Domů
Obnovitelné zdroje
SunEdison požádal v USA o ochranu před věřiteli

SunEdison požádal v USA o ochranu před věřiteli

Americký provozovatel solárních elektráren SunEdison, který se označuje za největšího dodavatele zelené energie na světě, dnes požádal o soudní ochranu před věřiteli. Učinil tak jako jedna z největších nefinančních společností v posledních deseti letech, napsala agentura Reuters.

SunEdison patřil v minulosti k nejrychleji rostoucím firmám v rozvoji energií z obnovitelných zdrojů. Společnost ale vedla agresivní politiku akvizic, což ji zatížilo dluhem ve výši 12 miliard dolarů (287,1 miliardy Kč).

Žádost o ochranu dnes firma podala k bankrotovému soudu v New Yorku. V dokumentech uvedla, že k loňskému poslednímu září evidovala aktiva ve výši 20,7 miliardy dolarů a závazky v objemu 16,1 miliardy dolarů.

Rozhodnutí přikročit k soudem kontrolované restrukturalizaci je „složitým, ale důležitým“ krokem k řešení naléhavých problémů s penězi, řekl generální ředitel firmy Ahmad Chatila. Společnost chce proceduru využít ke snížení dluhu či k tomu, aby se zbavila méně zásadních aktivit.

Developerům solárních projektů jako SunEdison sice nadále plynou výhody z velmi slušné poptávky, na výkonu jejich akcií se ale podepsaly obavy investorů, že zájem o jejich služby by spolu s nízkými cenami ropy mohl klesnout.

Nezvládnutá expanze nebyla jediným problémem SunEdisonu

SunEdison měl kromě toho i svoje vlastní problémy. Kromě překotné expanze a s ní spojeným obrovitým dluhem zabředl do sporů se svými dceřinými firmami, které vlastní a provozují aktiva v oblasti zelených energií. Jedna z nich, společnost TerraForm Global, v minulosti upozorňovala, že SunEdisonu hrozí „vážné nebezpečí“ bankrotu.

SunEdison rovněž stojí před zhruba dvěma desítkami žalob, většinou podaných samotnými akcionáři, podle kterých firma mylně informovala o své finanční situaci.

Společnost také vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), mimo jiné kvůli neúspěšné transakci se společností Vivint Solar, kterou chtěla SunEdison odkoupit. Komise SEC pak podle médií firmu podezřívá, že na podzim investorům nepravdivě sdělila, že má v hotovostních rezervách více než jednu miliardu dolarů

Obchodování s akciemi firmy bylo dnes na newyorské burze pozastaveno. Titul se zde naposledy obchodoval za zhruba 34 centů. Ještě loni v červenci tu jedna akcie stála až 33,44 dolaru.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Specialisté na fotovoltaiku z Photon Energy hlásí skokový nárůst tržeb i zisku
11. srpen 2022, 10:30
Věříte, že elektřina někdy zlevní? Zásadní otázka pro zájemce o soláry
11. srpen 2022, 07:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se