Společným aukcím v Německu stále dominují výhradně solární elektrárny, výjimkou nebylo ani dubnové kolo

DomůObnovitelné zdrojeSpolečným aukcím v Německu stále dominují výhradně solární elektrárny, výjimkou nebylo ani dubnové kolo

V Německu na začátku dubna proběhlo první letošní kolo technologicky neutrálních aukcí, ve kterých mohou o podporu soutěžit společně developeři solárních a větrných elektráren. Již od jejich zavedení však společné aukce zcela ovládly solární elektrárny, kdy projekty větrných elektráren developeři do aukcí již ani nepřihlašují.

V první ze dvou letošních technologicky neutrálních aukcí, která v Německu proběhla 1. dubna, tamní síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nabídl k soutěžení celkem 200 MW výkonu. Do aukce developeři přihlásili projekty o celkovém instalovaném výkonu bezmála 553,2 MW, čímž byla zajištěna dostatečná konkurence.

Podobně jako v minulých kolech se jednalo čistě o projekty solárních elektráren, kdy větrné zdroje nebyly v aukci zastoupeny ani jedním projektem.

V aukci nakonec uspělo 30 projektů o celkovém výkonu 203,7 MW rozprostřených napříč 10 spolkovými zeměmi. Nejvíce úspěšných projektů jako obvykle pocházelo z jižní části Německa, konkrétně z Bavorska (75,5 MW) a Sárska (40 MW), dále následovaly spolkové země Braniborsko (35,3 MW) či Sasko-Anhaltsko (23,9 MW).

Výše vysoutěžených cen se podle dat regulátora pohybovala mezi 49,7 EUR/MWh a 56,1 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 53,3 EUR/MWh. Oproti minulému technologicky neutrálnímu kolo z loňského podzimu, kdy průměrná cena dosáhla 54 EUR/MWh, se jedná o mírný pokles. Ve srovnání s letošními dvěma samostatnými koly pro solární elektrárny, které přinesly průměrné ceny 50,1 EUR/MWh a 51,8 EUR/MWh, však jde o mírný nárůst.