Domů
Plynárenství
ENTSOG: Plynové zásobníky EU mohou zimu přečkat s 40% kapacitou
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

ENTSOG: Plynové zásobníky EU mohou zimu přečkat s 40% kapacitou

Evropská síť provozovatelů přepravních soustav zemního plynu (ENTSOG) ve svém pravidelném zimním výhledu dodávek zemního plynu hodnotí situaci v oblasti bezpečnosti dodávek pozitivně, dokonce i při případném přerušení dodávek plynu z Ruska. Podle zprávy by Evropa mohla na konci zimní sezóny dosáhnout až 40% naplněnosti zásobníků, což podle ENTSOG potvrzuje nezávislost plynárenské soustavy EU.

Evropská síť provozovatelů přepravních soustav zemního plynu (ENTSOG) představila 16. října svůj pravidelný výhled zimních dodávek zemního plynu, ve kterém potvrzuje, že EU je dobře připravena na zimu 2024–2025 a následující léto. Poukazuje na vysokou úroveň skladování plynu v celé EU a celkově stabilní situaci v oblasti bezpečnosti dodávek.

Dokument obsahuje celounijní simulaci scénářů narušení dodávek plynu a infrastruktury, a to nejen pro nadcházející zimní sezónu (od 1. října 2024 do 31. března 2025), ale také s ohledem na dlouhodobější připravenost.

Stejně jako v předchozích letech zpráva testuje odolnost EU vůči řadě scénářů, kdy by mohlo dojít k přerušení dodávek plynu do EU. Letošní zpráva také analyzovala dopad ukončení dohody o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, který má skončit po prosinci 2024, a také přes plynovod Turkstream.

EU se dle zprávy udržuje vysokou úroveň skladování plynu. K 1. říjnu 2024 dosáhlo naplnění zásobníků 94 %, což odpovídá 1 083 TWh. Tento výsledek je přičítán především 59% naplněnosti zásobníků na začátku vstřikovací sezóny, nižší spotřebě plynu během roku a speciálními opatřeními zavedeným členskými státy.

Cíle pro bezpečnost dodávek plynu jsou překonávány

EU tak nadále překonává svůj cíl naplnit zásoby plynu do 1. listopadu na 90 % a snížit spotřebu plynu o 15 %. Během minulé zimy se jí podařilo snížit spotřebu o 18 %.

Zpráva dále uvádí, že Evropa by mohla na konci zimy dosáhnout 40% naplněnosti zásob, a to i bez plynovodních dodávek z Ruska přes Ukrajinu nebo Turkstream. Nicméně upozorňuje na nutnost zajistit během příští letní sezóny dostatečné vstřikování plynu a zvážit flexibilitu skladovacích kapacit pro lepší přípravu na zimu. Největšími zdroji dodávek plynu pro členské státy zůstávají Norsko a zkapalněný zemní plyn (LNG).

 „Je pozitivní, že v tomto ročním období opět vidíme mnohem vyšší než obvyklé zásoby a současná situace stabilních dodávek je výsledkem pokračujícího úsilí členských států,“ zhodnotil generální ředitel ENTSOG, Piotr Kuś.

Pro léto 2025 bude klíčová dostupnost LNG

V reakci na požadavky zúčastněných stran zahrnuje aktuální vydání zprávy také analýzu pro léto 2025. Zpráva upozorňuje, že k dosažení cíle 90% naplnění zásob do konce léta 2025 je nutné, aby úroveň plynu v zásobnících zůstala na 30–40 % na začátku vstřikovací sezóny, což bude záviset na dostupnosti LNG.

V případě omezené nabídky LNG může být nutná určitá úprava poptávky, aby byl cíl naplnění zásob před zimou dosažen. V případě scénáře s vysokou poptávkou způsobenou velmi chladným počasím by zásoby plynu a flexibilita dodávek nemusely stačit k pokrytí poptávky, pokud by došlo k úplnému přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu a plynovod Turkstream. V takové situaci by bylo zapotřebí snížení poptávky a dodatečné dodávky ve výši zhruba 30 miliard m³, aby se na konci zimy udržela zásoba alespoň na 30 %.

Zpráva rovněž zmiňuje možnost využití ukrajinských skladovacích kapacit jako jednoho z flexibilních řešení, pokud by byly přijaty trhem. Hlavním odrazujícím faktorem však zůstávají útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a přetrvávající bezpečnostní rizika.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Miloslav Černý
20. říjen 2024, 13:53

S rozvojem OZ je další předpoklad snižování spotřeby LNG. S tím postupně bude klesat význam těch jaderných nových kontraproduktivnch mamutů. Na překlenutí období energetického nedostatku pak logicky postačí na krátkodobí nutný provoz pro zajištění dostupné energie podstatně technologicky levnějěí plynové zdroje. Tak to měli původně naplánovaný i Němci s plynulím přechodem, kdo mohl tušit, že do toho vstoupí hazardní hráč pro udržení se u moci agresor z východu, který tyto plány narušil, ale v žádným případě jim nezamezil.

Tomáš Foldyna
20. říjen 2024, 18:39

Usilovný boj proti mamutům by si už pomalu zasloužil nějakou tu medaili. Že se ta "trocha plynu" v těch hodinách nebo dnech, kdy už nepostačí OZE a baterie může poněkud prodražit, případně se ta krátká doba trochu protáhne, o tom je lepší nepřemýšlet a valit dále svou ideologii.

Nemluvě o tom, že třeba nebude nikdo, kdo bude chtít udržovat za daných podmínek plynové zdroje, infrastrukturu nebo také prodávat plyn.

Miloslav Černý
21. říjen 2024, 10:34

Z Vaší účelové odpovědi není zmíňka o dalších nových způsobů akumulace a výhodnějších SMR, které by i tutu variantu z plynem jak se zmiňujete (málo pravděpodobná) dokázali eliminovat. Navíc příliš levná energie je rovná škodivosti té drahé, vede k nehospodárnosti i to už jsme si měli možnost nezapomínejme vyzkoušet. Důležité je vybalancování.

Emil
21. říjen 2024, 10:47

Jaké "výhodnější SMR" konkrétně máte na mysli, jak jste přišel na to že jsou výhodnější, jak to bylo prokázáno? Doložte to nějakými konkrétními čísly. Zatím nejde o nic jiného než o dohady a teorie.

Miloslav Černý
21. říjen 2024, 15:26

Kdyby jste tento vývoj důkladněji sledoval a nedělal, nelámal hned nad tímto typem hůl, tak není těžké si představit uplatnění těchto již funkčních technologií. Všechno má svůj čas a s tím bude narůstat zájem o tento výhodnější zdroj, což umožní levnější výrobu. Ale to moc debře víte, navíc na těchto stránkách se to mnohokráte probíralo.

Emil
21. říjen 2024, 15:51

Já právě vývoj důkladněji sleduji a hůl nad ničím nelámu, ale na nic konkrétního co by potvrzovalo tu vaši ničím nepodloženou teorii jsem nenarazil, tak se ptám vás. Ale vy evidentně taky nic konkrétního nemáte, jinak by přece nebyl problém se o to podělit, ne?

Jestliže tvrdíte že to jsou "již funkční technologie", tak bych moc rád věděl kde konkrétně již fungují a jak konkrétně se tam ta jejich údajná větší výhodnost projevuje. Ne že bych tedy od vás očekával nějakou smysluplnou odpověď, už proto že ve skutečnosti samozřejmě nic "již funkčního" zatím není. "Ale to moc dobře víte, navíc na těchto stránkách se to mnohokráte probíralo."

Vítězslav Novák
21. říjen 2024, 17:07

A všiml jste si už, že ty SMR neexistují? Resp. existují jen v Rusku, odkud je 1) nechceme a 2) nedostaneme, ani kdybychom chtěli?

A o jakých nových způsobech akumulace ráčíte pábiti?

Omega
21. říjen 2024, 11:22

No výsledek je jasný už teď

-> elektřina se zdraží na cca 150EUR/MWh,

-> Jaderní "mamuti" se postaví společně s elektrolyzéry na výrobu vodíku a pojedou pořád na 100%

-> elektrolyzéry budou dostávat kompenzace za "omezení provozu" v okamžiku, kdy jaderná energie bude potřeba pro stabilizaci sítě

-> VTE/FVE přestanou dostávat provozní/investiční dotace

Anton Meško
21. říjen 2024, 11:41

pán Černý,

máte to pomýlené, kto bol ten hráč, čo prekazil spustenie do prevádzky plynovodu NS2. Vieme veľmi dobre, že Merkelová odmietla ponuku Trampa na dovoz LNG z USA, lebo vtedy ešte prevládali ekonomické záujmy nad politickými a prikývla na výstavbu NS2. Tak isto vieme dobre, ako sa USA snažilo realizáciu NS2 prekaziť, čo sa im nakoniec aj podarilo.

Miloslav Černý
21. říjen 2024, 15:40

Tady nejde tak o to, kdo to osobně přímo zavinil, ale co bylo hlavním důvodem a tou je beze sporu agrese jednoho státu k druhému, což je v rozporu dosavadních mezinárodních úmluv se srovnatelným postupem Hitlerovskýho Německa. Tím ale nechci obhajovat tuto sabotáž, aby si to někdo tak vysvětlil.

Miloslav Černý
21. říjen 2024, 21:15

Jestliže není tato technologie ještě celosvětově rozšířená, tak nebudou logicky tyto dosavadní tvůrci této technologie informace poskytovat. Jestliže to má však racionální základ, tak je otázkou času, kdy bude tento dosavadní náskok smazán, jinak by na to nebyla upřena celosvětově taková pozornost. Tak to vždycky v takových případech chodí, byznys je spolehlivý hnací motor.

Emil
21. říjen 2024, 21:25

Takže nevíte nic, jen si něco myslíte. Jako obvykle.

Miloslav Černý
21. říjen 2024, 21:32

Je toho dost pro spolehlivě učíněné závěry, takové dedukce si dovolím tvrdit jsou Vaše slabší stránky.

Emil
21. říjen 2024, 21:35

"Je toho dost pro spolehlivě učíněné závěry", akorát ty dedukce jsou úplně jiné než jaké jste udělal vy, protože "takové dedukce si dovolím tvrdit jsou Vaše slabší stránky."

Miloslav Černý
21. říjen 2024, 21:27

Když se nagativního někdy něco přihodí, vyvolá to vždycky spousta konspiračních teorií. Co však nelze popřít, je co bylo hlavním podnětem v tomto případě a tou je právě agresivní akt jedné země k druhé srovnatelný s nacionálním Hitlerovským Německem.

Anton Meško
22. říjen 2024, 13:08

pan Černý,

vašu výhovorku, že to bola agresia jedného štátu, že už nejde o to kto zavinil, že "Rozbřesk" sa v Nemecku nekonal. Agresia sa konala až potom keď už bolo rozhodnuté na ekonomický a politický tlak iného štátu, že NS2 sa neuvedie do prevádzky.

Dpetr
22. říjen 2024, 15:05

Čím to, že na Slovensku jede dezinfo ještě mnohem víc než u nás?

Každopádně jak přiznal německý vicepremiér 21.12. 2021:

„Z geopolitického hlediska je plynovod chyba,“ prohlásil německý vicekancléř Robert Habeck směrem k plynovodu Nord Stream II v rozhovoru pro FAZ dne 19. prosince. „Všechny země byly proti němu, s výjimkou Německa a Rakouska.“

OEnergetice 22.12.2021

A poté přiznal, že nebýt NS2, možná by nebyla ani válka na UA

Anton Meško
23. říjen 2024, 12:26

Dnepr

O dezinformácii na Slovensku by som pomlčal. Treba sa vrátiť pár rokov do histórie, keď v roku 2009 prestal na Slovensko prúdiť plyn. Dodávku zastavilo Rusko, lebo Ukrajina kradla z tranzitu plyn pre seba. Za nedlho sa postavil plynovod NS1. Prečo asi? Obchádzal Ukrajinu, samozrejme aj Slovensko, ale pre Nemecko to bola najkratšia trasa s nižšími nákladmi na prepravu až o 40%. Vtedy sa Nemecko rozhodovalo čiste z ekonomického dôvodu. Dnes v celej Európe sa rozhoduje politicky (Habeck) aj keď je to na škodu krajín EU. Verím, že nenapíšete, že už dlhšia recesia nemeckého hospodárstva je dezinformácia.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se