Španělsko zavádí zákon pro samospotřebitele se zdroji do 100 kW, má pomoci rozvoji solárních elektráren

DomůObnovitelné zdrojeŠpanělsko zavádí zákon pro samospotřebitele se zdroji do 100 kW, má pomoci rozvoji solárních elektráren

Španělská vláda přijala zákon, který poprvé zavádí konkrétní regulatorní podmínky pro tzv. prosumery neboli samospotřebitele. Zákon se týká instalací do 100 kW a podle španělské největší solární asociace UNEF by mohl ročně přinést až 400 MW nového instalovaného výkonu v solárních zdrojích.

Španělští spotřebitelé a průmyslové skupiny prosazovali podle zahraničního serveru Platts zákon, který by reguloval oblast samospotřebitelů elektřiny, od roku 2015, kdy byl přijat zákon zavádějící výrobní daň na tyto zdroje. Pro tuto daň se později vžil název „daň ze slunečního záření“.

Přestože byl tento zákon v říjnu loňského roku zrušen, trh stále čekal na nastavení konkrétních regulatorních podmínek pro malé instalace v jedné z nejvíce atraktivních zemí pro instalaci solárních elektráren v Evropě.

Nově přijatý zákon upravuje kromě podmínek pro individuální samospotřebitele také podmínky tzv. kolektivní výroby, která se týká například menších podniků či bytových komplexů.

Podle největší španělské solární asociace UNEF by nový zákon mohl přinést kolem 400 MW nových instalací solárních elektráren ročně.

Množství elektřiny vyrobené z jednotlivých zdrojů ve Španělsku v roce 2018

Ačkoliv má Španělsko jedny z nejlepších podmínek pro výrobu elektřiny ze solárních elektráren v Evropě, na výraznější rozvoj v tomto segmentu stále čeká. V loňském roce instalovaný výkon solárních elektráren ve Španělsku překročil hodnotu 5 GW. Pro srovnání, instalovaný výkon solárních elektráren v Německu činí zhruba 46 GW.

I proto měly v loňském roce solární elektrárny ve Španělsku podíl na celkové výrobě elektřiny necelých 5 %, když vyrobily zhruba 12 TWh elektrické energie.