Domů
Obnovitelné zdroje
Rozsáhlé lesní požáry v Kalifornii způsobily pokles výroby solárních elektráren
Solární i větrné elektrárny  za posledních deset let značně zvýšily svůj vliv na cenu a výrobu elektřiny v regionu střední Evropy.

Rozsáhlé lesní požáry v Kalifornii způsobily pokles výroby solárních elektráren

Kromě střídání ročních období, dne s nocí či běžné oblačnosti mohou výrobu solárních elektráren ovlivnit I další faktory. Příkladem mohou být letošní rozsáhlé lesní požáry v Kalifornii, které zahalily oblohu hustým kouřem. Zvýšená koncentrace pevných částic v ovzduší se tak projevila poklesem výkonu dodávaného tamními solárními elektrárnami.

Americký stát Kalifornii letos sužují rozsáhlé lesní požáry, které se rovněž negativně podepisují na výrobě elektrické energie pomocí solárních elektráren. Na vině je zvýšená koncentrace pevných částic v ovzduší, které omezují množství dopadajícího slunečního záření.

Podle dat Kalifornské rady pro ovzduší se špičkové znečištění částicemi PM2,5 začalo zvyšovat v polovině srpna a 15. září dosáhlo 659 mikrogramů na metr krychlový, vůbec nejvyšší hodnoty od roku 2000, kdy začaly být údaje zaznamenávány. Špičkové znečištění je v tomto případě měřeno jako průměrná denní hodnota na stanici, jež naměří nejvyšší koncentraci částic v daném dni.

Výroba velkých fotovoltaických elektráren a obsah částic PM2,5 ve vzduchu v Kalifornii během letošního července až září. Zdroj: EIA
Výroba velkých fotovoltaických elektráren a obsah částic PM2,5 ve vzduchu v Kalifornii během letošního července až září. Zdroj: EIA

Zatímco se v červenci denní výroba velkých solárních elektráren v soustavě provozovatele CAISO, která pokrývá 90 % velkých solárních elektráren v Kalifornii, pohybovala mezi 104 a 119 GWh, s šířením lesních požárů v polovině srpna začala klesat. Nejníže denní výroba klesla na 68 GWh, a to 22. srpna. Ke konci měsíce se přitom vyšplhala zpátky na zhruba 100 GWh. Tato data sice nezahrnují menší zdroje s výkonem do 1 MW, které v Kalifornii tvoří značnou část, nicméně ovlivnění jejich výroby lze očekávat přibližně stejné.

S opětovným propuknutím lesních požárů začal výkon solárních elektráren opět klesat na začátku září, přičemž na nejnižší měsíční hodnotu 50 GWh se denní výroba podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration propadla 11. září. V první polovině září tak byla letošní výroba o 13 % nižší než v loňském roce, a to navzdory meziročnímu růstu celkového instalovaného výkonu o více než 5 %.

Denní výroba velkých fotovoltaických elektráren v Kalifornii v letech 2019 a 2020 (leden až září). Zdroj: EIA
Denní výroba velkých fotovoltaických elektráren v Kalifornii v letech 2019 a 2020 (leden až září). Zdroj: EIA

Přestože je většina výkonu solárních elektráren v Kalifornii koncentrovaná na jihu státu a požáry sužují střed a sever, vítr přicházející od Tichého oceánu žene hustý kouř do jižní části.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
PetrV
2. říjen 2020, 18:32

Žádná škoda. Využitelnost EE ze solárů je pro spotřebitele jen 15 procent. Drtivou většinu musí zajistit stabilní konvenční zdroje.

Kdoví, zdali některé požáry nevznikly přehřátím technologie (kabely apod) FVE a zapálením porostů.

Je to nebezpečná technologie, která má jen na specifické využití.

A navíc je jak vidno nespolehlivá i v době,kdy je EE velmi potřebná.

Jelikož jich spousta shořela, tak se snížila spotřeba.

Smutná destrukce energetiky.

Carlos
2. říjen 2020, 18:47

A když vlak pojede více než 24 mil v hodině, ve vozech vznikne vakuum a cestující se udusí...

energetik
2. říjen 2020, 21:34

Požáry vznikají když na zem dopadne vyvržený žhavý a toxický obsah z reaktoru.

energetik
2. říjen 2020, 22:09

„Během příštích 5 let se má fotovoltaika stát hlavním evropským zdrojem energie,“ prohlásil to Fatih Birol, výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA).

https://www.solarninovinky.cz/birol-iea-do-5-let-se-fotovoltaika-stane-nejvyznamnejsim-zdrojem-energie-v-evrope/

Asi se do IEA ještě nedonesl názor ČEZkých "energetiků" a atomdědků o tom že to nejde.

Milan Vaněček
3. říjen 2020, 08:06

Ano, to je otázka kdy to pochopí i naši atomdědci a jejich dorost. Já jsem taky tipoval, že okolo roku 2025 to už bude každému racionálně uvažujícímu člověku jasné.

PetrV
4. říjen 2020, 02:59

V roce 2025 budou na pořadu dne blackouty a vy s fve tunelem si prdet na důchodě.

Nastudujte si, jak funguje přenosová síť po celém světě. Jak helmuti hledají spasu ve spolehlivych zahraničních zdrojich EE.

pr
6. říjen 2020, 09:56

Možná tak ve Vaší firmě budou černé výstupy. My ostatní již roky pracujeme na co nejvyšší míře energetické nezávislosti. A kupodivu se to i rentuje. Tím samozřejmě netvrdím, že nás elektřina z distribuce nezajímá, ale poslední dobou již hlavně jako finančně referenční položka. Těch pár týdnů v zimě by se už dnes nějak dalo přečkat. A bude to lepší.

Energetik 007
3. říjen 2020, 07:07

Znám lesy v okolí San Franciska je tam neuvěřitelný nepořádek lesem se fakticky nedá projít všechno je zarostlé různým křovím převážně už suchým.

Divím se že tam nehoří častěji

Energetik 007
3. říjen 2020, 07:07

Znám lesy v okolí San Franciska je tam neuvěřitelný nepořádek lesem se fakticky nedá projít všechno je zarostlé různým křovím převážně už suchým.

Divím se že tam nehoří častěji

Petr
5. říjen 2020, 10:44

To má Kalifornie za to zbytečné dotování solárních velkokapitalistů, přičemž tam je geograficky předurčeno, že nakonec se místním, co používají klimatizaci či plně elektrickou domácnost, vyplatí si postupně namontovat solární panely na většinu střech nejpozději při rekonstrukci.

Místo toho je už jasné, že měli jít cestou drahých jističů a připojení do sítě pro odlehlá stavení či rozplizlé suburbie v kopcích, plus jestli dotovat tak přednostně sbírání místní suché biomasy.

Bizon
5. říjen 2020, 13:56

Jo, Kalifornie je zajímavý experiment, uvidíme.

Nijak se neposmívám, každý region má svoje problémy, ale Kalifornii se v poslední době docela vrší. Je to stát se suveréně nejvyššíma daněma, vysokým počtem bezdomovců, plus problémy s nedostatkem EE. Špatné znamení je taky že Kalifornii opouštějí obyvatele, tento rok tam poprvé po několika dekádách nepřibyde obyvatel, odstěhovalo se i několik známých osobností.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se