Domů
Obnovitelné zdroje
Světové investice do čisté energetiky klesly nejvíce od roku 2013

Světové investice do čisté energetiky klesly nejvíce od roku 2013

Globální investice do takzvané čisté energie byly ve třetím čtvrtletí nejnižší od roku 2013. Přispěly k tomu nižší investice do větrných farem na moři v Evropě a také pokles investic v Číně a Japonsku. Celkové investice do obnovitelných zdrojů energie a chytrých energetických technologií dosáhly 42,2 miliardy USD (1,02 bilionu Kč), což je o 31 procent méně než v předchozím čtvrtletí a o 43 procent méně než ve stejném období loňského roku. Ukázala to data, která zveřejnila společnost Bloomberg New Energy Finance.

„Tato čísla jsou znepokojivě nízká i ve srovnání s trendem útlumu, který jsme zaznamenali v prvním a ve druhém čtvrtletí,“ uvedl předseda poradního výboru Bloomberg New Energy Finance Michael Liebreich.

Za celý rok tak budou investice hluboko pod loňským rekordem, který činil 348,5 miliardy dolarů (8,4 bilionu Kč).

Rekordní podíl výroby elektřiny z OZE v Německu
Ilustrační foto

Investice v Číně ve třetím čtvrtletí meziročně klesly o 51 procent na 14,4 miliardy USD, zatímco investice v Japonsku se snížily o 56 procent na 3,5 miliardy dolarů.

Liebreich upozornil, že výrazně slabší je financování solárníchvětrných elektráren. Důvodem je pokles vládních pobídek, ale rovněž pokles nákladů.

Prudce se snížily také výdaje na výstavbu větrných elektráren na moři, které se ale v první polovině roku prudce zvyšovaly. Za první a druhé čtvrtletí investoři vložili do projektů větrných elektráren na moři v Evropě 20,1 miliardy USD, ve třetím čtvrtletí však objem investic klesl na 2,4 miliardy USD.

Světlým bodem byly ve třetím čtvrtletí investice fondů rizikové kapitálu a soukromých investičních fondů do nově vznikajících technologických firem. Tyto investice vzrostly o 73 procent na 3,2 miliardy USD.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Martin Hájek
10. říjen 2016, 18:11

Nechci přeceňovat jedno čtvrtletí, ale jako by se zdálo, že ten celý zelený průmysl nemusí mít dlouhého trvání a namísto poklidného období nekonečného růstu může začít bratrovražedná bitva o přežití... Lituju ty země, které vsadily vše na tuto kartu.

Jan Veselý
10. říjen 2016, 20:09

Obdobný pokles zaznamenaly i investice do uhlí, ropy, plynu a uranu. Holt rok 2016 není rokem investic do energetiky.

Uvidíme jak to bude s počítáním zajíců po honu, těším se na lednový roční report od BNEF. Mě osobně naplňuje vývoj optimismem. Zatím čtu o rekordně nízkých cenách vysoutěžených na nové větrné a solární elektrárny, často pod palivovými náklady uhelných a plynových elektráren, hlavně když energetické uhlí podrahlo.

Martin Hájek
10. říjen 2016, 21:16

No to máte určitě pravdu, že rok 2016 není rokem investic do energetiky. Jenomže když se neinvestuje do té zelené, tak se bude muset časem investovat do uhlí. Tak to zkrátka je. Samozřejmě nikoliv v Evropě, která se potácí od recese k recesi a žije už jen z tištění peněz, mluvím o perspektivních dříve tzv. rozvojových zemích, kde právě měly obnovitelné zdroje díky lepším přírodním podmínkám fosilní paliva hladce převálcovat.

Jan Veselý
11. říjen 2016, 10:23

I vy defétisto, jeden slabší kvartál a vy hned z toho dedukujete kolaps celých průmyslových odvětví.

Z rozvojových zemí ochladla "jen" Čína. OZE projekty v Latinské Americe, Indii, JAR, Africe, v Arábii, apod. se spokojeně staví dál. A to třeba v JAR a v Indii měli ještě před pár lety ambiciózní plány na "ultramega" uhelné elektrárny. Dneska jsou u ledu a s ostudou.

Josef
10. říjen 2016, 23:24

Ty důvody jsou vcelku jasné - zlevnily klasické zdroje a tak ty nové mají horší návratnost a protože trvá zhruba 18 měsíců než zrealizujete naplánované projekty v OZE , no tak důsledky levné ropy přicházejí se zpožděním . člověk asi nemusí být prudce inteligentní k tomu , aby takový vývoj mohl očekávat, ale nebojte , ono se to zase zvedne , protože cena OZE šla dolů a ceny fosilních zdrojů budou stoupat. Myslím že do 2 let bude nový rekord v investicích do OZE.

Jan Veselý
11. říjen 2016, 10:05

Trochu jsem se v tom vrtal a je to kombinace více faktorů.

- Trvale klesá cena nových instalací.

- V Japonsku a Číně osekali zbytečně vysoké FiT, což ochladilo trh. Teď tam probíhá selekce, někdo bude schopen být efektivní a snížit náklady, někdo ne. Přežijí ti dobří a aktivní, příští rok se objem instalací vrátí na loňská čísla a do pár let možná i objem investic.

- Skokově klesla cena offshore větrných elektráren. Letos šli Siemens i Vestas na trh s 8MW turbínami a speciálními loděmi pro výstavbu, což znamenalo skokový pokles investičních nákladů o 30-40%.

Je třeba taky říct, že trh se nehroutí, naopak třeba USA, Latinská Amerika nebo Indie zažívají dobré časy a růst. Sami Bloombergové současnou situaci hodnotí jako rok, kdy se trh potřebuje trochu vydýchat po loňském rekordním investičním sprintu.

Milan Vaněček
10. říjen 2016, 22:27

Asi jste článek pozorně nečetl. Cituji:... Liebreich upozornil, že výrazně slabší je financování solárních a větrných elektráren. Důvodem je pokles vládních pobídek, ale rovněž pokles nákladů.....

To, že poklesly vládní pobídky je pozitivní. Teď nastupují místo FIT aukce o nejnižší cenu. A pokles nákladů vede k tomu, že za méně peněz se postaví více. To je samý pozitivní vývoj pro spotřebitele....

Martin Hájek
11. říjen 2016, 09:49

Pokles měrných nákladů na čisté energie asi nebyl v průměru meziročně o 43 %. Ale souhlasím, že určitou roli hraje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se