Domů
Obnovitelné zdroje
Větrné elektrárny bez aukcí a podpor? Ve Španělsku již pomalu realita
Větrný park Valiente. Zdroj: Grupo Villar Mir

Větrné elektrárny bez aukcí a podpor? Ve Španělsku již pomalu realita

Ve Španělsku nastal zlom, kdy se již za určitých podmínek vyplatí stavět větrné elektrárny (VtE) bez podpor a aukcí na obnovitelné zdroje. Po loňském roce, kdy v Německu vyhrály aukci pro offshore větrné elektrárny projekty žádající nulovou provozní dotaci, se jedná o další významný krok celého odvětví větrné energetiky.

Společnost Villar Mir postavila ve španělské vesničce Guerra de Gállego, umístěné nedaleko Pyrenejí cca 50 km od Zaragozy, první plně komerční větrný park. Tedy jedná se o takový park, který nečerpá žádné podpory ani vysoutěžené ceny v aukcích. Výkon parku je 20 MW s předpokládanou výrobou mezi 60-70 GWh/rok. Park byl již připojen do sítě a sestává se z 10 turbín o výkonu 2 MW, které dodala firma Siemens Gamesa. Park je umístěn ve velmi větrné lokalitě a bude se aktivně podílet i na poskytování systémových služeb místnímu provozovateli přenosové soustavy, společnosti Red Eléctrica de Espaňa (REE).

Villar Mir v letošním roce také plánuje postavit další větrné projekty v regionu Aragon o výkonu 27 MW a rozšíření stávajících parků o 100 MW. Firma také na konci minulého roku podepsala smlouvu o dodávkách elektřiny PPA z VtE na 10 let se společností Foresight, kvůli čemuž postaví menší větrný park na jihu země v Murcii, který bude mít předpokládanou produkci elektřiny 7 GWh/rok.

Španělsko má velmi rozvinutý trh s OZE a zvláště s větrnou energií, ale v posledních letech se výstavba velmi zpomalila, protože probíhala reforma vypisování podpor. Proto v období mezi lety 2013-2015, kdy došlo ke snížením podpor, bylo instalováno pouze 27 MW. V roce 2015 dokonce nebyla postavena žádná elektrárna o výkonu větším než 1 MW.

Teprve vloni byla opět vypsána aukce na onshore parky, kde byla vysoutěžena cena 43 €/MWh. Na pyrenejském ostrově se daří i solárním elektrárnám. V minulých měsících oznámili investoři nejdříve v Portugalsku a tento měsíc i ve Španělsku, že dojde k realizaci prvních projektů na plně komerční bázi. Na rozdíl od ČR je míra osvitu v těchto zemích často více než dvojnásobná, a proto projekty při poklesu investičních nákladů již mohou dosahovat tržní parity.

Zdroj úvodní fotografie: Grupo Villar Mir

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Na pomoc domácnostem a firmám vyhradí vláda 66 miliard korun. Zruší poplatek za obnovitelné zdroje
22. červen 2022, 17:56
Co všechno musíte vědět, než dáte soláry na střechu
16. červen 2022, 06:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
25. duben 2018, 14:24

U nás jsou v podstatě taky větrné elektrárny bez aukcí a podpor :-)

Ovšem mám pocit, že Španělé moc dlouho nevydrží, a brzy začnou opět masivně dotovat tentokrát sítě a baterie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se