SolarPower Europe: Globální výkon FVE přesáhne do roku 2022 hranici 1000 GW
Růst globálního instalovaného výkonu solárních elektráren v loňském roce po dvou úspěšných letech prudce zpomalil, přesto dosáhl nové rekordní hodnoty 102,4 GW. Podle evropské asociace SolarPower Europe by měl do roku 2023 vzrůst globální instalovaný výkon solárních elektráren o 800 GW na 1,3 TW.
Po dvou velmi úspěšných letech, kdy přírůstek instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren vzrostl meziročně o 50 % (2016), respektive o 30 % (2017) růst globálního výkonu v loňském roce prudce zpomalil. Přesto však bylo do sítě připojeno rekordní množství nového výkonu – 102,4 GW, což je o 4 % více než v roce 2017.
Podle asociace SolarPower Europe může za zpomalením růstu instalovaného výkonu zejména meziroční pokles nových instalací v Číně, kde bylo loni instalováno 44,4 GW nového výkonu solárních elektráren, což je meziročně o 8,4 GW méně. Další významné trhy, jako je Indie a Japonsko, se taktéž zmenšily a významný americký trh stagnoval.
Poměrně značný pokles hlavních trhů pro solární elektrárny vykompenzovaly podle SolarPower Europe nové a rozvíjející se trhy.
„Rok 2018 byl pro globální solární průmysl unikátní , jelikož jsme poprvé překonali magickou hranici 100 GW nových instalací, což vedlo k růstu solárního sektoru nad 500 GW,“ uvedl prezident asociace SolarPower Europe Christian Westermeier.
Podle středního scénáře rozvoje globálního instalovaného výkonu solárních elektráren by v letošním roce mělo být do sítě připojeno 128 GW nových zdrojů, což by znamenalo 25% meziroční růst. Do roku 2022 by globální instalovaný výkon solárních elektráren měl překonat hranici 1 TW.
Evropa by se letos mohla přiblížit rekordnímu roku 2011
Asociace SolarPower Europe ve svém výhledu předpovídá světlé zítřky pro evropský solární trh.
Zatímco v roce 2017 bylo v Evropě připojeno do sítě 9,3 GW nového výkonu solárních elektráren a v loňském roce následně 11,3 GW, pro rok 2019 očekává asociace přírůstek na úrovni 20,4 GW a v roce 2020 dokonce 24,1 GW.
Předpokládané oživení evropského solárního trhu SolarPower Europe přisuzuje blížícím se závazným cílům EU v oblasti podílu energie z obnovitelných zdrojů pro rok 2020.
Pokud by se předpoklad růstu výkonu v roce 2020 potvrdil, jednalo by se o nový rekordní rok. Tím je prozatím rok 2011, kdy bylo v Evropě instalováno 22,5 GW nového výkonu solárních elektráren.
Mohlo by vás zajímat:
Podstatný byl rok 2018, kdy poprvé celosvětový instalovaný roční výkon FVE přesáhl 100 GW a celkový instalovaný výkon předběhl celkový instalovaný výkon jaderných elektráren.
V roce 2027 (při předpokládaném růstu 15%) dosáhne instalovaný výkon FVE 2600 GW a tedy, při typickém koeficientu využití, v závislosti na lokalitě mezi 0,1-0,21 přesáhne i celková výroba elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách celkovou světovou výrobu v elektrárnách jaderných.
Ještě by měl někdo spočítat, kdy výroba ve větrných elektrárnách předhoní výrobu v elektrárnách jaderných, pak už OZE bude poskytovat více než dvojnásobek ve srovnání s jádrem
a ještě spočtěte někdo kolik už teď dávají elektrárny vodní....
A jaderníci mohou spočítat stav jádra v roce 2027 (=existující elektrárny v chodu minus odstavené elektrárny plus elektrárny které se už fyzicky začaly stavět a mohou být do 2027 dostavěny).
Odhaduji že okolo 2027 nastane bod zlomu pro moderní energetiku: slunce, vítr a voda vyrobí více než 3x tolik elektřiny za rok než jaderná energetika.
Pane Vaněčku, ještě jste zapomněl na jeden důležitý milník roku 2018, kdy elektřina z FVE poprvé překročila podíl 2 % na globální výrobě elektřiny. V roce 2018 bylo sice vybudováno 102 GW fotovoltaiky a 49 GW větrníků, ale také 50 GW uhelných a 49 GW plynových elektráren.
A kolik bylo v tom roce zavřeno uhelných a jaderných elektráren?? Asi dost, ale FVE ani jedna.
Xkrát na tomto webu tady zaznělo, že v OZE potřebujete min. 4x větší instalovaný výkon než v jaderném výkonu., abyste vyrobil stejné množství elektrické energie. A to s podstatně jiným rozložením výroby v čase - tedy s nutným systémem ukládání a znovučerpání energie.
Áááá, samozřejmě nechybí tradiční kopnutí do jádra. Váš žlučník bych nechtěl vidět.
Pane Pácalt já jsem počítal s koeficientem 5-6 ve prospěch jádra, u nás je to 7, ve Španělsku 4-5, jinde i pod 4. Žlučník mě netrápí, piju Plzeň, zkuste ji též.????
A teď ještě tu o perníkové chaloupce, prosím! Fotovoltaika má zásadní problémy téměř na všech trzích. Čína hlásí pokles a letos bych čekal další. USA stagnace. Nárůst v EU možná nějaký bude, ale rozhodně ne ten, jaký si malují. Japonsko - pokles. Indie - pokles. Významný nárůst hlásí pouze Austrálie, Mexiko a Jižní Korea. To ale těžko bude stačit na meziroční nárůst globálního výkonu o 25 %. Takže tak.
A ještě o vlkovi (fotovoltaice) a červené Karkulce. Měl by jste se seznámit s nejnovějším vývojem, viz konference Intersolar 2019 v Mnichově,
pv-magazine.com/pv-magazine-events/future-pv-roundtable-intersolar-eu-2019/
V presentaci se můžete dovědět o jedné z největších světových firem co staví FVE, jak stavět tyto bez dotací.
Údaje z jedné stavby ve Španělsku: BoS cost 53% ceny, fv panely 47 %. Takže když si vzpomenete na svoje pohádky, že i když budou panely třeba zdarma tak budou pořád FVE drahé, tak doufám že se chytnete za nos.
A co se týče výstavby FVE v roce 2019: opět v pv-magazinu se dočtete, že kdo si neobjednal panely na stavbu včas, tak má smůlu, každoročně rostoucí výroba panelů, zvláště těch kvalitních, je zamluvená či vyprodaná.
Bod zlomu o kterém jsem psal se blíží, v roce 2027 bude ve světě rozhodnuto, jen pár zoufale zaostávajících zemí právě začne stavět velmi drahé zastaralé JE.
Pane Vaněčku, a Vy byste chtěl žít v blízkosti FV parku 175 MW? Kde kamkoliv pohlédnete, všude je až na horizont industriální krajina osázená panely. Vždyť to je úplné šílenství. Naštěstí zatím značně ojedinělé. Diskuse byla o běžných utility scale parcích v rozsahu jednotek MW. I to je samozřejmě v krajině peklo. Ale tenhle Vámi propagovaný projekt je hypermegapeklo.
Pane Hájek, už jste asi ztratil soudnost. Jak by jste to mohl umístit do vilové čtvrti kde žiji a kde za čtvereční metr půdy zaplatíte 10 tisíc Kč?
Ale v rámci rekultivace zničené krajiny po těžbě uhlí či uranu si to rád představím.
Já jsem se ovšem neptal na Vaší vilovou čtvrť, ale zda byste chtěl žít v krajině oseté až k obzoru panely. To je totiž krajina toho projektu ve Španělsku, který tak adorujete. A není to žádný povrchový lom, je to normální (tedy spíše byla, protože teď už je zřejmě zcela zničená) zemědělská krajina.
Poptávka po solárních panelech je stále vysoká. Monopolní výrobce solárních panelů na světě = Čína, v prvním čtvrtletí zvýšila export o 77 % ! meziročně , což představuje - 16,78 GW. Tržby za tento vývoz stouply jen ? o 32 % , což ukazuje další výrazný propad ceny panelů ve světě. Čína dokázala zvýšit export o 77 % i při nulovém vývozu do USA , o to větší je to výkon. Pokud jde o hydro, tam je růst výkonu sice pomalý asi + 20 GW ročně, ovšem celkový výkon 1292 GW je značný /svět. atom = 398 GW/ a i výroba z vody 4185 TWh je mnohem větší jak z atomu = 2563 TWh. Je krásné podívat se na youtube na dnes finišující stavby takových hydroelektráren v Číně, jako je třeba Baihetan - 16 GW a Wudongde - 10,2 GW. Zázraky lidského umu a techniky. V Baihetanu budou užity největší vodní turbíny na světě čínské výroby po 1000 MW/kus.
Když vidím Vaše údaje o vodních elektrárnách, tak vidím, že voda, slunce a vítr předhoní TROJNÁSOBNĚ jadernou energetiku ve vyrobené elektřině dříve než v roce 2027.
Ještě kdyby nám někdo dodal výrobu ve větrných elektrárnách plus trend růstu.
Velice si pamatuji jednu přihodu asi před 17 lety. Byl jsem na přísně ekologické farmě v Dánsku u kamaráda farmáře. Měl nově postavenou větrnou elektrárnu a velice se jí prezentoval.
Výkupni cenu měl skoro 4 dánské kačky tedy tenrát asi skoro 15 Kč/ kWh. To mne šokovalo a hodně jsem jako učitel mimo jiné ekologie přehodnotil svůj náhor na ekonomickou výhodnost OZE.
Nevím kolik dostává dnes ale tenkrát u toho chrochtal blahem.
A pak se stal ten přiběh o kterém chci psát.
Ráno jsme se probudili a byla mlha.
Do pokoje nám vtrhl kamarád eko zemědělec a vytřeštěně nás žádal ať proboha nepouštíme žádný elektrický spotřebič včetně kávovaru a tak jsme byli bez snídaně. Doufám, že toto nebudeme v Česku nikdy řešit jako ten dánský kamarád.
petře, a přežil jste to ve zdraví??? ???? On asi ten Váš kamarád nebyl připojen na síť a tajně doplňoval elektřinu z větrníku dieselagregátem. A došla mu nafta.
ale kdepak pane kolego, on byl jenom zelený magor a možná nácek co nechtěl aby do Dánska dotekla elektřina z německých klasických elektráren...
prostě člověk mimo realitu. Pil jen pivo, pokud na flašce bylo napsáno dánsky ekologisk... prostě cvok
Trend růstu výroby ve větrných elektrárnách dnes dodala Čína, když rozhodla o ukončení dotací na nové projekty na pevnině od roku 2021. :-)
To že Čína konečně ukončí podporu fotovoltaiky a větrníků je výborná zpráva pro oba zdroje. To znamená že Čína, která zoufale potřebuje čisté zdroje v blízkosti obrovských městských aglomerací konečně bude instalovat FVE a VtE bez dotací.
V Evropě totéž začalo Španělsko a snad brzy bude vybudován i prvý podobný velký projekt v Německu.
Konečně nastává doba rozvoje OZE BEZ FINANČNÍ PODPORY.
Továrny v Asii i USA zvyšují produkci, nejkvalitnější nejúčinnější panely si musíte dopředu nasmlouvat, zájem je obrovský.
Jak píši výše, v příští dekádě už bude rozhodnuto, OZE bez biomasy více než trojnásobně předstihnou JE a budou dávat více než upadající uhlí (v USA je to už pár měsíců po sobě nyní, v Číně začne klesat uhlí až napřesrok).
Tož tak, nikdo už nemá sílu to zvrátit a u větru a slunce efekt "Fukušima" nehrozí. Omlouvám se panu Pácaltovi, že jsem si zase "štouchnul" do jádra, ale zde je to skutečně k věci.
Pane Vaněčku, situace v Německu, ale třeba i ve Velké Británii, Polsku, Rakousku a dalších zemích ukazuje, že minimálně u větrníků hrozí jiný efekt se stejným dopadem a to je efekt NIMBY, případně BANANA (build absolutely nothing anywhere near anything). Lidé zkrátka od určité koncentrace (která zdaleka nezajišťuje ani náhradu jaderných elektráren) začnou mít větrníků plné zuby.
Pane Hájek, zoufalý se i stébla chytá... Ale snad víte, že teď v Britanii, Německu a Dánsku staví hlavně na moři (tam nikdo nebydlí), Poláci se na to též chystají až to více zlevní, no a Rakušané rádi na vinicích plaší větrníky špačky, o to víc jich máme na Moravě (těch špačků).
A něco ošklivého o vlkovi (fotovoltaice) nemáte, až začnete zase Vaše horory?
P.S. zájem je obrovský, výrobcům panelů mohou lidé ruce utrhat, a oni přesto neustále zlevňují, takový charakterní a uvědomělí soudruzi to jsou!
A těch 16,78 GW exportu vyrovnalo meziroční propad v instalacích FVE v Číně za první čtvrtletí? Prosím o jasnou odpověď.
Čili čínský export FV panelů vzrostl za Q1 meziročně o 7,3 GW. Ovšem ve vlastní Číně propady instalace FVE meziročně o 46 %, tedy v absolutních číslech o 4,5 GW. Zázračný růst exportu je tak v první řadě daný katastrofální situací na domácím trhu, která vyplývá z ukončení dotací Čínské vlády. Od roku 2021 budou následovat i větrníky.
Já bych přidání 5, 2 GW u soláru v Číně v Q1 katastrofou nenazýval. Analytici čekají v příštích třech kvartálech zrychlení na konečný roční přírůstek 35 až 40 GW. A i kdybychom měli jen extrapolovat : 5,2 x 4 = 20,8 GW, tak by to bylo stále první místo na světě.
35-40 GW nových FVE v Číně letos? No, uvidíme. 20,8 GW v Číně by jistě ostuda nebyla, nicméně globálně by to nejspíš znamenalo první meziroční pokles instalovaného výkonu FVE, protože díru způsobenou Čínou by nebylo kde zacelit. To v dost příkrém rozporu se článkem, ke kterému diskutujeme, kde se očekává meziroční nárůst instalací o 25 % na 128 GW.
Někteří lidé stále nedovedou pochopit čínský pragmatizmus, i když možná ví jak pragmatizmus byl především za úspěchem Ameriky. Měli by si opět zopakovat to Tengovo: je jedno jestli je kočka bílá či černá, jen když chytá myši.
Čínská politika v OZE a podpoře masivní high tech výroby sleduje pragmatismus, ne ideologii (jako je tomu v EU). Když trh slunečních panelů (high tech výroba) slábl (byly vytvořeny celní bariery) Čína enormně investovala do FVE doma, když je trh silný venku (viz předprodej a objednávky) Čína může začít tlačit na domácí stavbu FVE (i VtE) bez dotací.
Jsou to pragmatici, na rozdíl od ideologické aktivistické EU či zastydlé RVHP jaderné loby na východ od bývalé železné opony.
Pochopte to pane Hájku.
Když už vychvalujete ten Čínský pragmatismus, tak si dovoluji zdvořile upozornit, že Čína staví zdaleka nejvíce jaderných elektráren na světě. :-)
Musíte to správně oddělovat. Pokud jde o fotovoltaiku, je potřeba do nebes vychvalovat čínský pragmatismus, ale jak přijde řeč na jádro, tak najednou, cituji: "Čína a Rusko jsou mentálně i geograficky jiné země než my. Já se cítím jako příslušník Euroatlantické (křesťanské i osvícenecké) civilizace. Do čínských či ruských řešení jejich vlastních problémů, energetiky, ... se nepletu."
..... bude následovat tradiční Milanovo zakončení do autu . ;-)
Pánové Vy jste vůbec nic nepochopili, ještě zopakuji ten čínský pragmatizmus: je jedno jestli je kočka bílá či černá (pro Vás vysvétlení-OZE či jádro) jen když chytá myši (vyrábí elektřinu).
Díky za další hlášku, píšu si. Zase Vám ji brzo připomenu.
TO : Hájek
Já bych v čínském budování FVE a jaderných elektráren vůbec rozpor neviděl. Proč ? Čína a USA mají sice stejně velké státní území, ovšem Čína má 4 krát více obyvatel. Jistě chce Čína v budoucnu vyrábět na jednoho občana podobné množství elektřiny, jako USA. Tedy musí uvažovat jak docílit 4 krát větší výroby elektřiny, než vyrábí USA. Pokud se hlásí k výrobě především - "zelené elektřiny", což se hlásí , tak musí v budoucnu "zeleně vyrábět" = bez emisí CO2, bratru kolem 50 000 TWh !!. Asi tam vidí , že tohle obří "sousto" prostě jen vítr a slunce nezajistí. Američané to mají mnohem jednodušší.
Čína ještě zdaleka nevyrábí tolik energie z jádra jako Amerika či Rusko. Tak staví. Až bude mít z jádra 20 či 16% jako výše jmenovaní tak přestane, pragmaticky ví že víc než 20% z jádra nedává smysl pro jadernou velmoc.
Ano, to je také pravda. Loni Rusko z jádra vyrobilo - 18 % elektřiny, USA - 19 % a Čína jen - 4 %. Takže má co dohánět. A tak staví. Ovšem nelze se ubránit dojmu, že i Čína v atomu brzdí. Nikdo to nepíše zatím - "natvrdo", fakta ale hovoří pro zpomalování. Letos se například zatím hovoří jenom o dvou plánovaných zahájení staveb v Číně , což by po tříleté pauze bylo málo. Kdysi měla Čína rozestavěných 30 reaktorů, dnes má už jen 13. Čína bude dál stavět, ale vypadá to na výrazné zpomalení.
Francie je také jaderná mocnost a ta podíl na výrobě má 75% .
Ano Francie je odstrašující příklad (třeba ještě se sousední Belgií, jako prÍklad státu bez jaderných zbraní) kam vede monokultura JE. Velké jaderné mocnosti 50-100 reaktorů finančně nezruinuje, ale menší státy monokultura jaderných reaktorů zničila.
Ale zastydlá jaderná loby .... viz výše, nebudu se stále opakovat.
Vím že má Francouzská jaderná energetika problém, hlavně v tom že jádro, fyzika a technika nejsou tak cool free a in pro studenty, takže chybí kapacity. Ale zajímalo by mě jak Francií ničí jejich levná elektřina kterou vyváží jak do "zeleného" Německa či Británie a stabilizující tak soustavu rozkolísanou "zelenymi" zdroji?
Francie měla hlavně problémy s revizemi (a tedy odstávkami) svých JE a bude mít obrovské problémy v třicátých letech až jí doslouží téměř všechy JE.
Jak je to s budováním náhrady těžké , vidíme už nyní ve Flamanville. To zvýší cenu elektřiny ve Francii několikanásobně stejně jako několikanásobně již vzrostla a stále narůstá cena NOVÝCH jaderných elektráren v regulovaném prostředí EU. To je něco jiného než stavět elektrárny v Číně či Rusku.
Proč by měla mít ve třicátých letech Francie obrovské problémy? Vždyť v tu dobu už se přece bude dávno vyrábět elektřina z větru i slunce prakticky zadarmo. Navíc postavit náhradu trvá pár let, tak nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko? Vy snad těm svým řečem sám nevěříte?
To co říkám by platilo, kdyby Francie dodržela svůj plán a snížila jádro jen na 50% výroby elektřiny (resp tuto kapacitu svých starých levných JE nahradila novými mnohonásobně drahými jadernými elektránami).
Ale máte pravdu, za deset let Francie přijde na to že má dost peněz jen na náhradu 25% či méně jejich JE. A zbytek pokryje existujícími vodními a novými VtE a FVE.
Ale bude jim to trvat nějakou dobu než přijdou na to co je nejekonomičtější, u nás to stará RVHP jaderná loby nikdy nepochopí....
Vaše obava o francouzskou energetiku je sice dojemná, ale úplně zbytečná. Jednak v roce 2035, ke kterému cílí snížení podílu jádra na oněch 50% v současnosti, pokryjí bez problémů tento podíl současné bloky, a hlavně je tu naštěstí už dnes pár kamikadze předskokanů, u kterých si stačí počkat jak (nebo kdy) dopadnou.
Do té doby se ukáže, jestli to náhodou nejsou opět jen plané sliby. Co je pro Francii nejekonomičtější teď je totiž celkem jasné.
Čína staví velké větrné a solární parky, protože na to má podmínky. Poušť, s levnou/bezcenou/bezstinou půdou, velkou vodní elektrárnu, pro regulaci a zálohu nestabilnich zdrojů, centrální řízení a společnost kde občan de facto nevlastní nemovitost, pro snadnou stavbu dálkových vedení. Řeší tak obří problém se znečištěním vzduchu. A taky staví jaderné elektrárny, hodně elektráren, protože dálkové vedení mají své limity, a na pobřeží plného lidí šlapajicich si na hlavy prostě obří solární a větrné parky nepostavite. Důležité je zmínit takovou "drobnost" slunečních a větrných elektráren můžete mít jen tolik kolik máte vodních zdrojů pro jejich zálohu, pokud to tedy má být CO2 neutrální. Je tu tedy možnost využívat přebytky energie na nějaký energetický náročný provoz tolerantní k přerušení, třebas odstřeďováni uranu při výrobě paliva jako ve Francií.
No ještě je nutné vyčkat na to, jak se prosadí bateriová úložiště. Ta by mohla i v rovinatých státech nahradit nutnost budování přečerpávacích elektráren, na které tam nejsou přírodní podmínky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se