Domů
Obnovitelné zdroje
Solární elektrárny, které vyrábí elektřinu i v noci? Jejich trh má podstatně růst

Solární elektrárny, které vyrábí elektřinu i v noci? Jejich trh má podstatně růst

Trh s koncentračními solárními elektrárnami, které využívají roztavené soli k dočasnému uchování tepelné energie při výrobě elektřiny ze slunečního záření, má v dalších čtyřech letech růst každoročně až o 20 %. Jednou ze společností, která je v tomto oboru aktivní, je například kalifornská SolarReserve. Ta v druhé polovině loňského roku ohlásila novou zakázku.

Solárním elektrárnám je často vytýkáno, že jejich schopnost vyrábět elektřinu končí s okamžikem, kdy slunce přestane svítit. Důsledkem toho je hledání optimální technologie (resp. kombinace technologií), která by byla schopná dodávky elektřiny generované slunečním zářením rozložit rovnoměrně v čase.

Ve velkém se mluví o schopnostech li-ion baterií, jejichž cena v posledních letech významně klesá a mohly by se běžným solárním elektrárnám stát vhodným doplňkem. Současně se objevují první větší projekty, jako je tomu například u bateriového úložiště, které dodala společnost Tesla v Austrálii.

Některé společnosti se ale snaží využít i jiné možnosti. Takovou možností může být právě využití roztavených solí, které jsou využívány jako médium v koncentračních solárních elektrárnách. Jejich hlavní výhodou je to, že elektřinu mohou tyto elektrárny dodávat díky vlastnostem roztavených solí i v průběhu noci – roztavená sůl si totiž může udržet potřebné teplo k pohonu turbíny až po dobu 10 hodin.

Nejedná se přitom o naprosto okrajový způsob výroby elektřiny, elektrárny tohoto typu jsou ve světě v provozu a poslední průzkum z tohoto ledna přisuzuje trhu s koncentračními elektrárnami až 20% růst v následujících 4 letech.

Jednou z hlavních společností, které se této technologii věnují, je kalifornská SolarReserve. Kromě 110MW elektrárny Crescent Dunes (uvedená do provozu již v roce 2015), se společnost na podzim loňského roku rozhodla postavit další obdobnou elektrárnu v Jižní Austrálii. Zde by měla vyrůst elektrárna o výkonu 150 MW s odhadovanými náklady 650 milionů australských dolarů (11,4 miliard korun). Uvedení elektrárny do provozu vláda australského státu očekává v roce 2020.

Komentáře

(1)

Martin_C

22. leden 2018, 11:06

Dle meho by autor clanku udelal zasluznou praci, kdyz by doplnil wikipedii o ceskou mutaci a aktualni data

https://en.wikipedia.org/wiki/Concentrated_solar_power

a koneckoncu cely clanek hesla CSP by se mohl objevit i na oenergetice.cz

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.