Domů
Plynárenství
BNEF: Zelený vodík se na hlavních trzích stane do roku 2030 levnějším než modrý
Vodíková palivová nádrž
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

BNEF: Zelený vodík se na hlavních trzích stane do roku 2030 levnějším než modrý

Zatímco v současné době jsou náklady na výrobu tzv. zeleného vodíku významně vyšší než náklady na výrobu tzv. modrého vodíku, do 10 let by se situace mohla na hlavních světových trzích proměnit. Vyplývá to z výhledu výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) zveřejněného začátkem května.

Výrobny tzv. modrého vodíku, tedy vodíku vyráběného ze zemního plynu při využití technologie pro zachycování a ukládání emisí CO2 (CCS), by mohly být podle výzkumníků z BNEF nákladově efektivní pouze po omezené časové období.

Přestože jsou totiž v současné době náklady na výrobu modrého vodíku významně nižší ve srovnání s náklady na výrobu zeleného vodíku, který je vyráběn elektrolýzou vody při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, situace by se měla do roku 2030 změnit.

„BloombergNEF očekává, že se obnovitelný vodík stane do roku 2030 levnějším na všech modelovaných trzích, a to i na těch s levným plynem (jako jsou Spojené státy) či těch s drahou elektřinou z obnovitelných zdrojů (jako je Japonsko nebo Jižní Korea),“ uvedl BNEF.

Výhled nákladů na výrobu zeleného, modrého a šedého vodíku v roce 2030 (v cenách roku 2020). Zdroj: BNEF Výhled nákladů na výrobu zeleného, modrého a šedého vodíku v roce 2030 (v cenách roku 2020). Zdroj: BNEF

BNEF dále připomněl, že ropné a plynárenské společnosti, jako jsou norský Equinor či britsko-nizozemský Royal Dutch Shell, plánují vybudovat výrobny modrého vodíku v zemích jako Spojené království, Nizozemsko či Německo.

„Projekty, které mají být uváděny do provozu blízko k roku 2030, jako je projekt Equinoru nazvaný H2Morrow v Německu, riskují, že se stanou nekonkurenceschopné vůči zelenému vodíku,“ uvedl BNEF.

Podle zveřejněného výhledu by dokonce k roku 2030 měly být na 16 z 28 analyzovaných trhů náklady na výrobu zeleného vodíku nižší než náklady na tzv. šedý vodík, který je vyráběn ze zemního plynu bez využití technologie pro zachycování a ukládání emisí CO2.

„To způsobí "tektonický pohyb" na trhu s vodíkem,“ dodal BNEF.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jan Stehlik
27. květen 2021, 20:07

Muže mě někdo vysvětlit proč v Japonsku a Jižní korei je drahá zelená energie ? Vždyt jsou to přímořské státy a tudíž by se měli uplatnit větrníky ?

Josef
27. květen 2021, 21:03

No a kde je zelená energie levná ? Dánsko a Německo má má téměř nejdražší el. energii pro obyvatele na světě.

Jinak Japonsko a Korea nemají el. energii kam vyvážet a nemohou jí dovážet , proto mají větší problém s nestabilními zdroji než třeba Německo , které může tyto nestability částečně kompenzovat dovozem a vývozem el. energie

energetik
30. květen 2021, 01:11

To je nesmysl, to spojení s okolními státy je nutné hlavně pro velké centralizované jadernofosilní zdroje. Viz nečekaný výpadek 4195 MW v uhlí 17.5.2021 v Polském Belchatów. A protože takových zdrojů mají ještě hodně i v Japonsku a Jižní Korei tak tam musí běžet i velká záloha těchto zdrojů a mají drahé systémové služby.

Kdežto OZE díky své vysoké rychlosti regulace a decentralizaci si při správném návrhu dokáží poradit s jakoukoliv velikostí sítě. Viz spousta obydlených ostrovů a mikrosítí.

A Dánsko má nejvyšší cenu elektřiny díky nejvyššímu zdanění. A Německu je elektřina levnější než u nás (více a častěji záporná) a zvláště když se to přepočte na kupní sílu obyvatel.

Emil
30. květen 2021, 08:05

Německo má s přehledem nejdražší elektřinu v EU nejen pro domácnosti, ale i pro průmysl, kde žádné přepočítávání na kupní sílu nedává smysl. Přesvědčit se můžete v odkazu níže. To vyšší zdanění je pochopitelně použito na financování skrytých nákladů takového způsobu provozování elektrizační soustavy, ale stejně nestačí a musí se dotovat ještě ze státního rozpočtu.

Decentralizace a vysoká regulace občasných zdrojů energie je nejapný vtip. Reálně je většina výroby koncentrovaná na jednom místě a k regulaci dochází jedině v případě, že už není jak výkon přenést, pak situaci zachraňují konvenční zdroje a jednou vyrobená elektřina se platí dvakrát. To je také jeden z důvodů těch nejvyšších cen elektřiny.

ec. europa. eu/eurostat/statistics-explained/index. php?title=Electricity_price_statistics#Electricity_prices_for_household_consumers

Petr
27. květen 2021, 21:39

Pokud si dobře pamatuju tak není moc míst kde větrníky stavět - moře hluboké a oba státy mají vysokou hustotu osídlení (Jižní Korea je o kousek větší než ČR a má přes 50 miliónů obyvatel, Japonsko je na tom lépe ale zase ty hory...)

Omega
27. květen 2021, 23:01

No ona je OZE drahá všude. Jen Japonsko a Korea nemají ten luxus, kdy mohou parazitovat na okolních státech. Takže se tam reálné náklady ukazují rovnou.

Tomáš
28. květen 2021, 17:06

No je to divné, finančníci a vlády asi budou křivit trh dotacemi zelenému vodíku, protože energeticky v poměru výstup a vstup energie vychází nejdražší zelený, pak modrý a pak šedý vodík.

Vinkler
28. květen 2021, 17:41

Teplárny na uhlí jsou nejdražší teplo. No emisní povolenky. A s vodíkem očekávejte to samé. Ono vyjádření "levnější" neznamená skutečně levná.

Jaroslav
29. květen 2021, 18:46

Soudruhu písálku, seš lhář! Péšeš nesmysle že 1kg vodíku z OZE bude v Německu a v Polsku za 1,5$ tzn. 36kč. Na výrobu 1kg vodíku elektrolýzou je potreba 66kWh elektřiny. (1kg vodíku obsahuje 33kWh a účinnost je kolem 50%) Takže by elektřina z OZE musela být za 0,55kč/kWh a technologie na výrobu vodiku by musela být zadarmo. Elektřina z větru a ze slunce se vyrábí za 2-3kč/kWh v Německu a v Česku. Takže by musela cena pořízení větrníků a solárů klesnout na 25% současné ceny. To je zcela absurdní představa! Blud. Lži. Nebo zase nějaké zelené přepočítávání? Něco jako když elektromobily mají reálné emise 200-250g CO2/km, tedy dvojnasobné než spalováky, ale z nepochopitelných důvodů se o nich tvrdí, že jsou bezemisní. Zelené lži.

Jaroslav
29. květen 2021, 18:47

.

Jaroslav
29. květen 2021, 18:48

?

Jaroslav
29. květen 2021, 18:50

Bludy, zelené lži, bláboly.

Jaroslav
29. květen 2021, 19:00

Písálku péšete naprosté lži a bludy. Tvrdíte, že v 2030 bude v Německu, Polsku 1kg zeleného vodíku z OZE za 1,5$ tzn. 36kč. Na výrobu 1kg vodiku je potřeba 66kWh elektřiny. (1kg vodíku obsahuje 33kWh a účinnost výroby je kolem 50%). Elektrina by musela být za 0,55ķč/kWh! Což je naprostý nesmysl. Dnes se cena z OZE pohybuje kolem 2-3kč/kWh. Z projektů solárních a větrných, kde je zajištěn výkup po dobu 20let. Cena projektů by musela klesnou 4x! To je zcela absurdní představa.

Tom
29. květen 2021, 20:21

A za kolik asi nakupuje taková přečerpávací elektrárna? Co tím myslím je, že elektřina ze sluníčka je v poledne levnější, než k večeru. Respektive, pokud mám fotovoltaiku, a v poledne ji nevyužiji, klidně bych ji prodal sousedovi za 50hal. Podobně to funguje ve velkém. Jinak cena projektů byla 20x větší, tak proč by nemohla být ještě 4x menší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se