Platts: Vodík se nyní v Japonsku vyrábí za 49 EUR/MWh, v Nizozemsku za polovinu

DomůKomoditní trhyPlatts: Vodík se nyní v Japonsku vyrábí za 49 EUR/MWh, v Nizozemsku za polovinu

Zahraniční portál S&P Global Platts se vzhledem k rostoucí atraktivitě vodíku jako alternativního paliva rozhodl více zaměřit na trh s touto komoditou a její potenciál. Aktuální cena vodíku se započtením investičních výdajů se podle Platts pohybuje v Japonsku kolem 2,08 USD/kg (zhruba 49 EUR/MWh), v Kalifornii kolem 1,99 USD/kg (zhruba 47 EUR/MWh) a v Nizozemsku kolem 1,04 EUR/kg (zhruba 26 EUR/MWh).

Analytici z Platts připomněli, že ačkoliv je v současné době hodně popularizován termín „zelený“ nebo „čistý“ vodík, který je vyráběn pomocí elektrolýzy vody při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů, tradiční výroba vodíku tzv. parním reformováním zemního plynu či syntetického plynu vyrobeného z uhlí by mohla uspokojit očekávánou rostoucí potávku po vodíku.

„Výroba vodíku ze zemního plynu je vyspělý a relativně levný způsob výroby vodíku při ceně pod 1 USD/kg (zhruba 24 EUR/MWh – pozn. red.) za určitých okolností. Tento způsob se navíc skvěle hodí ke snaze o dekarbonizaci, jelikož může být efektivně využita technologie pro zachytávání uhlíku a tím snížen potenciál pro globální oteplování bez toho, aniž by bylo upuštěno od využití spolehlivých a dostupných fosilních aktiv,“ uvedl Zane McDonald, seniorní analytik v S&P Global Platts Analytics.

Platts dále uvedl, že ve světě existuje nekolik průmyslových oblastí, jako je například Rotterdamský přístav, kde je stávající plynová infrastruktura využívána k produkci, přepravě a skladování vodíku. Připomněl také, že nizozemský ropný gigant Shell společně se svými partnery plánuje do roku 2027 výstavbu největšího evropského projektu pro výrobu vodíku za použití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Cena vodíku se podle regionu značně liší

Platts odhaduje, že cena vodíku (při započtení investičních výdajů) vyrobeného parním reformováním metanu se aktuálně v Japonsku pohybuje kolem 2,08 USD/kg (zhruba 49 EUR/MWh) a v Nizozemsku kolem 1,04 EUR/kg (zhruba 26 EUR/MWh). Pro jižní Kalifornii odhaduje cenu vodíku vyráběného pomocí elektrolýzy vody na 1,99 USD/kg (zhruba 47 EUR/MWh).

Pro srovnání, cena „čistého“ vodíku se aktuálně podle výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) pohybuje mezi 2,5 a 4,5 USD/kg. Ve své optimitické projekci BNEF odhaduje, že při započtení nákladů na skladování a přepravu by cena za „čistý“ vodík v Číně, Indii a západní Evropě mohla spadnout až k 2 USD/kg (zhruba 47 EUR/MWh) v roce 2030 a následně na 1 USD/kg (zhruba 23 EUR/MWh) v roce 2050.

Vtláčení vodíku do plynárenské soustavy

Francie a další evropské země studují možnosti mísení zemního plynu s „čistým“ vodíkem za účelem snižování emisí skleníkových plynů. GRTgaz, GRDF, Elengy a další provozovatelé plynárenské infrastruktury například nedávno uvedli, že by francouzská plynárenská síť mohla zpočátku používat směs zemního plynu s 6 % vodíku. Doporučili, aby vláda stanovila cíl 10 % do roku 2030, později až 20 %.

Podle Platts je možnost vtláčení vodíku do stávající plynárenské infrastruktury aktuálně prozkoumávána také v Kalifornii. Současná regulace v Kalifornii a dalších oblastech USA přitom považuje vodík za znečišťující látku a zakazuje jeho mísení ze zemním plynem.

„Kromě obav o bezpečnost plynovodů by mísení vodíku se zemním plynem mohlo vyžadovat významné změny v infrastruktuře výrobců elektřiny, průmyslu a dokonce i na úrovni koncových maloodběratelů a domácností,“ dodal Platts.

Nový standard, který by umožnil nízkou koncentraci vodíku v kalifornských plynovodech, je aktuálně posuzován tamní California Public Utilities Commission.

„Studie zaměřené na bezpečnost plynovodů ukazují, že 5 až 20% příměs vodíku může být bezpečně vtláčena do plynovodů v závislosti na konkrétním návrhu a stáří dané sítě,“ doplnil Platts.