Domů
Evropská Unie
EU zhodnotila své úsilí v energetice. Dominanci ruského plynu narušily úspory i nové LNG terminály
Plynovod
Zdroj: Diarrhea / Creative Commons / CC-BY-3.0 (licence)

EU zhodnotila své úsilí v energetice. Dominanci ruského plynu narušily úspory i nové LNG terminály

Evropská unie podstatně snížila spotřebu zemního plynu a diverzifikovala své zdroje. Díky tomu poklesl podíl dovozu plynu z Ruska na 18 % namísto dřívějších přibližně 45 %, vyplývá ze zprávy o stavu energetické unie, která byla zveřejněna v září.  Pomohlo také hned 12 nových terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu.

Evropská unie v roce 2024 učinila významné kroky k dosažení svých cílů v oblasti energetiky a klimatu. Jedním z klíčových pilířů je snížení emisí o 55 % do roku 2030 v rámci programu Fit for 55. Tento ambiciózní plán je doplněn iniciativou REPowerEU, která cílí na energetickou nezávislost a snížení závislosti na ruských fosilních palivech.

V období po energetické krizi se Evropská unie snažila především snižovat závislost na dovozu plynu a ropy z Ruska. Zatímco v roce 2021 tvořil plyn z Ruska 45 % evropských dovozů, do roku 2024 se tento podíl snížil na 18 %. Tento pokles byl způsoben diverzifikací na straně dodavatelů, zejména z Norska a Spojených států amerických. Pomohlo také obecné snížení spotřeby energií v důsledku vysokých cen energií v průběhu energetické krize, ze které se EU jako celek do dnešního dne zcela nevzpamatovala.

Zdroj: State of the Energy Union 2024

Řečí čísel - mezi srpnem 2022 a květnem 2024 Evropská unie ušetřila 138 miliard metrů krychlových zemního plynu. Toho dosáhla především díky opatřením na snížení spotřeby a zlepšení energetické účinnosti. Pro srovnání - v loňském roce se v celé České republice spotřebovalo 6,76 mld. metrů krychlových zemního plynu. Ve zmiňovaném období se tedy ušetřil zhruba dvacetinásobek české roční spotřeby plynu.

"V posledním loňském čtvrtletí [4. čtvrtletí 2023] byla spotřeba plynu vůbec nejnižší za celé desetiletí. Celoroční spotřeba pak klesla na hodnotu, která je nejnižší za dobu delší než tři dekády. Především díky úsporným opatřením na straně zákazníků spotřeba plynu klesá soustavně již od třetího čtvrtletí roku 2021, tedy od chvíle, kdy se začala projevovat energetická krize," uvedl již dříve k loňským statistikám Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Energetická bezpečnost a zvýšení dovozní kapacity LNG terminálů

Evropská unie si ve zprávě také pochvaluje, jak se jí daří plnit závazek naplnění zásobníků plynu. Ty byly jak v loňském, tak letošním roce zaplněny na požadovaných 90 % s dostatečným předstihem. V letošním roce tohoto cíle evropské zásobníky plynu dosáhly již v polovině srpna, tedy několik měsíců před listopadovým termínem.

Navíc bylo mezi lety 2022 a 2024 zprovozněno 12 nových terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), které zvýšily importní kapacitu EU o 70 miliard kubických metrů ročně. Celkem tak Evropská unie bude disponovat v roce 2024 dovozní kapacitou o výši cca 284 mld. metrů krychlových zemního plynu. Při plném využití tak dovozní infrastruktura jen těsně nedosahuje celkové spotřebě plynu v EU, která byla v loňském roce 295 mld. metrů krychlových.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr Hariprasad Hajič
2. říjen 2024, 16:20

Super. Takže se nám snižuje spotřeba zemního plynu, hodně domácností a firem přechází na úspornější technologie, takže ve výsledku budou i menší platby za emisní povolenky a nižší produkce CO2.

Martin
3. říjen 2024, 10:40

Hlavně že se EU umí pochválit i když není čím.

1. Zásobníky plynu jsou plné jen díky tomu, že byla teplá zima a 1.4.2024 se vstupovalo do vtláčecí sezóny snad s nejvyšším stavem v historii. Jinak celkové vtláčení bylo naopak podprůměrné a vzhledem ke spotovým cenám vs. cenám futures na Q125 ani již není potřeba ze strany obchodníků to dál plnit.

2. Papír snese všechno. To, že na papíře se nejedná o ruský plyn ještě neznamená, že to ruský plyn není. Už i USA poukazovala na to, jak se na volném moři z ruského LNG stane např. LNG Africké... S tímhle se mi vybavuje jedná vtipná část filmu se Stevenem Seagalem. My to víme, rusové ví, že to víme, ale předstíráme, že to nevíme a rusové předstírají, že věří, že to nevíme, ale ví že to víme. Všichni to vědí"....

3. Za mě diverzifikací rozhodně není snaha EU vše tlačit na EE. To by se nám pak mohlo krutě vymstít.....

Pavel Pavel
3. říjen 2024, 21:45

Ad 1 - Když byl výchozí stav vysoce nadprůměrný, tak vtláčení nutně muselo být menšínež loni, protože zásobníky se dají naplnit jen na 100 % :-) Proč si ale myslíte, že bylo podprůměrné?, když zásobníky jsou plné na cca 94 %...

Ad 2 - Rusové mají poměrně malou kapacitu zkapalňovacích terminálů na LNG. Takže část importovaného LNG je i ruská a normálně se to reportuje. Vybavuje se mi něco jako 20 bcm za rok, což na evropské spotřebě 320 bcm není málo, ale zásadní objem to přece jen není

Ad 3 - Široce distribuované zdroje jako fotovoltaika a vítr jsou čistě svým počtem mimořádně odolné proti napadení. Naopak několik importních terminálů na LNG je báječný cíl

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se