Domů
Obnovitelné zdroje
Vattenfall zefektivňuje provoz, propustí 1500 zaměstnanců

Vattenfall zefektivňuje provoz, propustí 1500 zaměstnanců

Švédská státem vlastněná energetická společnost Vattenfall v pondělí oznámila rozhodnutí o snížení počtu zaměstnanců, které se uskuteční do roku 2020. Propouštění se bude týkat přibližně 1500 zaměstnanců převážně v Německu a Švédsku. Úsporný program má pomoci udržet společnost v zisku, jehož dosáhla vloni po předchozí sérii pěti let ve ztrátě.  Za rozhodnutím Vattenfallu stojí snaha o posílení své konkurenceschopnosti na evropském trhu a také hledání zdrojů pro nové investice a iniciativy.

Omezení počtu pracovních míst je součástí širšího úsporného programu, který společnost oznámila během minulého roku. V této souvislosti má dojít k úsporám až 2 miliardy švédských korun (5 mld. Kč). Propouštění se dotkne jak zaměstnanců pracujících pro Vattenfall na plný úvazek, tak i konzultantských pozic. Celkem 600 zaměstnanců bude propuštěno ve Švédsku a stejný počet pracovníků opustí koncern také v Německu. Dalších 275 zaměstnanců bude propuštěno v Nizozemsku. V ostatních zemích, kde Vattenfall působí, pak bude muset své pozice opustit asi 25 zaměstnanců.

Vattenfall aktuálně zaměstnává asi 20 000 pracovníků zejména ve Švédsku, Německu, Nizozemsku, Dánsku, Finsku a Velké Británii. Úporný program bude implementován postupně do roku 2020. K zefektivnění provozu společnosti má vést také outsourcing některých činností. Konkrétně bude outsourcována činnost 500 zaměstnanců, kteří v současnosti pracují pro Vattenafall na plný úvazek.

Od uhlí k OZE

Společnost Vattenfall se dlouhodobě odklání od fosilních zdrojů energie, čehož využila česká společnost EPH, když výhodně získala německá uhelná aktiva Vattenfallu.  Společnost podotkla, že v  souvislosti s prodejem uhelných aktiv v minulých letech nedošlo k odpovídajícímu poklesu počtu zaměstnanců.

Naopak stále více prostoru věnuje švédská společnost investicím do obnovitelných zdrojů, například do pevninských nebo přímořských větrných parků. Podle generálního ředitele Vattenfallu nyní švédský koncern zvažuje několik akvizičních příležitostí. Vattenfall již letos oznámil investici jedné miliardy švédských korun do oblasti solárních elektráren.

Po letech ve ztrátě Vattenfall ziskový

Po sérii pěti let v řadě, kdy byla společnost Vattenfall ve ztrátě částečně i díky nevydařené expanzi v kontinentální Evropě, se společnost v loňském roce přehoupla do zisku.

V únoru vykázal Vattenfall zisk před zdaněním ve výši 12,9 miliardy švédských korun (32,4 mld. Kč), což je výrazný nárůst nárůst ve srovnání s rokem 2016, kdy dosáhl ztráty 5 miliard švédských korun (12,6 mld. Kč).

„I když jsme dosáhli pozitivního výsledku za loňský rok,nesmíme usnout na vavřínech. Naopak se musíme plynule zlepšovat, abychom zůstali rostoucí ziskovou společností,“ prohlásil CEO společnosti Vattenfall Magnus Hall.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.