Domů
Rychlé zprávy
Spotřeba CNG v ČR meziročně vzrostla o téměř 50 procent

Spotřeba CNG v ČR meziročně vzrostla o téměř 50 procent

Popularita stlačeného zemního plynu (CNG) jako alternativního paliva pro provoz vozidel v České republice již dlouhodobě roste. Loňský rok byl pro CNG v Česku rekordním – se spotřebou 43,59 mil. metrů krychlových se jedná o 45,7% meziroční nárůst.

Značný nárůst ve spotřebě CNG koresponduje s obdobně vysokým rekordním nárůstem počtu CNG vozidel na českých silnicích. V minulém roce přibylo v ČR více než 4000 vozidel s pohonem na CNG, v současné době se jejich celkový počet ustálil na hodnotě zhruba 13 tisíc.

Značný počet CNG vozidel přibývá i v sektoru veřejné dopravy či ve vozových parcích velkých společností, kdy například Česká pošta provozuje na 1 tisíc CNG vozidel. V případě veřejné dopravy jezdí na městských či příměstských linkách téměř 900 autobusů využívajících CNG. O trendu rostoucího využívání CNG pro jejich pohon svědčí i fakt, že podíl nových registrací CNG autobusů v ČR vzrostl loni na 26 %.

„V České republice jsme svědky zásadního pozitivního rozvoje využití zemního plynu v dopravě. Spotřeba CNG nyní narůstá každý rok velmi překotně. Předchozí rok se zvýšila spotřeba o 36 procent, nyní činil meziroční nárůst už 46 procent. Mezi ostatními alternativními palivy nemá CNG žádnou konkurenci.“

Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu

Spotřeba stlačeného zemního plynu má v ČR již dlouhodobě rostoucí trend. Podle dat Českého plynárenského svazu vzrostla za posledních 10 let více než dvanáctkrát (ze 3,58 mil. metrů krychlových v roce 2006 na 43,59 milionů v roce loňském).

S dalším růstem využívání CNG je spojen i rozvoj sítě plnicích stanic. V současnosti mohou motoristé čerpat CNG na zhruba 110 veřejných plnicích stanicích, do konce roku 2016 by jich mohlo být přes 150. Podle Jiřího Šimka by v horizontu následujících 5 let mohlo být v ČR k dispozici 200 až 300 stanic, významnějšího rozvoje v sektoru dopravy by se měl dočkat i zkapalněný zemní plyn (LNG). K výraznému nárůstu využívání zemního plynu v dopravě přispává zejména jeho příznivá cena.

Zdroj úvodní fotografie: Mariordo

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.