Studie: Potenciál větrných elektráren v Polsku je silně závislý na limitu vzdálenosti od obydlí
Potenciál rozvoje pevninských větrných elektráren v Polsku se značně liší v závislosti na limitu vzdálenosti větrných turbín od obydlí. Pro aktuálně platný limit 700 metrů byl teoretický potenciál odhadnutý na 63 GW, při snížení limitu na 500 metrů by potenciál vzrostl na 118 GW. Realizovatelný potenciál představuje podle studie Polské asociace pro větrnou energetiku (PWEA) zhruba 35 % z uvedených hodnot.
Ze studie asociace PWEA vyplývá, že by snížení limitu vzdálenosti větrných turbín od obydlí z aktuálně platného limitu 700 metrů na 500 metrů přineslo navýšení realizovatelného potenciálu pro rozvoj pevninských větrných elektráren o téměř 20 GW. Ještě do loňského roku byl přitom rozvoj pevninských větrných elektráren v Polsku prakticky zastaven takzvaným pravidlem 10H, podle kterého byl limit stanoven dokonce na desetinásobek nejvyššího bodu, kterého dosáhne lopatka elektrárny. V praxi tedy na vzdálenost 1,5 až 2 kilometry.
"Blokování investic do obnovitelných zdrojů a mýty, které kolem tohoto tématu vznikaly, významně v posledních letech zpomalily transformaci energetiky. Bohužel tak došlo k ohrožení polské energetické bezpečnosti," řekl na konferenci pořádané asociací PWEA Miłosz Motyka z polského ministerstva pro klima a životní prostředí.
Podle prezidenta asociace PWEA, Janusze Gajowieckiho, je s ohledem na významný dopad limitu vzdálenosti od obydlí na potenciál rozvoje větrných elektráren potřeba zajistit úpravu zákona pro větrné elektrárny, aby byl odblokován rozvoj těchto zdrojů v Polsku.
Asociace uvedla, že stávající limit ve výši 700 metrů umožňuje instalovat větrné turbíny na zhruba 1,7 % území Polska. To by vedlo k instalovanému výkonu 63 GW a roční výrobě elektřiny necelých 200 TWh. Při snížení limitu na 500 metrů by došlo k rozšíření možného území pro výstavbu pevninských větrných elektráren na 3,3 % a tedy instalaci až 118 GW větrných elektráren, které by ročně vyrobily zhruba 360 TWh.
Environmentální a ekonomická omezení nicméně patří podle asociace PWEA k hlavním příčinám omezení teoretického potenciálu na realizovatelný téměř o dvě třetiny.
Mohlo by vás zajímat:
Poláky už také zmasírovali a zblbli enviromentalisté. Při tom, oni měli kdysi dokonce uzákoněno pravidlo 10H, které považuji za absolutní minimum odstupu strojů od obydlí.
Ano 10H je dobré pravidlo. VTE 700 metrů od obydlí může poškodil lidem zdraví.
Jak a čím to obyvatelům může poškodit zdraví?
Umím si představit, že to poškodí zdraví fanatickým odpůrcům, kterým to bude zvedat tlak. Ale jinak nevím.
Nevíte , tak si přečtěte co jak soud odškodnil lidi , kterým zničily draví větrné turníny
No vždyť to tam píšou:
... I když podle lékařů nebylo možné prokázat žádný zdravotní problém ...
... psychosomatické komplikace, jež jsou častější tam, kde se hovoří o negativních dopadech větrných farem na místní obyvatele ...
To je přesně to, co jsem psal. Fanatickým odpůrcům to bude (obrazně řečeno) zvedat tlak.
Bydlím ve městě. A velké město prakticky pořád vydává nějaký hluk. Větší, než větrník 700m daleko a navíc vysoko. A taky tady pořád něco bliká.
Jediné řešení je se s tím prostě smířit a tělo (teda hlava) to přestane časem vnímat.
Mám lepší řešení. Když už města vydávají hluk, v kterém hluk produkovaný VTE zanikne a blikání nevadí, tak proč je nestavět ve městech?
Právě proto taky lidi na vesnici bydlí, že tam prakticky pořád něco nevydává nějaký hluk a nic tam pořád nebliká. A existuje ještě minimálně jedno řešení, než to údajně jediné...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se