Bankrot Chesapeake Energy není jediný, od roku 2015 zkrachovalo více než 200 těžařů

DomůPlynárenstvíBankrot Chesapeake Energy není jediný, od roku 2015 zkrachovalo více než 200 těžařů

Společnost Chesapeake Energy, lídr v těžbě zemního plynu a ropy z břidlic, v neděli požádala o ochranu před věřiteli. Od roku 2015 v americkém těžařském sektoru zkrachovalo již více než 200 společností. Hlavním problémem byla téměř vždy předluženost.

Propad cen komodit si minulý týden vyžádal další bankrot významné těžařské společnosti. Po jménech jako Whiting Petroleum, Ultra Petroleaum nebo Lilis Energy tak letos došlo i na nejzvučnější jméno tzv. břidlicové revoluce.

O bankrotu Chesapeake Energy se přitom spekulovalo již od počátku krize spojené s pandemií COVID-19 a souvisejícím propadem cen komodit. Investoři ovšem i dříve zpochybňovali její schopnosti splácet svůj dluh, vůbec jedny z prvních náznaků možného bankrotu se objevily již v počátku roku 2016.

Bankrot Chesapeake ovšem ukazuje mnohé o celém sektoru. Po bankrotu více než dvou stovek společností od roku 2015 zbylo více než 130 miliard dolarů dluhu. Jedním z typických znaků tohoto sektoru totiž je, že je z velké části financován dluhem. Investory ovšem těžařské společnosti málokdy potěšily, jejich výsledky bývaly zpravidla zklamáním.

Jen za tento rok již ohlásilo ochranu před věřiteli 18 těžařských společností. Mnohem více jich ovšem může přijít v druhé polovině roku, jelikož ceny americké lehké ropy se stále pohybují pod hranicí, kterou především menší společnosti potřebují k udržení ziskovosti.

Chesapeake doplatila především na nízké ceny zemního plynu. Když společnost začínala, ceny plynu činily téměř 20 dolarů/MMBtu, později však spolu s rozkvětem těžby klesly pod dva dolary.

Společnost hodlá i nadále pokračovat v činnosti. Doufá, že projde restrukturalizací a zbaví se části svých starých dluhů. V rámci restrukturalizace chce firma snížit svůj dluh o zhruba sedm miliard USD (167,1 miliardy Kč). V současnosti její dluh činí téměř devět miliard USD. Společnost již uzavřela dohodu podporující restrukturalizaci.