Spojené království reviduje podporu onshore větrných a solárních elektráren

DomůObnovitelné zdrojeSpojené království reviduje podporu onshore větrných a solárních elektráren

Vláda Spojeného království plánuje v příštím roce spustit nové aukce na podporu obnovitelných zdrojů energie. Jedné aukce se mají moci účastnit také technologie, jejichž podporu Spojené království již před lety zastavilo. „Zpátky ve hře“ se tak ocitnou zejména onshore větrné elektrárny, ale i projekty velkých solárních elektráren. Provozovatelé větrných elektráren si budou muset nově obstarat souhlas od komunit v místě výstavby.

Ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii minulý týden představilo nové znění pravidel a plánů pro podporu obnovitelných zdrojů energie ke konzultaci.

Dle zveřejněných informací Spojené království v roce 2021 spustí aukci na podporu obnovitelných zdrojů energie formou Contract for Difference (CfD). Aukce se nově budou moci zúčastnit i rozvinuté technologie obnovitelných zdrojů, mezi které se řadí například onshore větrné elektrárny a velké solární projekty na zemi. Do samostatné aukce pak ministerstvo zařadilo offshore větrné elektrárny.

Účast onshore větrných elektráren byla ve Spojeném království zastavena v roce 2015. Od té doby se výstavba nových projektů výrazně zpomalila. V loňském roce byl uveden do provozu za současných tržních podmínek jen jeden větrný park, celkově bylo uvedeno do provozu 629 MW výkonu. Asociace RenewableUK odhaduje, že existují připravené projekty s instalovaným výkonem 4,6 GW, čekající na svoji příležitost.

„Vláda tlačí kupředu k dosažení uhlíkové neutrality rychle a za nejnižší náklady pro spotřebitele. Podpora levných obnovitelných zdrojů energie je jasným příkladem praktických opatření k řešení změn klimatu, která veřejnost požaduje. Zároveň podpora urychlí přechod k uhlíkově neutrální ekonomice. Jako jeden z nejlevnějších zdrojů energie ve Spojeném království budou nové onshore větrné projekty obrovským přínosem pro zaměstnanost a investice do místní ekonomiky napříč královstvím,“ uvedl Hugh McNeal z asociace RenewableUK.

Podpora velkých solárních projektů na zemi (tedy ne střešních solárních elektráren) ve Spojeném království skončila v roce 2017. Minulý rok tak přibylo v zemi něco přes 300 MW výkonu (v roce 2015 to bylo více než 10krát tolik). Solar Trade Association pak odhaduje, že nově připravované solární projekty mohou přinést 7 GW nového výkonu.

Komunitní souhlas podmínkou

Vláda Spojeného království chce zajistit spokojenost místních obyvatel a předejít negativnímu vnímání stavby větrných turbín v jejich okolí. Proto si budou muset provozovatelé elektráren zajistit souhlas místních komunit před vstupem do aukce.

„Rozhodnutí podpořit onshore větrnou energetiku je jedním z prvních jasných signálů, že vláda myslí vážně dosahování cílů v oblasti klimatu. Větrná energie na pevnině je klíčovým nástrojem v boji proti změně klimatu – je levná, čistá a dá se rychle postavit. Jako odpovědný stavitel tvrdě pracujeme na zajištění podpory místních komunit,“ uvedl Keith Anderson, generální ředitel společnosti Scottish Power.

Záporné ceny? Žádná podpora

Ministerstvo dále navrhuje rozšířit pravidla pro poskytování podpory při výskytu záporných cen na denním trhu s elektřinou. V současné době je podpora limitována cenou vysoutěženou v aukci a v případě záporných cen trvajících déle než 6 hodin je pozastavena. Nově by měla být podpora v případě záporných cen pozastavena okamžitě až do doby, než budou ceny elektřiny opět v kladných číslech.

Zdroj úvodní fotografie: NationalGrid