Bude EU importovat zkapalněný zemní plyn z USA za každou cenu?

DomůPlynárenstvíBude EU importovat zkapalněný zemní plyn z USA za každou cenu?

Přestože je patrná politická podpora navýšení importů LNG z USA, tak je zároveň zdůrazňována nutnost existence vhodných tržních podmínek a konkurenceschopné cen. V EU je momentálně 150 miliard metrů krychlových volné importní kapacity LNG terminálů. Kapacity jsou ovšem stále zvyšovány. Do roku 2021 se mají zvýšit o dalších 15 miliard m3.

Na setkání 25. července 2018 ve Washingtonu, D. C. se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a prezident USA Donald Trump shodli na posílení americko-unijní strategické spolupráce v oblasti energetiky. Co se týče dodávek zemního plynu, EU má importovat více zkapalněného zemního plynu z USA za účelem diverzifikace a zvýšení energetické bezpečnosti.

„Evropská unie je připravena zprostředkovat více importů zkapalněného zemního plynu z USA, přičemž toto se již děje. Rostoucí exporty amerického zkapalněného zemního plynu, pokud budou cenově konkurenceschopné, by mohly hrát významnější a strategickou roli v dodávkách plynu EU; USA ale musí splnit svou roli a odstranit byrokratická omezení týkající se exportů LNG. Obě strany mohou spoluprací v energetice mnoho získat.“

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise  

Podpora Unie LNG projektům

EU již spolufinancovala či se zavázala k částečnému financování infrastruktury týkající se přepravy LNG v celkové hodnotě přes 683 milionů euro (cca 16,3 miliard Kč). Jedná se o 14 projektů, které mají dodat dalších 15 miliard metrů krychlových kapacity do roku 2021. Momentálně je přitom v EU 150 miliard metrů krychlových plynu volné importní kapacity LNG.

V současnosti jsou ve výstavbě dva terminály ve Španělsku a je zvyšována kapacita terminálu Revithoussa v Řecku.

Americké LNG v EU

První americký LNG tanker dorazil do Evropy v dubnu 2016 do portugalského přístavu Sines. Od té doby exporty LNG z USA do EU dosáhly objemu celkem 2,8 miliard kubických metrů. Jednalo se o více než 40 dodávek. Evropský trh v roce 2017 představoval více než 10 % celkových exportů LNG z USA. V roce 2016 to bylo 5 %.

Importy zkapalněného zemního plynu z USA do Evropy. Zdroj: europa.eu

Společné prohlášení EU a USA hovoří o tom, že EU chce importovat více LNG z USA. Tisková zpráva Evropské komise pak doslova zmiňuje, že volná kapacita bude pro importy LNG z USA využita pouze tehdy, pokud „budou správné tržní podmínky a ceny budou konkurenceschopné“.

V současnosti musí být exporty LNG z USA do Evropy schváleny regulatorním orgánem. Tato byrokratická omezení by musela být minimálně zjednodušena, pokud by se měly exporty do Unie zintenzivnit. Kromě tohoto aspektu by také, podle tiskové zprávy Komise, muselo dojít k rozvoji potřebné infrastruktury, zejména zkapalňovacích terminálů, v EU i v USA. A to i přesto, jak již bylo zmíněno, že je v EU momentálně 150 miliard m3 volné importní kapacity LNG terminálů.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují