Třetí britská aukce na provozní podporu formou tzv. Contracts for Difference (CfD) přinesla rekordně nízkou úroveň podpory pro offshore větrné elektrárny. Provozní podporu získaly offshore větrné parky s celkovým instalovaným výkonem 5,7 GW.

Ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii minulý týden uvedlo, že v rámci třetího alokačního kola na podporu formou CfD získaly 15letý kontrakt projekty s celkovým instalovaným výkonem téměř 6 GW. To je o bezmála 2,4 GW více než ve druhém alokačním kole, které proběhlo v březnu 2017. Naprostou většinu (zhruba 95 %) z úspěšných projektů tvořily offshore větrné elektrárny.

Proběhlá třetí aukce zároveň přinesla historicky nejnižší ceny pro úspěšné offshore větrné projekty, když zdroje, které mají být uvedeny do provozu v období 2023/2024, vysoutěžily tzv. strike price na úrovni 39,65 £/MWh. Zdroje s uvedením do provozu o rok později vysoutěžily strike price 41,61 £/MWh (uvedené ceny jsou v reálných cenách roku 2012).

„Za pouhé 4 roky poskytl mechanismus CfD podporu nezbytnou pro snížení ceny elektřiny z offshore větrných elektráren o 65 %. V prvním alokačním kole, které proběhlo v létě 2015, byly kontrakty uděleny zdrojům s výkonem 1,2 GW s cenou 114 až 120 £/MWh (reálné ceny roku 2012),“ uvedla k výsledkům 3. aukce poradenská společnost KPMG.

Vývoj výše strike price v závislosti na plánovaném uvedení zdrojů do provozu. Zdroj: KPMG
Vývoj výše strike price (v reálných cenách roku 2012) v závislosti na plánovaném uvedení zdrojů do provozu. Tmavě modrá = FIDeR (CfD udělené před zavedením aukcí); vínová = první alokační kolo; světle modrá = druhé alokační kolo; žlutá = třetí alokační kolo. Zdroj: KPMG

Udělené kontrakty na provozní podporu by měly zajistit nárůst instalovaného výkonu offshore větrných elektráren ve Spojeném království ze současných zhruba 8,2 GW na téměř 20 GW k roku 2025.

Sektorová dohoda, kterou uzavřela v květnu letošního roku vláda Spojeného království s průmyslovými podniky, přitom počítá s dosažením 30 GW instalovaného výkonu offshore větrných elektráren do roku 2030, kdy by měly offshore větrné elektrárny produkovat třetinu elektřiny v zemi.Projekce vývoje instalovaného výkonu offshore větrných elektráren ve Spojeném království. Zdroj: KPMG

Projekce vývoje instalovaného výkonu offshore větrných elektráren ve Spojeném království. Zdroj: KPMG

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *