Dovoz zkapalněného plynu do Evropy je navzdory COVID-19 rekordní

DomůPlynárenstvíDovoz zkapalněného plynu do Evropy je navzdory COVID-19 rekordní

Do Evropy se i přes krizi spojenou s pandemií onemocnění COVID-19 dováží rekordní množství zkapalněného zemního plynu. Vzhledem k obecně nižší spotřebě energie a relativně plným zásobníkům plynu lze očekávat další pokles cen zemního plynu. Podle S&P Global je jediným řešením útlum těžby zemního plynu.

Import zemního plynu ve zkapalněné podobě (LNG) ani přes obavy související s aktuální pandemií nezvolňuje a Evropa dokonce zažila rekordní čtvrtletí, co se dovozu LNG týče.  Během prvního čtvrtletí bylo z LNG terminálů dopraveno do přepravních soustav EU celkem 310 TWh plynu.

S prvním čtvrtletím tohoto roku se dá srovnávat pouze to předcházející, kdy bylo dodáno jen o 2 TWh méně. Rekordním i nadále zůstal loňský listopad, kdy bylo do EU dopraveno 113 TWh zkapalněného zemního plynu.

Dovoz přitom neslábne ani v průběhu dubna – evropské terminály do přepravních soustav dodávaly v průměru 3468 GWh/d, což naznačuje, že měsíční dodávky LNG budou opět mírně nad 100 TWh.

Na evropském trhu je přitom již nyní zemního plynu přebytek. Nejenže se otevírají nové možnosti zásobování Evropy za pomocí plynovodů (např. TurkStream a Tanap), ale i dovoz LNG v průběhu loňského roku mimořádně vzrostl. Navíc se na konci loňského roku podařilo uzavřít dohodu o přepravě plynu přes Ukrajinu.

Veškeré dodatečné zdroje mají ve svém důsledku dopad na padající ceny plynu v Evropě. K výhledu cen zemního plynu se vyjadřoval i analytik ICIS, který očekává i nadále nižší spotřebu zemního plynu v EU (video je dostupné pouze v anglickém jazyce).

Analytici přitom očekávají, že současná pandemie se projeví i na spotřebě, přičemž lze očekávat pokles řádově o jednotky procent. Alespoň přibližným příkladem může být finanční krize z roku 2008, kdy spotřeba zemního plynu poklesla o přibližně 6,5 %.

Podle zahraničního webu S&P Global navíc není obnovení poptávky v krátkodobém horizontu pravděpodobné a jedinou cestou, která vede ze současné krize, je omezení těžby zemního plynu a jeho dovozu.

Pokles LNG poptávky po světě. Zdroj: S&P Global

Infografika v plné verzi zde.

Evropský trh je v současné době ještě navíc zatížen stavem zásobníků. Po relativně teplé zimě zůstaly před vtláčecí sezónou zásobníky rekordně zaplněné. Do vtláčecí sezóny vstupovaly plné z cca 54 % – pro srovnání například v roce 2018 byly zásobníky ke stejnému období plné pouze z 18 %.

Na evropském trhu tak velice brzy může dojít k situaci, kdy zemní plyn nebude kam ukládat a reálně pro něj v daném okamžiku nebude využití. Obdobnou situací si v nedávné době prošel i ropný trh v USA, kde se termínovaný kontrakt s dodávkou ropy pro květen propadl až k -38 USD/barel.

Důvodem bylo, že se tento kontrakt blížil své expiraci a investoři se obávali, že již nebudou schopní prodat kontrakt jinému odběrateli a budou nuceni dané množství fyzicky odebrat.