Domů
Komoditní trhy
Platts: Vodík se nyní v Japonsku vyrábí za 49 EUR/MWh, v Nizozemsku za polovinu
Vodíková palivová nádrž
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Platts: Vodík se nyní v Japonsku vyrábí za 49 EUR/MWh, v Nizozemsku za polovinu

Zahraniční portál S&P Global Platts se vzhledem k rostoucí atraktivitě vodíku jako alternativního paliva rozhodl více zaměřit na trh s touto komoditou a její potenciál. Aktuální cena vodíku se započtením investičních výdajů se podle Platts pohybuje v Japonsku kolem 2,08 USD/kg (zhruba 49 EUR/MWh), v Kalifornii kolem 1,99 USD/kg (zhruba 47 EUR/MWh) a v Nizozemsku kolem 1,04 EUR/kg (zhruba 26 EUR/MWh).

Analytici z Platts připomněli, že ačkoliv je v současné době hodně popularizován termín „zelený“ nebo „čistý“ vodík, který je vyráběn pomocí elektrolýzy vody při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů, tradiční výroba vodíku tzv. parním reformováním zemního plynu či syntetického plynu vyrobeného z uhlí by mohla uspokojit očekávánou rostoucí potávku po vodíku.

„Výroba vodíku ze zemního plynu je vyspělý a relativně levný způsob výroby vodíku při ceně pod 1 USD/kg (zhruba 24 EUR/MWh – pozn. red.) za určitých okolností. Tento způsob se navíc skvěle hodí ke snaze o dekarbonizaci, jelikož může být efektivně využita technologie pro zachytávání uhlíku a tím snížen potenciál pro globální oteplování bez toho, aniž by bylo upuštěno od využití spolehlivých a dostupných fosilních aktiv,“ uvedl Zane McDonald, seniorní analytik v S&P Global Platts Analytics.

Platts dále uvedl, že ve světě existuje nekolik průmyslových oblastí, jako je například Rotterdamský přístav, kde je stávající plynová infrastruktura využívána k produkci, přepravě a skladování vodíku. Připomněl také, že nizozemský ropný gigant Shell společně se svými partnery plánuje do roku 2027 výstavbu největšího evropského projektu pro výrobu vodíku za použití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Cena vodíku se podle regionu značně liší

Platts odhaduje, že cena vodíku (při započtení investičních výdajů) vyrobeného parním reformováním metanu se aktuálně v Japonsku pohybuje kolem 2,08 USD/kg (zhruba 49 EUR/MWh) a v Nizozemsku kolem 1,04 EUR/kg (zhruba 26 EUR/MWh). Pro jižní Kalifornii odhaduje cenu vodíku vyráběného pomocí elektrolýzy vody na 1,99 USD/kg (zhruba 47 EUR/MWh).

Pro srovnání, cena „čistého“ vodíku se aktuálně podle výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) pohybuje mezi 2,5 a 4,5 USD/kg. Ve své optimitické projekci BNEF odhaduje, že při započtení nákladů na skladování a přepravu by cena za „čistý“ vodík v Číně, Indii a západní Evropě mohla spadnout až k 2 USD/kg (zhruba 47 EUR/MWh) v roce 2030 a následně na 1 USD/kg (zhruba 23 EUR/MWh) v roce 2050.

Vtláčení vodíku do plynárenské soustavy

Francie a další evropské země studují možnosti mísení zemního plynu s „čistým“ vodíkem za účelem snižování emisí skleníkových plynů. GRTgaz, GRDF, Elengy a další provozovatelé plynárenské infrastruktury například nedávno uvedli, že by francouzská plynárenská síť mohla zpočátku používat směs zemního plynu s 6 % vodíku. Doporučili, aby vláda stanovila cíl 10 % do roku 2030, později až 20 %.

Podle Platts je možnost vtláčení vodíku do stávající plynárenské infrastruktury aktuálně prozkoumávána také v Kalifornii. Současná regulace v Kalifornii a dalších oblastech USA přitom považuje vodík za znečišťující látku a zakazuje jeho mísení ze zemním plynem.

„Kromě obav o bezpečnost plynovodů by mísení vodíku se zemním plynem mohlo vyžadovat významné změny v infrastruktuře výrobců elektřiny, průmyslu a dokonce i na úrovni koncových maloodběratelů a domácností,“ dodal Platts.

Nový standard, který by umožnil nízkou koncentraci vodíku v kalifornských plynovodech, je aktuálně posuzován tamní California Public Utilities Commission.

„Studie zaměřené na bezpečnost plynovodů ukazují, že 5 až 20% příměs vodíku může být bezpečně vtláčena do plynovodů v závislosti na konkrétním návrhu a stáří dané sítě,“ doplnil Platts.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Gabriela Mikeska
16. duben 2020, 18:57

Tak máme H2 za 48 EUR/MWh a a když to proženeme přes palivový cyklus tak najednou bude 1MWh za 96EUR....+ další náklady.... a to se vyplatí...:-))))

Martin Hajek
7. duben 2020, 17:52

Nedávno jsem se bavil s jedním lobbistou Eurogasu, který právě vychvaloval výhody tzv. "modrého" vodíku, který si bude EU vyrábět z Ruského metanu, který k nám dopraví Nordstream a všichni budou spokojení. Tak jsem se ho zeptal, kam budeme dávat ten uhlík, který nám při tom bude vznikat. Bez zaváhání vystřelil, že prý do uzavřených uhelných dolů. Tak jsem se zasmál a řekl jsem, že tam tedy rozhodně není možné ukládat vůbec nic, natož uhlík. Odpovědi na otázku jsem se pak už nedočkal, takže ji pokládám znovu. Co budeme dělat s tím uhlíkem z metanu, kam ho dáme? Hlavně mi, prosím, neříkejte, že ho prodáme Číňanům, kteří s ním budou topit místo uhlí... :-) I když v kontextu jiných podobně efektivních dekarbonizačních snah EU by mě to vůbec nepřekvapilo.

Martin Hajek
7. duben 2020, 17:57

P.S. Ten modrý vodík z metanu může být i dnes opravdu docela levný. Teď se ještě pojďme podívat na jeho uhlíkovou stopu :-). On totiž ten parní reforming vyžaduje kupodivu ostrou páru, a tu vezmeme kde?

petr
7. duben 2020, 21:34

Dovolím si jen jedno připomenutí, současná cena 1 MWh energie v zemním plynu je pod 8 euro....

dále bez komentáře....

Emil
7. duben 2020, 21:46

Z toho se dá snadno odvodit, jaká "musí" být cena povolenky...

Carlos
7. duben 2020, 22:47

Cca 24€ pokud nebudeme uvažovat provozní náklady elektrárny.

Emil
7. duben 2020, 23:32

Ale tady přece není řeč o elektrárnách ani výrobě elektřiny. Předpokládejme pro zjednodušení, že MWh zemního plynu se započtením ceny povolenky má stejnou hodnotu jako MWh zeleného vodíku a konstantní cenu zemního plynu 8 EUR/MWh. Emisní faktor výhřevnosti zemního plynu se udává 0,20 t CO2 /MWh. Cena zeleného vodíku by optimisticky podle článku mohla v Evropě do roku 2030 spadnout na 47 EUR/MWh. Z toho mi vychází potřebná cena povolenky 47 = 8 + 0,2 * X, tj. X = 195 EUR.

jirka
8. duben 2020, 00:05

Tohle vynalezl už Cimrman a složil k tomu i báseň s trojným absolutním rýmem!

K výrobě vodíku využijem zemního plynu.

Vodík pak naředíme do zemního plynu,

kampak se nám ztratil uhlík ze zemního plynu?

jarmilek
8. duben 2020, 15:50

U vodíku bych řekl, že člověk by se neměl tolik dívat na to, kolik stojí výroba modrého nebo zeleného vodíku. Alespoň ne v současnosti a zřejmě ani ne v roce 2030.

Velký potenciál vidím v power to gas technologiích, kde PEM elektrolyzéry dokáží najet během vteřiny. Představte si takové Německo, kde musejí odpojovat větrné elektrárny, protože prostě nemají jak využít tu přebytečnou elektřinu. Pak se můžeme ptát, kolik stojí zelený vodík? A někdy možná i, kolik nám výroba vodíku vydělá za tak rychlé podpůrné služby a/nebo záporné ceny elektřiny? A to ani nemluvím o tom, že podobné regulační technologie umožní mít v síti více OZE.

Od výrobců elektrolyzérů jsem slyšel, že vtláčet vodík do trubek s plynem je jako lít šampaňské do vody. To ani nemluvím o pokusech snažit se z takto vyrobeného vodíku vyrábět metan. Alespoň za současných cen plynu.

Co ale s tím vodíkem? Kromě "ozelenění" průmyslu se mi do budoucna moc líbí myšlenka sezónní akumulace, kde je z přebytků výroby OZE vodík ukládán do podzemních prostor. Tedy v zimě, kdy je potřeba více energie než v létě, by takový vodík mohl vyrábět teplo a elektřinu v palivových článcích. Vyřeším tedy problém regulace OZE, mám potřebnou energii (teplo, elektřinu) na zimu a pomůžu snížit emise ve vytápění obydlí, které se nesnižují snadno. Jen vyřešit lépe distribuci vodíku...

A mimochodem, která technologie byla od začátku výhodná? Berte prosím jakoukoli pomoc vodíku nyní jako investici do budoucna, aby ta technologie později byla kompetativní. Já osobně myslím, že to stojí za to!:)

Bob
8. duben 2020, 20:27

Ale my se přece musíme ptát na to kolik stojí a bude stát výroba zeleného vodíku, když uvažujeme možnost dlouhodobé akumulace elektřiny přes vodík.

Ta elektřina pak bude nejméně 2,5 až 3 krát dražší, než zelený vodík. Protože účinnost výroby elektřiny je 30-40%. Připočtěte ještě náklady na technologie (turbosoustrojí, nebo palivové články) a jejich provoz.

A skladování vodíku taky určitě nebude zadarmo.

Ta OZE elektřina taky není nikdy zcela zadarmo. I když klesne cena krátkodobě kvůli nadbytku třeba až do záporu, stejně je potřeba zaplatit alespoň náklady. Tj. průměrná (dlouhodobě) cena OZE musí být třeba pro nyní instalované OZE cca 60 €/MWh na dalších 15 let (aukce v Německu). Takže aby jim to vycházelo (bez dotací) a někdy by dodávali zadarmo, museli by jindy stejně dlouhou dobu prodat za 120 €/MWh. A to bych chtěl vidět, když na burze jde elektřinu koupit pod 40 €/MWh.

pave69
9. duben 2020, 22:19

Když před sezónou uložíte vodík do podzemních prostor, tak v nich do sezóny nezůstane, na rozdíl od metanu/zemního plynu, tj. následně ten vodík (co se velmi ochotně vstřebal do stěn podzemních prostor) nemůže vyrábět teplo a elektřinu v palivových článcích. Slyšel jste někdy takový pojem, jako je třeba velikost molekuly a jaké to má návaznosti?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se