Domů
Plynárenství
Black & Veatch posoudí proveditelnost největší výrobny zeleného vodíku na světě

Black & Veatch posoudí proveditelnost největší výrobny zeleného vodíku na světě

Enegix Energy vybrala společnost Black & Veatch pro provedení studie proveditelnosti největší výrobny zeleného vodíku na světě. Plánované zařízení by mohlo v Brazílii dodávat více jak 600 milionů kilogramů vodíku ročně.

Nové velmi ambiciózní zařízení bude v Brazílii vyrábět vodík elektrolýzou vody za využití elektrické energie výhradně vyráběné pomocí obnovitelných zdrojů. Na začátku projektu budou elektřinu dodávat solární elektrárny s výkonem 3,4 GW a větrné elektrárny postavené na pobřeží poblíž zařízení. Díky tomu bude možné nazývat vodík opravdu "zeleným".

Potenciál lokality Ceará, kde má být zařízení postaveno, zahrnuje plochu 500 hektarů a přístav pro export vodíku. Celkové investice do lokality tak mohou dosáhnout až 5,4 miliardy dolarů.

Společnost Enegix Energy podepsala se společností Black & Veatch memorandum o porozumění týkající se zajištění studie proveditelnosti, která je klíčová pro vývoj pokročilého zařízení na výrobu zeleného vodíku.

Taková zařízení jsou hlavní komponentou globální bezemisní ekonomiky budoucnosti. Náš přístup nás staví do jedinečné pozice přispívat do tohoto odvětví energetiky,“ sdělil Gary Martin, obchodní ředitel společnosti Black & Veatch.

Vodík má potenciál snížit závislost a zapojení fosilních paliv při výrobě elektřiny a jejího ukládání. Využití vodíku se neomezuje pouze na ukládání energie, ale lze jej využít také pro vytápění, nebo jako zdroj energie pro dopravu, či produkci chemikálií a hnojiv. Společnost dodala, že se zabývá návrhem a konstrukcí těchto zařízení, která pomohou při dekarbonizaci energetického sektoru po celém světě.

Podporujeme spoustu projektů, které zajistí přizpůsobení stávající infrastruktury pro výrobu vodíku a jeho využití,“ dodal Martin.V USA jsme například pracovali se společností Long Ridge Energy na úpravě a dovybavení elektrárny o výkonu 485 MW s kombinovaným cyklem.

Zdroj: Black & Veatch

V lednu 2021 vstoupila společnost Black & Veatch do Rady vodíkových technologií, celosvětové iniciativy v oblasti energetiky, dopravy a průmyslových technologií. Tento úspěch odráží závazky, které společnost učinila vůči dekarbonizaci celého energetického odvětví. Hlavní záměr Rady je podporovat a urychlit energetický přechod k vodíkovým technologiím.

Zelený vodík v EU

Zelený vodík je významně diskutován i v Evropské Unii. S jeho využitím ve velkém počítá Německo, které pro výrobu vodíku plánuje využívat přebytky z obnovitelných zdrojů energie. Výhodou vodíku je, že může být přimícháván také do plynárenské soustavy a přepravován jejím prostřednictvím ke koncovým zákazníkům.

S využitím zeleného vodíku se počítá také v energeticky náročných sektorech, jako je ocelářství či cementářský průmysl. V roce 2018 bylo 7-9 % fosilních paliv spotřebováno v metalurgických závodech, cementářský průmysl byl zodpovědný za spotřebu dalších přibližně 8 %.

Vývoji vodíkových technologií se věnuje také Ústav Jaderného Výzkumu v Řeži (UJV). Výzkumníci v minulosti ověřili využití těchto technologií v dopravě a skladování energie. Speciální autobus na vodíkový pohon, TriHyBus, zajišťoval dopravu v Neratovicích u Prahy.

Autobus na vodíkový pohon
Autobus na vodíkový pohon Zdroj: ÚJV Řež

Projekty skladování energie do vodíku jsou založeny na využití obnovitelných zdrojů, či jako malé skladovací systémy (Power-box 180W) pro extrémní podmínky provozu, nebo pro případy výpadku elektrické energie v klíčových sektorech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Juan
13. duben 2021, 18:01

Painting Hydrogen in Bright Colors is not Enough to Turn it into a Workable Technology.

Malování vodíku v jasných barvách nestačí k tomu, aby se z něj stala použitelná technologie.

Tvrdí Ugo Bardi na svém novém blogu:The Hydrogen Skeptics

TomášB
13. duben 2021, 22:36

Nezapomeňte, že jsme v Evropě. Zde nezáleží na ekonomickém významu. Všechno je jenom o dotacích a politickém tlaku. Není problém pěstovat banány na Islandu. Stačí, když to daňový poplatník zaplatí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516