Americká agentura pro ochranu životního prostředí navrhuje snížit emise metanu v USA o 45 %

DomůPlynárenstvíAmerická agentura pro ochranu životního prostředí navrhuje snížit emise metanu v USA o 45 %

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) vydala zprávu, ve které navrhuje snížení emisí metanu z ropného sektoru a sektoru se zemním plynem až o 45 % do roku 2025. Prohlášení je dalším krokem v dlouhodobém plánu prezidenta Obamy v boji proti klimatickým změnám a zlepšování zdraví obyvatel známém jako klimatický akční plán. Opatření má postihnout jak težbu a zpracování fosilních paliv, tak jejich přepravu a distribuci.

„Dnes, skrze námi navrhované finančně výhodné normy, zdůrazňujeme naše odhodlání ke snižování znečistění ovzduší, které podporuje klimatické změny, a k ochraně zdraví našich obyvatel. Zároveň podporujeme smysluplný rozvoj energetiky, odpovědnost a otevřenost našich úmyslů.“ řekla k návrhu vedoucí agentury Gina McCarthyová. Energetické zdroje s čistším spalováním jako je například zemní plyn, jsou klíčové možnosti pro náš plán pro čistou energii. Jsme odhodláni zajistit bezpečnou a zodpovědnou výrobu, která bude podporovat robustní ekonomiku čisté energie,“ dodala.

Metan – skleníkový plyn

Metan je klíčovým prvkem ve složení zemního plynu. Bohužel se současně jedná o skleníkový plyn, který má potenciál vytvářet skleníkový efekt 25 krát více než známý oxid uhličitý. Metan je v USA druhým nejvíce převládajícím skleníkovým plynem vypouštěným do ovzduší a skoro 30 % pochází právě ze sektorů těžby ropy a těžby, přepravy a distribuce zemního plynu.

Ambiciózní plán

Podle navrhovaného plánu by se do za deset let mělo snížit množství vypouštěného metanu o 340 000 až 400 000 tun, což je ekvivalent zhruba 7,7 až 9 milionů metrických tun oxidu uhličitého. Plán postihne především distribuci, která bude muset najít a opravit úniky metanu a těžařské společnosti, kterým se ještě více zpřísní podmínky při získávání a zpracovávání zemního plynu.

Navrhované opatření je tak další krokem v klimatickém plánu prezidenta Obamy, který se nesetkává s veřejnou oblibou. Především republikáni a poté soukromé sektory, zabývající se těžkým průmyslem a fosilními palivy, se hlasitě a veřejně bouří proti mnohým opařením.