Německo: Státní podpora na OZE by příští rok mohla klesnout pod 20 mld. eur
Státní podpora na rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Německu by mohla v příštím roce klesnout k 18 miliardám eur. To je sice o miliardu eur více než v roce 2023, avšak významně méně než letošních očekávaných 23 miliard eur. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire s odkazem na analýzu Institutu energetické ekonomie při univerzitě v Kolíně nad Rýnem (EWI).
Institut EWI se v rámci střednědobého výhledu připravovaného pro čtyři německé provozovatele přenosové soustavy zabýval mimo jiné otázkou, jak se bude vyvíjet výroba elektřiny z OZE a na kolik vyjde Německo financování provozní podpory pro tyto zdroje. Analýza se konkrétně týkala období 2025-2029.
Z výsledků vyplývá, že instalovaný výkon solárních elektráren by se mohl do roku 2029 téměř ztrojnásobit ve srovnání s rokem 2023.Celkově by v roce 2029 mohlo Německo disponovat více než 300 GW instalovaného výkonu v OZE, což je zhruba dvojnásobek proti roku 2023. Výroba elektřiny z OZE by tak do roku 2029 měla vzrůst na zhruba 380 TWh z loňských 245 TWh.
Do budoucna opět růst podpory
I přes ukončení podpory pro 22 GW solárních a větrných elektráren s vysokými garantovanými výkupními cenami by tak kvůli prudkému růstu objemu podporované elektřiny měla do roku 2029 vzrůst potřebná státní podpora na zhruba 23 miliard eur.
Systém provozní podpory v Německu zajišťuje podporovaným obnovitelným zdrojům dosažení garantované výkupní ceny. To znamená, že při poklesu velkoobchodních cen elektřiny roste potřebná výše podpory a naopak.
Doplácený rozdíl mezi velkoobchodní cenou elektřiny a garantovanou výkupní cenou byl historicky hrazen zákazníky v koncových cenách elektřiny. Německo však během energetické krize v roce 2022 změnilo systém financování a aktuálně jdou všechny potřebné prostředky přímo ze státního rozpočtu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se