Domů
Plynárenství
Do severoněmeckého Lubminu dorazil plovoucí terminál na LNG
Ilustrační foto. Plovoucí terminál na LNG u chorvatských hranic.

Do severoněmeckého Lubminu dorazil plovoucí terminál na LNG

Plynárenství
Bez komentáře
16. prosinec 2022, 22:16
ČTK

Berlín 16. prosince (zpravodaj ČTK) – Do severoněmeckého Lubminu dnes dorazil plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Oznámila to společnost Deutsche ReGas, která ho bude provozovat. Terminál prozatím nemá konečné povolení k zahájení provozu, ReGas nicméně nadále očekává, že ho dostane ještě tento měsíc. Ve čtvrtek připlul terminál na LNG také do Wilhelmshavenu, fungovat začne jako první takové zařízení v Německu od soboty. Zatímco terminál ve Wilhelmshavenu si pronajala německá vláda, ten v Lubminu je plně soukromý projekt.

„Jsme velmi potěšeni, že Neptune je již v Lubminu,“ řekl šéf dozorčí rady ReGas Stephan Knabe o plavidle Neptune, které je plovoucím zařízením na opětovné převedení LNG do plynného skupenství.

„Naším cílem je dodávat plyn co nejdříve. Uvedení do provozu ale samozřejmě může nastat až poté, co budou všechna potřebná povolení. Nadále vycházíme z prosince,“ dodal.

Neptune byl od 23. listopadu v nedalekém přístavu Mukran na Rujáně, kde podstoupil poslední úpravy před chystaným uvedením do provozu. Technici mimo jiné museli kvůli podmínkám v Lubminu upravit ponor na zhruba 5,2 metru, což provedli vypuštěním vody ze zátěžových nádrží. Plavidlo kvůli tomu nemohlo plně manévrovat, proto z Rujány do Lubminu odplulo ve vleku.

Neptune má mít roční kapacitu asi 5,2 miliardy metrů krychlových plynu, což podle firmy Deutsche ReGas postačí k ročnímu zásobování asi dvou milionů domácností. V příštím roce by ale společnost chtěla připojit další plovoucí jednotku o roční kapacitě sedm miliard kubických metrů, která ale nebude zakotvena v přístavu, nýbrž na moři. K tomuto zařízení na moři bude podle plánů ReGasu v roce 2024 připojen i Neptune, čímž se celková kapacita zplynování LNG zvýší na 14,2 miliardy metrů krychlových.

Terminál v Lubminu je významný pro zásobování severu a východu Německa plynem. Výhodný je i pro Česko, pokud by chtělo jeho kapacitu využívat. Zda se tak stane, bude záviset na dodavatelích a trhu, o využití plynu totiž Deutsche ReGas nerozhoduje.

Lubmin je důležitým distribučním uzlem plynové infrastruktury, ústí tam nyní nefunkční německo-ruský plynovod Nord Stream, čehož projekt terminálu na LNG využívá. V lubminském přístavu je už hotové potrubí, kterým bude možné plyn posílat do plynovodů OPAL a NEL. Produktovod OPAL vede plyn do Saska a odtud plynovodem Gazela do České republiky. NEL spojuje Lubmin s Dolním Saskem a tamním hlavním německým zásobníkem v Rehdenu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se