Výstavba velkých solárních parků a větrných farem zrychlí, slibuje návrh zákona
Povolení výstavby velkých solárních parků nebo větrných farem v Česku by mělo zrychlit. Počítá s tím návrh zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie, který nyní míří do meziresortního připomínkového řízení. Jeho cílem je umožnění vzniku tzv. akceleračních zón. Dnes o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
Návrh zákona vypracovalo MPO ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí a ministerstvem pro místní rozvoj. Navazuje na usnesení vlády z letošního dubna, v němž kabinet schválil postup pro vymezování takzvaných akceleračních zón pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Půjde o oblasti, v nichž bude možné rychlejší povolování stavby solárních nebo větrných elektráren. Příprava a povolení stavby v nich má trvat do 12 měsíců.
Obnovitelné zdroje budou společně s jadernou energií podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) hlavním zdrojem pro českou energetiku. „Akcelerační zóny jsou dalším krokem, který zjednodušuje a výrazně zrychluje povolování výstavby solárních a větrných elektráren. Půjde především o oblasti s vysokým potenciálem generovat elektřinu s minimálním negativním dopadem na životní prostředí jako jsou bývalé průmyslové zóny, brownfieldy nebo doly,“ řekl.
V tzv. akceleračních zónách budou podle návrhu MPO projekty pro využití energie z obnovitelných zdrojů energie povolovány ve zvláštním zjednodušeném režimu. Zóny budou vymezeny nejprve pro výrobny elektřiny využívající energii slunečního záření a energii větru, neboť u těchto technologií se předpokládá největší nárůst instalovaného výkonu do roku 2030.
„Díky akceleračním zónám budou hlavní problémy s povolováním vyřešeny ještě před tím, než se firmy a obce dohodnou na umístění větrných nebo fotovoltaických elektráren v konkrétním místě. Délka schvalování projektů by tak neměla přesahovat více než jeden rok,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
„Vymezení akceleračních zón společně s nabytím účinnosti nového stavebního zákona umožní rychlé, přehledné a pro investory i občany komfortní posuzování staveb,“ dodal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Vhodné umístnění elektráren se bude vymezovat s ohledem na územní plánování. Akcelerační zóny by měly být podle návrhu vymezovány na všech třech úrovních, tedy na základě územních plánů obcí, zásad územního rozvoje krajů a v případně i celostátních plánů. Důležitá budou při výběru lokality podle ministerstev také kritéria na ochranu dalších veřejných zájmů, jako je především ochrana přírodních zdrojů a životního prostředí. Společně s územně plánovací dokumentací bude pro každou akcelerační zónu pořízeno také územní opatření, ve kterém budou stanoveny podrobné a specifické podmínky pro danou oblast.
Po zřízení tzv. akceleračních zón dlouhodobě volají zastánci obnovitelných zdrojů. Podle nich Česko dlouhodobě zaostává ve výstavbě velkých solárních parků, které by se přitom v budoucnu měly stát důležitou součástí energetiky.
Mohlo by vás zajímat:
Tak 44 mld bude na dotace málo, tak to zvedneme na 60. Jo zákazníků ,bude třeba platit stejně jako na datové centrum, které bude pro pár vyvolených. Jen další problémy se sítí.
Tuhle jsem na techto strankach videl reklamu Centropolu - silovka za 3680/MWh ! Prejdete k nám !
Ta sama firma vykupuje prebytky z FVE za 200/MWh.
Tak nejak si to predstavujeme ??? Nebo predstavuji?
@Vladimír Krteček 4. červenec 2024, 08:15
No nevím co si představujete vy, ale množství přebytků z FVE evidentně nestačí na pokrytí odběratelů a tu chybějící EE musí někde nakoupit a to již nebude za 200,-/MWh:-)
Navíc v době největších přebytků bývá EE na trhu nejlevnější.
Stačí, aby majitel FVE zajistil dodávky v období vyšších cen, třeba v zimě, nebo alespoň rovnoměrně po celý rok a hned bude mít výkupní cenu úplně jinou.
Nyní je teplo venku zadarmo, dokonce ho musej lidi večer větrat z baráků ven, tak si ho nachytejte do kufrů na zimu...
Stejně tak se to má s těmi přebytky z FVE...
Všechno je to jenom o tom, splnit politický úkol stavět více OZE. Stanovení akceleračních zón a samotný průběh stavebního řízení bude nejspíš s maximálním vyloučením veřejnosti, protože jinak by nemohli slibovat rok k vyřízení stavebního povolení. Takto začíná fašismus.
Ono se nic moc nestane, když do stavebního řízení nebude obecně moct kecat kdejaký pseudo-spolek á-la Patrik. Apropo, pokud bych měl použít stejný metr... obyvatelů kolem uhelných elektráren se snad někdo vůbec ptal, jestli tam tu uhelku chtějí a jestli chtějí celý život dýchat to sviňstvo, co z ní lítá komínem? Nehledě na krajinu zničenou po těžbě a haldy všemožného toxického bordelu, kalů a odpadu po spalování. Z panelu ani z větrníku žádné sviňstvo do ovzduší ani do půdy lítat nebude.
Ano. Jak psal váš předřečník: právě kvůli vám podobným takhle začíná fašismus. Ostatně tvrdit, že větrné elektrárny neprodukují emise jen vypovídá o tom, co jste zač.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se