" bez ohledu na dopad vyvolaných nákladů do ceny pro spotřebitele není eufemismus, nýbrž lež, a kdo lže, ten krade, do pekla se hrabe (a voliči, až to dojde i těm dobromyslným nebo s dlouhým vedením, se podle toho zařídí).

Jara
25. květen 2020, 07:14

Dobry den,

mohl by jste mi nekdo objasnit co vse je v teto cene zahrnuto?

- pouze naklady na vystavbu + servis?

- naklady na drzeni zaloh? (Pripadne kdo to plati)

Dekuji

Emil
25. květen 2020, 08:16

Dobrý den, tato cena je pevná výkupní cena elektřiny na prvních 20 let provozu bez ohledu na její reálnou tržní hodnotu v době, kdy je na trh umístěna, s drobnými výjimkami. Rozdíl mezi vysoutěženou a tržní cenou hradí německý spotřebitel v příplatku EEG (složka konečné ceny elektřiny). Do vysoutěžené ceny si provozovatel rozpočítá veškeré své investiční, provozní i finanční náklady tak, aby se mu vyplatilo do projektu investovat.

Externality např. v podobě nákladů na držení záloh výrobce nezajímají, ty hradí spotřebitel zase z jiných složek ceny elektřiny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se