Domů
Osobnosti ve světě
Tu Vídeň: 100% podíl OZE v Rakousku do roku 2030 je dosažitelný
Vodní přehrada Kölnbrein, Rakousko, zdroj: Verbund
Zdroj: Verbund

Tu Vídeň: 100% podíl OZE v Rakousku do roku 2030 je dosažitelný

Studie Vídeňské technické univerzity tvrdí, že Rakousko by mohlo do roku 2030 pokrýt veškerou spotřebu elektřiny z domácích obnovitelných zdrojů. Podle studie je cíl technicky, komerčně i ekonomicky proveditelný, ale vyžaduje obrovskou politickou angažovanost a úsilí. Více než polovinu spotřeby mají pokrýt vodní elektrárny.

Rakousko v roce 2015 pokrylo z obnovitelných zdrojů energie (OZE) 69,8 % spotřeby elektřiny neboli 50 TWh. Z toho 40,5 TWh vyrobily vodní elektrárny, 4,8 TWh větrné elektrárny, 3,5 TWh elektrárny na biomasu, a po 0,6 TWh elektrárny fotovoltaické a bioplynové.

Pro pokrytí předpokládané spotřeby v roce 2030 čistě z OZE by tyto zdroje musely vyrobit dodatečných 31 TWh oproti výrobě v roce 2015. Kromě budování nových přečerpávacích vodních elektráren je ovšem rozvoj dalších klasických vodních elektráren velmi omezený. Nárůst jejich výroby předpokládá studie do roku 2030 o 13,6 %. I přesto pokryjí v roce 2030 více než polovinu spotřeby.

Ambiciózní scénář (RES) uvažuje veškeré možné faktory, o kterých je známo, že budou platné v roce 2030. Referenční alternativní scénář (REF), nabízející konzervativní pohled a neuvažující očekávané klimatické a energetické politiky EU. Zdroj: Technische Universität Wien, Energy Economics Group
Ambiciózní scénář (RES) uvažuje veškeré možné faktory, o kterých je známo, že budou platné v roce 2030.
Referenční alternativní scénář (REF), nabízí konzervativní pohled a neuvažuje očekávané klimatické a energetické politiky EU. Zdroj: Technische Universität Wien, Energy Economics Group, Stromzukunft Österreich 2030

Pro zajištění zbylého výkonu počítá studie s rozvojem zejména větrných a fotovoltaických elektráren, včetně nových politik pro jejich podporu. Zároveň uvádí, že rozvoj OZE bude částečně samofinancován prostřednictvím úspor na emisích C02 a odstraněním nutnosti importu elektřiny ze zahraničí. Rozvoj zmiňovaných technologií by měl dle studie za následek přibližně 53 000 nových pracovních míst.

Studie počítá s nárůstem cen elektřiny v obou scénářích ze současných zhruba 30 eur/MWh na 68,65 eur/MWh v REF scénáři a 65,30 eur v RES scénáři. Kritickými pro RES scénář je vývoj skladovacích technologií a pokračující expanze a posílení rakouské energetické soustavy dle plánu.

Studie počítá s pokrytím narůstající spotřeby elektřiny, která podle jejích předpokladů vzroste ze 70,6 TWh na 83,9 TWh. Největší nárůst zaznamená doprava vlivem elektromobility a to 5 TWh.

Předpokládaný nárůst spotřeby elektřiny v Rakousku do roku 2030. Zdroj: Technische Universität Wien, Energy Economics Group, Stromzukunft Österreich 2030

Na konci června rakouský parlament schválil novelu legislativy o obnovitelných zdrojích energie, která v posledních dvou letech omezovala výstavbu větrných a fotovoltaických elektráren. Novela přinese alokaci 45 milionů eur určeným k vyřešení úzkých míst v soustavě, které pozastavilo schválení přibližně 120 větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 350 MW.

Studie, která byla vypracována Technickou univerzitou ve Vídni jménem sdružení Erneubare Energie, je k dispozici v Německém jazyce v kompletní a ve zkrácené verzi.

Úvodní fotografie: Vodní přehrada Kölnbrein, Rakousko, zdroj: Verbund

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(40)
Milan Vaněček
10. srpen 2017, 12:39

Rakušané mohou cíle 100% OZE dosáhnout okolo 2030, mají hodně vodních elektráren, nejsou zatíženi jadernou energetikou a jsou bohatí. Pěknou přírodu, čistý vzduch a vodu berou jako důležitou část bohatství.

Švýcaři mají obdobné podmínky jako rakušané, ale jsou zatíženi jadernou energetikou, těm bude přechod trvat o 20 let více.

A němci to mají nejtěžší-u nich se začnou 100% Energie z OZE blížit ještě o 30 let později než Švýcarsko.

A nám to bude trvat ještě déle, jsme chudí.....

Pavel
10. srpen 2017, 13:47

"Švýcaři jsou zatíženi jadernou energetikou.." a díky tomu rakušáci vyrábějí třetinu elektřiny ve fosilních zdrojích a zbytek dovážejí z jaderného Česka a Německa, což maskují nákupem ekologických certifikátů ze Skandinávie. Švýcaři si na rozdíl od rakušáků do kapsy lhát nemusí.

C
10. srpen 2017, 18:41

Nejsem si jistý jestli jejich instalovaný výkon hydroelektráren, je dostatečný pro pokrytí jejich maximálního zatížení, navíc by to mohlo dost rozhodit vodí toky.

Martin Hájek
10. srpen 2017, 12:46

No pokud by Rakousko chtělo vyrábět ve větrných elektrárnách 17,5 TWh a ve fotovoltaických 11,3 TWh, tak se s pěknou přírodou může rozloučit.

Všude budou větrníky a k nim nové přístupové cesty, zabetonováno, vyasfaltováno, průmyslový ráz krajiny, oživené ještě loukami osetými fotovoltaickými panely.

Ale jen ať to udělají, já jim fandím. Turistika se přesune do ČR a budeme se mít dobře.

Jan Veselý
10. srpen 2017, 14:09

Je zajímavé, že si něco takového nemyslí třeba občané Weinviertelu. Vídeňáci k nim pořád jezdí do Heurigerů na Veltliner. Asi jsou otrlejší než chudáci citliví Čechové, pro které se cesta z Mikulova do Vídně proměnila v nesnesitelné utrpení.

Jo, a odkdy se asfaltujou příjezdové cesty k VtE? Já jen, že jsem to zatím nikde neviděl.

Milan Vaněček
10. srpen 2017, 14:36

11 TWh mohou rakušáci (i češi) vyrobit fotovoltaikou na střechách. Zatím dělá pěkné střešní fotovoltaické tašky jen Elon Musk ( je to takový " american look", jako šindele či štípaná břidlice, ale veřím že my bychom je dokázali integrovat i na evropskou pálenou tašku....).

Martin Hájek
10. srpen 2017, 15:05

Pane Vaněčku, a teď ještě tu o Červené karkulce. V ČR je tuším absolutní maximum instalovatelného výkonu na střechách nějakých 6 GW, to je samozřejmě technické maximum, které nikdy nebude. Reálné jsou max. nízké jednotky GW, zbytek bude na loukách. Rakousko je ještě menší země. Dělejte si legraci z někoho jiného.

Milan Vaněček
10. srpen 2017, 16:05

Pane Hájek, Vy žijete v nějaké pohádkové říši kde neplatí přirodní zákony a kde data českého statistického úřadu o sčítání bytů a domů jsou jen fantasmagorie.

Ale realitu a celosvětový vývoj nezastavíte. A i když "tušíte" co je "absolutní maximum" nechte se poučit u odborníků.

C
10. srpen 2017, 18:23

Ovšem 1GW odpovídá asi 1000ha, což je zhruba plocha kterou zabírá Střední, nebo Dolní Novomlýnská nádrž, nádrže. 1km^2 je 100ha, takže z celkové rozlohy by bylo třeba, v případě Rakouska a jeho 11TWh FVE ročně nějakých 11 000ha, neboli 110km^2. (pokud počítám správně), to není zase taková hrůza, u nás asi 0.14%, u Rakouska ještě méně, má totiž asi 83 000 km^2, zatímco ČR přibližně jen 78 500km^2. Nějaká zásadnější procenta začneme atakovat až při stovkách TWh, které bychom chtěli z FVE získávat, což je ale bez výrazného pokroku ve vícero oblastech nemožné.

Pavel
10. srpen 2017, 20:52

"...celosvětový vývoj nezastavíte" To mi připomíná proklamace ideologů komunismu a centrálního plánování. Jaká byla realita všichni vědí, jaké je realita s větrnými a fotovoltaickými oze parodiemi na elektrárny, rovněž. Zelení fanatici předstírají opak, stejně jako ti červení za minulého režimu.

D
4. duben 2018, 22:50

Dovolím si nesouhlasit. Zapomněl jste to vynásobit ještě "výtěžností slunečního svitu", která je v ročním průměru cca 10 %. Takže nepotřebujete 0,14 %, ale 1,4 % rozlohy.

Martin Hájek
10. srpen 2017, 15:02

Třeba Horní Rakousko nedávno výstavbu dalších větrných elektráren zcela vyloučilo téměř na polovině území:

https://www.land-oberoesterreich.gv.at/110625.htm

Asi se zajeli na ten úžasný Weinviertel podívat a lekli se, aby nedopadli stejně.

Jan Veselý
10. srpen 2017, 19:33

A četl jste to vůbec? Já práci lidí přes větrnou energetiku v Horních Rakousích hodnotím dost vysoko. Dělají to dle mého dobře. Ta vyloučená polovina území jsou prostě jen zobrazené oblastí, kde případný investor prostě nemá šanci na stavební povolení. Jsou to totiž území národních parků a CHKO, ptačí hnízdiště a ptačí migrační koridory, okolí památek UNESCO, koridory Natura 2000, apod. Prostě střední Evropa.

Cíle letošního Master Planu se mi líbí. Třeba vytipování vhodných lokalit, kde by bylo možné koncentrovat výrobu a docílit tak vyšší efektivity výstavby díky sdílení infrastruktury.

Martin Hájek
10. srpen 2017, 23:50

Tak samozřejmě, že jsou důvody, proč jsou ta území vyloučená, to mi nemusíte vysvětlovat. Faktem je, že je to od oka zhruba polovina rozlohy Horních Rakous.

Samozřejmě to neznamená, že na zbytku území investor povolení vždy dostane. Znamená to, že na tom červeném nemá šanci.

Martin Hájek
11. srpen 2017, 00:04

Tady pro změnu zajímavá občanská iniciativa, která bojuje proti větrníkům ve Waldviertel:

http://windpark-neindanke.at/

Nechtějí zřejmě dopadnout jako v sousední Weinviertel.

Jan Veselý
13. srpen 2017, 13:16

Á, někdo objevil NIMBY. Neznamená to nic víc a nic míň než, že dneska jsou velké stavby povolovací problém. Případní investoři se prostě budou muset nějak domluvit s místními a s úřady, budou muset hledat průchozí lokality. Výhodou větrné energetiky je, že samotné stavby jdou pak rychle. Oni to jsou schopni do roku 2030 postavit. Česko-ČEZké jaderné plány takovou naději nemají.

Martin Hájek
14. srpen 2017, 01:21

No tak banální to asi nebude. Když někomu stojí za to zakládat iniciativu s webovou stránkou, tak to asi nebude jen prosté NIMBY.

V ČR zatím hledání "průchozích lokalit" vypadá tak, že se téměř žádné nenašly. Uvidíme, jak to bude vypadat dále v Rakousku, jestli se poučí z chyb a nebo převládne zelené nadšení. Minimálně z dálky to vypadá, že se situace trochu otáčí a uváděných skoro 13 TWh navíc bude asi jen chiméra.

Ale pokud se ukáže, že jsou Rakušané nepoučitelní, tak jak jsem psal, žádná škoda pro ČR.

Jan Veselý
14. srpen 2017, 10:51

Založit webovky je úplně triviální záležitost, obzvláště takové "samodomo", na které odkazujete. Tím se dneska začíná.

Zajíce spočítáme "po honu". a připomínám, že tohle je projekce výzkumníků z TU Wien, ne oficiální vládní politika.

Jan Veselý
14. srpen 2017, 10:54

P.S.: Oberösterreich už na 100% z OZE už dávno je, já už o tom psal v roce 2015.

Konq
10. srpen 2017, 13:25

Cíl je technicky, komerčně i ekonomicky proveditelný, ale vyžaduje obrovskou politickou angažovanost a úsilí.

Studie počítá s nárůstem cen elektřiny ze současných zhruba 30 eur/MWh na 68,65 eur/MWh v REF scénáři a 65,30 eur v RES scénáři.

To snad ani není potřeba komentovat.

Jan Veselý
10. srpen 2017, 19:45

Jasně, nesmysl. Většina toho už stojí a bude to mít už odepsanou investici, tj. bude se vyrábět (VE, VtE, FVE) za směšné náklady. To, co se bude stavět teď, stojí aktuálně ~60 EUR/MWh a bude to dále klesat. Reálná průměrná cena silové elektřiny bude okolo 40 EUR/MWh.

Pavel
10. srpen 2017, 22:30

Takže rakušáci mají v tzv. oze (mimo vodních elektráren) necelých 10 % z energetického mixu, musí přidat ještě dalších 30 %, aby splnili ty svoje plány a podle veselého většina z toho už stojí. Jak pak na to asi přišel? Že by mu matematika ze zš dělala větší problém než se na první pohled zdá. :-)

Jan Veselý
10. srpen 2017, 22:49

Veselého počítání živí a ví, že součástí konečné ceny bude i placení za vodní elektrárny, což poctivě napsal. Pavka bude muset trochu zapracovat na svém čtenářském umění.

Pavel
11. srpen 2017, 19:43

Takže znova, těch dalších 30 % v tzv. oze si rakušáci vyčarují pomocí zelených meditací, nebo je budou muset postavit a zaplatit?

Veselý se kromě počítání bude muset taky doučit jak se dělá propaganda. S těmihle primitivními pokusy je leda pro smích.

Jan Veselý
12. srpen 2017, 20:13

Milý Pavlíku, zopakuji ti to ještě jednou a naposled. 70% plánovaného mixu v roce 2030 už stojí, jsou to vodní, větrné, fotovoltaické elektrárny a elektrárny na bioplyn či biomasu. Všechny vodní elektrárny a většina současných větrných a fotovoltaických bude v roce 2030 mít už odepsanou investici a budou vyrábět za cenu výroby (palivo, které nemají + údržba), tj. za 5-15 EUR/MWh. Stavět se budou větrné a fotovoltaické zdroje. Pokud nebudou v Rakousku úplně blbí, převezmou model reverzních aukcí a dostanou minimálně stejně dobré ceny jako měli letos Němci, tj. pod 60 EUR/MWh. Z toho se průměrná cena přes 60 EUR/MWh bez masivní obchodní výměny ze zahraničím (ta se neočekává) nedá udělat.

Pavel
13. srpen 2017, 22:17

Milý honzíku (vidím, že infantilní jsi nejen v oblasti energetiky :-)), ty nejenže neumíš počítat a dělat propagandu, ty neumíš ani číst.

Takže snad už naposledy. Za prvé, já tady píši o těch chybějích 30 procentech. Za druhé, většina z toho opravdu ale opravdu nestojí, protože v vte a fve mají jen 10 %, a ty budou muset přidávat, pokud chtějí splnit ten svůj cíl. A za třetí s ohledem na dosavadní zkušenosti s enormními náklady, které oze parodie na elektrárny pohlcují, je vyloženě směšné předpokládat, že to bude levné. A stejně je tak směšná představa, že když se budou oze tunely dělat jinak, že to bude znamenat nějakou významnou úsporu.

Jan Veselý
14. srpen 2017, 10:56

Rozdíl mezi námi je, že já odkazuju na ceny z roku 2016-2017 a snažím se z vývoje cen extrapolovat budoucnost, ne, jako někdo, na ceny před 10 lety.

Tímto končím z touto parodií.

Kolemjdouci
10. srpen 2017, 14:23

Treba se Rakusakum rozda to genialni zarizeni, co odpuzuje "jadernou, ci jinak nezelenou" elektrinu primo v zasuvce, bude to zelen svitit a pak na 100% jsou pak vsichni zeleni natotata, a je rychle vymalovano!

Vinkler
14. srpen 2017, 11:06

Nenalezl jsem jak pokryjí těch 30% navíc v zimě (málo vody a slunce) a bez větru

Jan Veselý
14. srpen 2017, 11:48

Hned na úvod článku je odkaz na zdroj, včetně kontaktu na autory studie. Ti Vám asi odpoví nejlépe. Z toho, co jsem z toho německého textu pochopil, tak dělali modelování na základě reálných dat o výrobě, spotřeba, dešti, apod. a vyšlo jim z toho, že 99,8% pokryjí ze zmíněných OZE. do zbytky dali plyn, ale šlo by to pravděpodobně i jinak (koupit z ciziny, dále zvýšit kapacitu OZE, demand response, ...).

Martin Hájek
14. srpen 2017, 22:18

No a pak se probudili s rukou v nočníku.... a za okny ta protivná realita.

C
14. srpen 2017, 20:16

Pne Veselý, já bych se se šavelem nebavil, nemá to cenu. X krát se tu řešilo že ceny se vyvíjejí, jsou někde na 1/10 toho co před deseti lety, ne, bude pořád pokračovat s těmi starými. 1Bilion korun, asi 38.5 miliard Eur je v dnešních cenách nějakých 770TWh elektřiny z OZE, to je proud na 10 let. Ekvivalent této výroby z JE může stát stejně, ale i 3x tolik.

Bohužel u nás je společnost zglajchšaltovaná obdobím 39-89, pak je tu také latentní schizofrenie ve vztahu k Německu a Rakousku, takže je to složité, těžké. Je to diagnóza, na jednu stranu lidé nadávají na ČEZ, na druhou na OZE a chtějí JE, které stejně bude provozovat ČEZ. Lidé tu neumí (a neumí to ani na západě) vést diskusi, neváží si soukromého majetku a podnikání, nadávají na podvody a svým přístupem jejich vznik nepřímo umožňují. Svobodu uznávají jen svou vlastní, ano jsou demokraty, to bezesporu, jenže ne republikány, demokracie v čisté formě je jen další potenciální formou totality nezaručující ochranu práv. To už snad je lepší osvícenský absolutismus, nebo i feudalismus před třicetiletou válkou, než čistá demokracie, kde je každý vydán na milost a nemilost hlasování.

Obecně, pokud se země dostane na 70 a více procent z OZE, pak emisně nebude moderní uhelná energetika, nebo paroplyn představovat problémy, je to 1/3 proti uhelné energetice, která světu stále dominuje, s paroplynem asi jen 1/6, proti nám je to také velmi slušné. Jediné co musíte řešit je logistika a zásoby, ale to už není taková tragédie.

Můžete to také řešit importem, pokud má soused více proudu a podobně, takže to nebude problém, pokud je navíc systém stavěný na nutnost pravidelné kooperace se zahraničím, tedy má silnější vazby, bude odolnější proti mimořádnostem v porovnání se stavem, kdy je navržen jen na obchod v jednotkách GW. Je až s podivem jak si některé obory neberou poučení z historie, nedávné historie. Vysočina se přetnula X vedeními jen aby neexistovaly elektrizační (polo)ostrovy, ale jedna síť, tehdy ještě spolu se Slovenskem, což si vyžádalo dost změn, dnes místo toho aby se pracovalo na vytvoření velmi odolné sítě regionální a následně kontinentální (to že se UCTE rozpadá občas na 3-4 regiony jenom ukazuje že mezinárodní propojení je slabé), se staví železná opona v podobě PST.

To stejné platí v dopravě, železniční, silniční a i vodní. Místo abychom těžili z výhodné polohy se tu zahrabáváme v radiální síti dálnic a železnic kolem Prahy, čemuž je podřízeno vše bez ohledu na sousedy, což vede k závlekům a přetížení infrastruktury. Tahat náklad Vídeň-Praha(Berlín) přes Třebovou nebo Tišnov, Brno a Břeclav je zbytečné, dělá to skoro 40 km navíc proti cestě do Znojma, a zabírá dost zatížené tratě. Představy o dálnicích VRT a pod. všechno tažené jedním směrem jsou na tom podobně. Chtě nechtě kdo jede přes Čezko musí přes Prahu, pokud chce po dálnici. Něco jako E442 mezi Libercem a Hradcem nikoho nezajímá. Vzhledem k tomu že i pro proud takový uzel podobný Praze existuje, nejspíš by nebylo na škodu zapracovat na vytvoření "obchvatu" PST jsou sice fajn, ale ne zrovna ideální řešení, protože ten uzel je překážkou i pro nás. Teď by to možná chtělo zahájit jednání s Německem o tom to problému. Možná by to (částečně) řešilo zdvojení vedení 441 a úpravy v dotčených rozvodnách.

Jan Veselý
14. srpen 2017, 21:05

Ok, beru to. Jediná moje reakce na něj bude :"Troll: Nekrmit!"

Kdo se přidá?

C
14. srpen 2017, 23:22

Zatím jsme na to s panem Vaněčkem tři.

Mikeš
15. srpen 2017, 13:49

Hmm cenu jste koukám řešili.. No ale co ten nárůst spotřeby za 15 let o 20%? Této predikce byla některými diskutujícími několikrát napadána při diskusi ohledně SEK a ale tady když se jedná o OZE tak je to najednou v pořádku, nikdo se neozývá, že "to neodpovídá realitě" a "data jsou velmi zastaralá"..

Když to shrnu:

Pokud pálím atom a uhlí a předpokládám růst spotřeby, jsem hlupák co nevidí světové trendy.

Pokud používám jen OZE a předpokládám růstu spotřeby, jsem vizionář.

C
15. srpen 2017, 18:47

Tady je myslím, nebo alespoň já to tak vidím, v tom z jakého důvodu je ten růst spotřeby. Ve scénářích OZE to mnohdy jde růst na vrub právě elektrizace dopravy a dalších oborů, proto proto to tam berou jako vizionářství a super věc.

U scénářů klasické energetiky je to pak různé, teď si nevybavuji jak to v SEK je, ale pokud tam není zároveň není počítáno s elektromobilitou, pak je takový růst myslím poněkud přehnaný.

Martin Hájek
15. srpen 2017, 20:45

Takže jste víceméně potvrdil Mikešovu tezi.

A teď menší srážka s realitou. Spotřeba elektřiny na území ČEZ Distribuce v prvním pololetí letošního roku vzrostla meziročně o 4,2 %. O elektromobilitě zatím ani vidu ani slechu...

A včil můžete mudrovat....

Jan Veselý
21. srpen 2017, 15:59

Právě jsem projížděl Weinviertelem od Mikulova na Vídeň. Díval jsem se na ty větrné elektrárny. Už dnes to jsou technicky zastaralé stroje. Až se budou za 5,10,15 let dělat retrofity, bude stačit je inovovat na nejlepší aktuální stroje (vyšší sloupy, delší vrtule, ....) a výroba skokově vzroste, věřil bych i více než na dvojnásobek. Takhle se asi naplní většina větrné části tohoto scénáře.

Mikeš
21. srpen 2017, 22:09

A taky hlubší zaklady, defacto úplně nové elektrárny.. ne jen obnova už z části zaplaceného díla..

Martin Pácalt
22. srpen 2017, 08:28

Takhlen to půjde jen ve velmi omezené míře. Půjde měnit převodovky, a obecně soustrojí uvnitř. Konstrukci ale nelze zvětšit bez nároku na spodní stavbu. No a vzhledem k tomu, že základy se obvykle nenavrhují na 2x - 3x větší síly než k aktuální situaci, bude to chtít nejen nový stožár, ale i piloty.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516