Spojené království: 3. kolo aukcí na podporu přineslo rekordně nízké ceny pro offshore vítr

DomůVětrné elektrárnySpojené království: 3. kolo aukcí na podporu přineslo rekordně nízké ceny pro offshore vítr

Třetí britská aukce na provozní podporu formou tzv. Contracts for Difference (CfD) přinesla rekordně nízkou úroveň podpory pro offshore větrné elektrárny. Provozní podporu získaly offshore větrné parky s celkovým instalovaným výkonem 5,7 GW.

Ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii minulý týden uvedlo, že v rámci třetího alokačního kola na podporu formou CfD získaly 15letý kontrakt projekty s celkovým instalovaným výkonem téměř 6 GW. To je o bezmála 2,4 GW více než ve druhém alokačním kole, které proběhlo v březnu 2017. Naprostou většinu (zhruba 95 %) z úspěšných projektů tvořily offshore větrné elektrárny.

Proběhlá třetí aukce zároveň přinesla historicky nejnižší ceny pro úspěšné offshore větrné projekty, když zdroje, které mají být uvedeny do provozu v období 2023/2024, vysoutěžily tzv. strike price na úrovni 39,65 £/MWh. Zdroje s uvedením do provozu o rok později vysoutěžily strike price 41,61 £/MWh (uvedené ceny jsou v reálných cenách roku 2012).

„Za pouhé 4 roky poskytl mechanismus CfD podporu nezbytnou pro snížení ceny elektřiny z offshore větrných elektráren o 65 %. V prvním alokačním kole, které proběhlo v létě 2015, byly kontrakty uděleny zdrojům s výkonem 1,2 GW s cenou 114 až 120 £/MWh (reálné ceny roku 2012),“ uvedla k výsledkům 3. aukce poradenská společnost KPMG.

Vývoj výše strike price (v reálných cenách roku 2012) v závislosti na plánovaném uvedení zdrojů do provozu. Tmavě modrá = FIDeR (CfD udělené před zavedením aukcí); vínová = první alokační kolo; světle modrá = druhé alokační kolo; žlutá = třetí alokační kolo. Zdroj: KPMG

Udělené kontrakty na provozní podporu by měly zajistit nárůst instalovaného výkonu offshore větrných elektráren ve Spojeném království ze současných zhruba 8,2 GW na téměř 20 GW k roku 2025.

Sektorová dohoda, kterou uzavřela v květnu letošního roku vláda Spojeného království s průmyslovými podniky, přitom počítá s dosažením 30 GW instalovaného výkonu offshore větrných elektráren do roku 2030, kdy by měly offshore větrné elektrárny produkovat třetinu elektřiny v zemi.

Projekce vývoje instalovaného výkonu offshore větrných elektráren ve Spojeném království. Zdroj: KPMG