Ve Spojeném království a Dánsku se začínají objevovat první větrné parky bez podpory

DomůObnovitelné zdrojeVe Spojeném království a Dánsku se začínají objevovat první větrné parky bez podpory

Dánský dodavatel větrných turbín Vestas, který začátkem letošního roku oslavil jubilnejní 100. GW nainstalovaného výkonu, oznámil výstavbu prvních onshore větrných parků bez veřejné podpory v Dánsku a ve Spojeném království. Financování větrných parků na tržní bázi je dle Vestasu možné díky technologickému pokroku.

Vestas obdržel na konci března objednávku na dodávku čtyř větrných turbín V136-4.2 MW pro větrný park, který vyroste nedaleko dánského přístavního města Hirtshals. Podle Vestas se jedná o průlomovou objednávku, jelikož uvedený větrný park bude první onshore větrný park v Dánsku financovaný na tržní bázi.

„Dánský aukční systém zůstává silným nástrojem pro zajištění úspěšné transformace energetiky a pro Dánsko, aby zůstalo globálním lídrem v udržitelnosti. Tato objednávka, která doplňuje aukční systém, ukazuje, že onshore větrné parky dosáhly nyní bodu, kdy projekty jsou realizovatelné na tržní bázi, pokud je použita nejnovější technologie,“ uvedl Morten Dyrholm, viceprezident Vestas pro marketing, komunikaci a vnější vztahy.

Den po oznámení průlomového projektu pro dánskou větrnou energetiku oznámil Vestas podobný projekt také ve Spojeném království. 47MW větrný park Douglas West, který vyroste ve Skotsku, bude prvním britským větrným projektem financovaným na tržní bázi.

Solární a větrné parky bez podpory

Oznámené projekty se přidávají k již dříve oznámeným velkým solárním a větrným parkům v Evropě financovaným na tržní bázi.

Například švédský dodavatel větrných turbín Vattenfall vyhrál na konci března loňského roku tendr na výstavbu dvou offshore větrných parků u pobřeží Nizozemska s celkovým instalovaným výkonem 700 MW bez veřejné podpory.

Velké fotovoltaické elektrárny bez státní podpory byly oznámeny například ve Španělsku, Itálii či Velké Británii.

Na začátku února dále oznámila německá energetická společnost EnBW záměr výstavby největšího solárního parku v Německu, který by se taktéž měl obejít bez státní podpory. Plánovaný solární park Weesow-Willmersdorfu s instalovaným výkonem až 175 MWp by se měl rozkládat na obří ploše 164 hektarů.