Domů
Obnovitelné zdroje
Zastropují si Němci poplatek na OZE? Příští rok opět vzroste
Větrné elektrárny v Německu vyrobily stejné množství elektřiny jako hnědouhlené elektrárny

Zastropují si Němci poplatek na OZE? Příští rok opět vzroste

Německé spolkové země Severní-Porýní Vestfálsko a Bavorsko společně navrhly zastropování výše poplatku na podporu pro obnovitelné zdroje, který platí spotřebitelé v účtech za elektřinu. Ten má činit v roce 2017 celkem 6,88 eurocentu/kWh, oproti letošním 6,35 eurocentu/kWh.

Rostoucí německý poplatek na podporu obnovitelných zdrojů přinutil představitele některých spolkových zemí uvažovat nad možnostmi, jak omezit jeho vliv na cenu elektřiny koncovým odběratelům. Jeden z návrhů vznikl v Bavorsku a Severním-Porýní Vestfálsku.

Tento návrh počítá se zastropováním výše poplatku na úrovni 6,5 eurocentu/kWh, zbylá část platby by pocházela ze speciálního fondu.

Fond by fungoval tím způsobem, že by si na počátku vypůjčil peníze, ze kterých by doplácel potřebné prostředky na výplatu podpory pro výrobce z OZE nad rámec vybraných prostředků od spotřebitelů.

Podle analýzy k návrhu by měl objem fondu dosáhnout až 29 mld. EUR v roce 2029. Následně by měly finanční prostředky potřebné na podporu OZE výrazně klesnout, díky čemuž by vznikl prostor ke splácení vypůjčených prostředků.

Předpokladem je, že by měly být půjčky splaceny v roce 2038. Ve výsledku by se tedy jednalo pouze o rozložení finanční zátěže do delšího časového období.

Muppandal wind park

Obě spolkové země nyní chtějí získat podporu mezi dalšími z celkem 16 spolkových zemí. Pokud by měl návrh úspěch, musel by získat souhlas i německé federální vlády.

Po výrazném růstu instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů způsobilého pro finanční podporu se řada analytiků obává, že do roku 2020 může dojít k výraznému růstu konečné ceny elektřiny pro domácnosti.

Ta by rostla především díky vysokému poplatku na podporu OZE. V posledních letech se koncové ceny elektřiny dařilo držet na podobné úrovni díky poklesu ceny silové elektřiny na burze.

Oznámení o růstu poplatku na OZE na 6,88 eurocentu/kWh bylo zveřejněno na konci minulého týdne, kdy jej oznámili němečtí provozovatelé přenosových soustav. Kromě poplatku na OZE budou zvýšeny i poplatky za přenos elektřiny, například TenneT jej hodlá zvýšit o 80 %.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin Hájek
18. říjen 2016, 01:22

Inu, jak se říká, každá sranda něco stojí. Ta zelená je ovšem doslova k nezaplacení...

Milan Vaněček
18. říjen 2016, 13:38

Stejně jako jaderná a o zdravotních následcích uhelné raději nemluvit. Nakonec rozhodne to co nám zajistí levnou čistou energii bez nebezpečného odpadu.

Milan Vaněček
18. říjen 2016, 15:05

Tady je čerstvá informace o tom, kolik to stojí Francii s jejími jadernými elektrárnami. Ceny energií ve Francii jsou skoro o třetinu vyšší než v Německu. Země produkuje nejvíce energie z uhlí od r. 1984, z jádra nejméně od 1998.

Podle dostupných statistik Francie v září produkovala nejvíce energie z fosilních paliv od roku 1984. Produkce energií ze spalování uhlí a plynu se zvýšila dvojnásobně, když je nutné nahradit rozsáhlé odstávky jaderných zdrojů odstavených kvůli servisním potřebám. Cena energií s dodáním za měsíc v zemi stoupla blízko maximům z roku 2009.

Podle analytiků Pira Energy Group bude potřeba fosilních paliv dále růst a to zhruba v objemu odpovídajícím 5 TWh v průběhu příštího roku.

Jaderné elektrárny EdF v září produkovaly 26,6 TWh elektrické energie, což bylo nejméně od roku 1998.

Produkce termálních zdrojů dosáhla úrovně 4,132 GWh respektive 11% celku. Ve Francii je nyní v provozu o 7 jaderných bloků méně než před rokem. Rozsáhlé revize nyní probíhají na 18 z celkem 58 jednotek.

Cena energie v rámci měsíčního forwardu se ve Francii obchoduje na úrovni 68,15 EUR/MWh, což odpovídá 7letému maximu, a je to o plných 24,9 EUR na MWh dráž než v Německu.

Cena energií s jednodenním dodáním stoupla o 18% na 77 EUR/MWh, což je nejvíce od dubna 2013.

Je vidět, ve Francii i u nás, že udržet bezpečnost starých JE je čím dál tím dražší (a nové jsou násobně dražší). Proto má stále levnější, čistá energie ze slunce, vody a větru budoucnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se