Domů
Německo
Německý ministr energetiky: Z geopolitického hlediska je Nord Stream II chyba
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Německý ministr energetiky: Z geopolitického hlediska je Nord Stream II chyba

Německý zelený politik a vicekancléř Robert Habeck, který povede v nové tamní vládě ministerstvo průmyslu a energetiky, se nechal slyšet, že z geopolitického pohledu byla výstavba plynovodu Nord Stream II chyba. Dále také pohrozil, že by nový plynovod mohl podléhat sankcím ze strany Německa v případě, že Rusko dále eskaluje situaci na Ukrajině. Ceny energetických komodit v EU mezitím přepisují takřka každý den rekordy.

„Z geopolitického hlediska je plynovod chyba,“ prohlásil německý vicekancléř Robert Habeck směrem k plynovodu Nord Stream II v rozhovoru pro FAZ dne 19. prosince. „Všechny země byly proti němu, s výjimkou Německa a Rakouska.“

Jak upozorňuje server Euractiv, tak rozdílné názory na nový plynovod jsou uvnitř nové německé koalice, skládající se z SPD, Zelených a FDP, patrné na první pohled.

„Nord Stream II je projekt soukromého sektoru, který pokročil do bodu, když už je plynovod položen,“ uvedl německý kancléř Olaf Scholz.

Scholz nechává odpovědnost v ohledu zprovoznění plynovodu na německém regulátorovi, který musí plynovod před zahájením dodávek certifikovat. Certifikační proces je momentálně pozastaven, a to z důvodu, že obchodní struktura provozovatele plynovodu není v souladu s tamními zákony.

„Orgány v Německu o tom rozhodnou [o certifikaci plynovodu Nord Stream II], přičemž neberou v potaz politické hledisko,“ dodal Scholz k plynovodu s tím, že možné kroky proti plynovodu za účelem zabezpečení ukrajinských hranic jsou již „jinou otázkou“.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková pak 12. prosince uvedla, že plynovod nemůže být nyní povolen, resp. mu povolen komerční provoz, ze dvou důvodů – není v souladu s požadavky evropského práva a dále pak nebyly vyřešeny právě bezpečností otázky.

„V případě další eskalace [situace na Ukrajině] nemůže být plynovod připojen k síti,” uvedla Baerbocková.

Německo, které je na plynu vysoce závislé a jeho závislost se bude v následujících letech s vysokou pravděpodobností dále zvyšovat v důsledku odstavování uhelných a jaderných elektráren, ovšem nový plynovod potřebuje, jak uvádí například Manuela Schwesigová z SPD. Ta varuje před mixem zahraniční politiky a zprovozněním plynovodu.

Cena zemního plynu v EU mezitím roste. Potrubní dodávky z Ruska jsou v posledních týdnech skrze plynovod Jamal do Německa podprůměrné, v posledních dnech plyn dokonce teče obráceným směrem, přičemž stav evropských zásobníků plynu je rovněž podprůměrný.

V kombinaci s problémy francouzské jaderné flotily, brzkým odstavením poloviny německé jaderné flotily a cenou emisních povolenek pak cena elektřiny takřka denně přepisuje rekordy, což lze vidět například na ceně kontraktu na příští rok na PXE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(59)
Jaroslav Loudil
22. prosinec 2021, 14:32

Zdá se, že Němci páchají sebevraždu v přímém přenosu ! Pokud se bude na Ukrajině bojovat, tak zlikvidují plynovod, který jim samým může dodávat 50 mld. kubíků plynu ročně. Zdá se, že Západ jako celek kolabuje. Úplně všechno se totiž snažíme zpolitizovat. Nějaká čínská tenistka si stěžuje na obtěžování od svého milence a WTA tam přestane pořádat tenisové turnaje. Ujgurští teroristé si stěžují, že už nemůžou tak jednoduše páchat bombové útoky v Číně a tak USA velí k politickému bojkotu olympiády v Pekingu. Český majitel muničního skladu ve Vrběticích si ho sám vyhodil do vzduchu a my pak Rusku a Číně zrušili tendr na reaktor. Už neumíme doslova nic ,jen : politizovat, zavádět cla, sankce a pitomě se při tom šklebit jako Trump.

Vypadá to, že Německo prohraje už svoji :"Třetí světovou". Nejprve r. 2015 vítalo přes 1 000 000 islámských běženců, kteří pak Evropanům podřezávali krky ve Francii a v Německu najížděli náklaďákem do Vánočních trhů a nyní zase skáče rovnýma nohama do chřtánu "Zelenému údělu". Přál bych si ,aby přišlo po Novém roce mínus 20 stupňů alespoň na 30 dní a pak budou zkoumat, z čeho budou Němci svou elektřinu vlastně vyrábět. Plyn a uhlí bych jim zakázal.

Lukas
22. prosinec 2021, 14:55

Predsa sa spolahnu na OZE, najme priemysel :D este vas doplnim, na nejaky cas nizke teploty pri tom vsetkom co sa deje ale az po odstaveni JE. Za chvilku im zacne dochadzat, ze ziadne JE si nebudu moct dovolit vypnut buduci rok a ani ten dalsi a ani ten po nom...

Dušan
22. prosinec 2021, 15:27

Takéto prejavy boli i v roku 1938 na adresu Sudiet .... a preto nás Angláni s Francúzmi za aplauzu národa vydali .... nepomohli si ...

A dnes Putin otvorene hovorí, že po Ukrajine nasleduje celá východná Európa ... čiže i Česko ...

Trochu drahší plyn a už tu máme panikárov čo by predali Putinovi vlastnú krajinu.

jozka
22. prosinec 2021, 17:21

Nic ve zlem, ale vas Anglani s Frantikama nevydali. Vy jste se trhli sami preventivne, to jen pro poradek.

Vas realita moc netankuje, ze?

Dušan
22. prosinec 2021, 19:21

No trochu si doštudujte históriu ...

Hitler dal Tisovi "ponuku, ktorá sa neodmieta" ... buď rýchlo samostatnosť aby sa rozbilo ČSR, alebo okupácia ....

Bol to diktát, nebolo to "preventívne" ...

No určite ma "netankuje" tak aby som vydal svoju krajinu Rusku ...

Ja som upozorňoval na to, že NS2 je politický projekt ... ale miestni "odobrníci" neustále "dokazovali", že NS2 nám "prinesie lacnejšie a spoľahlivejšie dodávky" ...

A tiež nie som priaznivcom radikálnej "ekológie", ktorá sa tiež podpisuje pod vysoké ceny.

jozka
22. prosinec 2021, 21:15

Jasne, donutili vas, vy jste to nechteli... vzdycky mne fascinovala ta neschopnost nest dusledky za vlastni ciny.

Nicmene z hlediska dnesnich deju naprosto nedulezite. NS2 je normalni infrastrukturni projekt. Politickou vec z toho delaji ti, kterym to leze do kseftu. A proto se do toho snazi horem dolem hazet vidle. Nic vic, nic min.

Dušan
22. prosinec 2021, 23:09

Dosť ma fascinuje ak niekto trvá na svojom nezmysle, hoci už na wiki si môže doštudovať základné fakty:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Vznik_Slovensk%C3%A9ho_%C5%A1t%C3%A1tu

Martin P
23. prosinec 2021, 09:14

Fakt č.1: Československo zachránilo slovenštinu a Slováky před maďarizací, už za R-U bylo vedle Rumunska a Srbska vytipováno jako země, kde to půjde nejsnadněji, Maďary totiž štvalo, že maďarsky mluvících je v Rakousko-Uhersku poměrově méně než německy mluvících a chtěli si pomoct),

Fakt č. 2: Československo rozvinulo dopravní infrastrukturu a školství na Slovensku

Fakt č.3: Slovensko(jeho zbytek jménem Slovenský štát) bylo stejně okupováno na konci války, mohlo buďto držet basu s Českem a nebo to udělat jak to koneckonců udělalo,

Fakt č. 4: Slovensko se málem stalo součástí SSSR, navrhoval to jistý Gustáv Husák, díky ostatním komunistům mu to neprošlo,

Fakt č.5: Rusáky k nám v r. 1986 pozvali hlavně slovenští komunisté (Biľak, Husák a spol.) a opět zbytku populace zavařili,

Kdykoliv pomyslím na tyhle věci, děkuji za rozdělení státu v r. 1992. Od té doby si za problémy můžeme každý sám sobě. Jen mi tuhle úvahu narušuje slovenská imigrace v podobě lidí jako Andrej Babiš, Adriana Krnáčová a spol.

Dušan
23. prosinec 2021, 11:10

Martin P

To všetko je viac menej pravda .... detaily nebudeme rozoberať.

Hlavne bod č.1 je veľká pravda a ja to stále propagujem, že bez vás by sme tu už ako štát a možno ani samostatný národ neboli ...

Ale to nemení nič na fakte, že Tiso bol do samostatnosti v roku 1939 dokopaný a na fakte, že i vám vyhovovala iluzórna čs. národnosť, lebo potom sme mali ako "jednotný národ" prevahu hlavne nad nemeckou menšinou.

Ale po roku 1918 už bola ide spoločného národa prežitok a spôsobovala len problémy ... a zbytočné pnutie medzi našimi národmi. Dnes to už nik nerieši - nik netvrdí, že sme jeden národ.

All
23. prosinec 2021, 16:45

Pls ... nejak se v tom stracim, neni SR uz zahranici a obcane CR u nas ekonomicti imigranti ?

No Name
25. prosinec 2021, 18:46

Uvidíme. Rusko má sice poměrně silnou armádu, ale ekonomicky je zoufale slabé a dokud bude na úrovni totalitního státu, stále bude. Ten plyn prodávat nutně potřebuje. Sám jsem zvědavý, jak to celé dopadne.

josef
22. prosinec 2021, 15:33

Stačí pokud se udrží ceny el. energie na současné úrovni delší dobu pak to bude znamenat krach firem a postupný pád eura.... Máme vládu , která nás klidně potopí teď místo povinného očkování pro důchodce buzerují děti ve školách s testováním a karanténou.

Milan Bačík
22. prosinec 2021, 15:57

Při současných cenách opustí východní státy zelenou evropskou politiku a v klidu se vrátí k uhlí. Jedna země sama to udělat nemúže, ale když to udělají všechny poskomunistické země tak si Němci múžou trhnout .... Při tom by stačilo vyhlásit stav energetické nouze a během něj elektrárnám umožnit na jednu povolenku vypustit více emisí (například 2x).

Roman
22. prosinec 2021, 19:31

A přijde taťka Putin a vezme si nás do náručí. Vy jste myslitel :)

Josef
22. prosinec 2021, 21:43

No otázka je s kým budeme mít lepší budoucnost - se zelenou ideologii tady životní úroveň rozhodně růst nebude. Rusko pro nás není ekonomickou hrozbou z důvodu, že by u nás zavedlo komunismus, ekonomickou hroznou pro nás se teď stává eurozóna oni se prakticky rozhodli, že příštích 30 let neporoste jejich životní úroveň ,ale budou se transformovat do nějaké multi-kulti socialisticko zelené společnosti. Takže s nimi tady časem budete chodit mezi mešitami a budete pravděpodobně chudší než dnes.

Medvedzik
22. prosinec 2021, 22:05

Bu bu bu Putin!Staci nepokracovat ako babky v Drangu nach Osten a vsetko bude v poriadku!Neutralita na komplrtku od Polska do Juho a vsetko je v poriadku.Ultimatum bolo poslane. Kedze odpoved je jasna pride Sach ... tak som zvedavy co vazalska Europa uhraje ?

Martin P
23. prosinec 2021, 09:00

Tušíte někdo, o čem že to "Medvedzik" blábolí? Připomíná mi Husáka, ten už taky ke konci "kariéry" nedal dohromady jedinou souvislou a smysluplnou větu.

Carlos
25. prosinec 2021, 10:48

Josefe,

vzhledem k tomu že Islám je v Rusku na vzestupu, jak porodností, tak imigrací, tak bych možná měl trochu víc strachu o budoucnost Ruska po této stránce než Evropy. Ale on je to důsledek populačního poklesu v obou sektorech.

Ekonomika se bude spíš hroutit pro kombinaci přeregulovanosti a demografického úbytku. V momentě kdy klesá počet lidí v práci a ta místa v některých zemích pak ani nemáte (což je paradox, ale důsledek přeregulovanosti na jihu), tak buď musí pro udržení růstu blahobytu jít nahoru, a to hodně, produktivita, jenže to se bohužel neděje. Ekonomika není odtržená od společnosti, ale je na ní závislá a pokud tato, sama o sobě, jde dolů, tak stagnace a další jevy přijdou. Nějaký green deal a podobně už jenom mění sklon té trajektorie, nikoliv její směr do budoucna. To jestli do ní budeme, nebo nebudeme cpát více energie, jaké odkud a za jakou cenu ten trend během patnácti let také moc neovlivní.

Tady by se musela udělat asi nějaké velká studie co stojí za ekonomicko-společenskými problémy, protože ty nasávají mnohem, mnohem dříve než green deal. Ty problémy počínají tak před 30-40 lety kdy porodnost prolamuje hodnotu 2.1 shora. Události 70.-80. let na green deal, s prominutím, nehodíte, opačně by to šlo, ale nemyslím si že je to možné tak snadno.

Green deal jakožto nějaká změna v ekonomice je tu tak 5 minut po dvanácté, v tento moment jsme už v bodě kdy by bylo spíš potřeba řešit právě nadcházející důchodový kolaps. Problém je že jsme tu v pravé tradici prokrastinátorů vše odkládali a teď na toho oslíka zkoušíme naráz naložit všechno dohromady. Green deal i důchody asi unese, otázka je co bude to stéblo co mu zlomí záda.

hellokitty
22. prosinec 2021, 18:01

mozete odzdrojovat tie vase domnele teroristicke bombove utoky ujgurov v cine? to by ma vazne zaujimalo, vzhladom na to co sa tam s ujgurmi deje

Jaroslav Loudil
22. prosinec 2021, 22:21

To : hellokity

Co se tam děje s Ujgury víte z naší prolhané televize. V Číně spáchali řadu rasově a nábožensky motivovaných útoků , často bodali a řezali do čínských cestujících na nádržích či v metru s desítkami mrtvých. To se u nás ale moc neuvádí, aby lidé neviděli, čeho jsou Ujguři schopní. Vše ve jménu Alláha. Nyní přijala Čína správná opatření k ochraně většinového obyvatelstva , která měla úspěch = útoky přestaly. Co jiného si přát, než aby vražedné teroristické útoky ustaly ? My si to v Evropě také přejeme po zkušenostech z: Bruselu, Berlína, Marseille, Paříže, Londýna,... atd. atd.

hellokitty
23. prosinec 2021, 17:34

takze zdroje nemate ok, co sa deje s ujgurmi neviem z nasej prolhanej televizie, pretoze televiziu uz asi tak od roku 2000 nepozeram, co sa deje s ujgurmi pozeram od nezavislych novinarov na youtube (napr. vice news, ktori chodia priamo na miesto cinu a robia nezaujate rozhovory s oboma stranami)

Carlos
25. prosinec 2021, 09:31

Správné řešení fakt nejsou lágry, nucené práce, a zabíjení lidí na orgány.

Loudile, buďte rád že žijete v celkem svobodné zemi, kde si takové hemzy můžete dovolit, v těch Vámi vychvalovaných zemích byste za podobně střižená prohlášení měl problémy.

Richard Vacek
25. prosinec 2021, 08:10

O islámském terorismu (i Ujgurů) je snad zdrojů dostatek. A je i dostatek zdrojů o neúspěšných způsobech řešení. Čína to řeší asimilací a likvidací zaostalých kultur. Proto tlačí na vzdělávání ujgurských žen, které v tradičním islámu mají za úkol poslouchat a rodit děti. Do moderní společnosti prostě řada zaostalých věcí nepatří.

Carlos
25. prosinec 2021, 09:26

Prvně, co je to tradiční islám? Které období z těch 1500 let, která větev, který její směr je tradiční?

Za druhé, to co Čína provádí je kulturní genocida, na kterou se jak mnohá národní práva, tak mezinárodní právo fakt přívětivě. To co se o tom dostává ven z toho dělá něco o několik řádů horšího než byly snahy o civilizování kmenů ve 0. století (ale i před tím) a je absolutně nesrovnatelné s tím co se dělo za Habsburků a že už z toho byl ve finále pěkný virvál.

Carlos
25. prosinec 2021, 20:07

P.S. omlouvám se za nedoklep, mělo jít samozřejmě o 20. století.

Y. Novák
25. prosinec 2021, 10:04

Proč myslíte, že byl svět rozdělen na různé kultury. Jde jen a jen o moc. Moci chtivým jde o to, potlačit sebemenší rebelii, a hlavně rozšířit svůj vliv, ku prospěch svému.

Nefi
22. prosinec 2021, 18:07

Nevěřím tomu, že to nemyslíte jako ironii.

Arimatejský
22. prosinec 2021, 22:19

Kolík jste v Petěrburgu vyloudil za ty svoje plivance, pěšáku páté bolševické kolony?

Ferda
23. prosinec 2021, 16:37

Tak to vypadá, že to píšeš z Petrohradu, pardon z Leningradu.

Z. Novák
25. prosinec 2021, 09:46

Nějak takhle by to mělo dopadnout, aby ti vyčůraní Němci dali na chvíli pokoj.

No Name
25. prosinec 2021, 18:39

Západ má určitě mnoho problémů, ale ke kolapsu máme rozhodně dále, než třeba právě Rusko. Ekonomika jejich státu, který má skoro 150 milionů obyvatel má úroveň té španělské, která - řekněme si to upřímně - není právě z nejsilnějších.

https://tradingeconomics.com/russia/gdp

https://tradingeconomics.com/spain/gdp

Pro srovnání - Japonsko s podobnou populací a mnohem menším množstvím nerostných surovin má daleko lepší ekonomiku než Rusko.

Co se obecně západu jako celku týče, tak stále vede v mnoha oblastech lidského fungování - ať už se bavíme o vesmírném výzkumu, vědě, případně dalších oblastech a fakt, že si může dovolit řešit klimatickou krizi (ať už jakkoliv) jen ukazuje množství prostředků, které si může dovolit promrhat/investovat - jak green deal dopadne, ukáže až čas.

Pokud se bavíme o ujgurské menšině, tak mluvit o jejím utlačování jako o prevenci bombových útoků je úplně mimo mísu. Povinné přijetí komunistického činovníka do ujgurské rodiny jako člena domácnosti je něco, co je mimo myslitelné meze. Jejich odvážení do "převýchovných" táborů, kde jsou evidentně šikanováni, také. Jednání s Ujgury ze strany Číny je srovnatelné s koncentračními tábory Nacistického Německa nebo gulagy Sovětského svazu. Navíc tohle jednání se netýká pouze Ujgurů, ale např. členové hnutí Falun Gong byli podle mnoha informací za živa rozebíraní na orgány určené pro transplantace. Je jedině správné, že se proti takovému jednání někdo postaví a poukáže na ně.

A jakkoliv kauzy mee too a rozežranost feministek opravdu nemusím, tak dokážu pochopit, když se někdo postaví za člověka který se pohybuje v prostředí, kde nefunguje právní stát, tak to taky dokážu pochopit.

A co se týče výbuchu ve Vrběticích, nechápu, kde jste přišel na ten nesmysl, že si to ten nájemník vyhodil do vzduchu sám (ten člověk, který tam měl uskladněné věci nebyl majitelem, majitelem byla armáda). Veškeré informace v tomhle ohledu mluví o opaku a s ohledem na to, co o těch Vrběticích píšete vypadá, že jste dění okolo téhle kauzy moc nesledoval.

Takže když to shrnu, tak jako západ, jakkoliv máme mnoho problémů, které bysme měli opravdu řešit, tak si rozhodně nevedeme špatně. Jen USA mají větší ekonomiku než Čína, která má více obyvatel než USA a EU dohromady.

https://georank.org/economy/china/united-states

https://www.nationmaster.com/country-info/compare/China/United-States/Economy/GDP

Pokud se člověk na současnou situaci západu podívá, tak současné dění jen ukazuje, že dokud západ bude fungovat na základě demokratických principů a respektu k lidským svobodám obecně a svobodám jednotlivce, bude úspěšný v maximálním možném měřítku.

To samozřejmě platí pouze za předpokladu, že nezačne být vyloženě líný.

Vilda
27. prosinec 2021, 11:34

Dobrý komentář

Richard Vacek
22. prosinec 2021, 16:25

Z geopolitického hlediska by bylo optimální, kdyby fungovala spolupráce Ruska s EU, kde by Rusko sloužilo jako spolehlivý dodavatel surovin a EU by na oplátku Rusko zásobila svými výrobky a technologiemi.

Milan
22. prosinec 2021, 17:00

Problemom je, ze je nemyslitelne v USA aby dobre ekonomicky a politicky EU a Rusko vychadzali.

Uz len pre aktualny problem s plynom. Nonstop sankcie na rusko pre NS2, USA nechcelo za kazdu cenu dovolit aby sa NS2 dokoncil, pretoze by im bolo lepsie dodavat ich drahy LNG do EU a to je len jeden z mnoha prikladov.

Dušan
22. prosinec 2021, 19:24

Rusko nechce "vychádzať" ...ono očakáva, že budeme kapitulovať ...

Tie "skromné" požiadavky PUtina, že nie len, že mu necháme Ukrajinu či Gruzínsko, ale chce kontrolovať i nás .... aby sme si neprdli bez jeho súhlasu ... sú už požiadavky skôr ako podnet na psychiatra a nie námety na politickú diskusiu.

Medvedzig
22. prosinec 2021, 22:14

Bu bu bu ,zly Putin!!! Ano bolo poslane ultimatum a na rade je sach,kedze odpoved bude ako doteraz, modli sa aby nebol mat!!!

No Name
25. prosinec 2021, 23:33

Pokud bude západ jenom trochu asertivní, tak by to Putina dost bolelo. Pro západ by to rozhodně nebylo příjemné, ale z dlouhodobého hlediska by to Rusko nevychytalo.

maly jarda
22. prosinec 2021, 23:05

To samé Británie, Britové plánovali 3.světovou proti Rusku hned jak skončila 2. světová v roce 1945 (viz Operation Unthinkable), pak když končila studená válka tak Britové plánovali vyprovokovat 3.světovou válku v Evropě pokud by se Německo a Rusko stali spojenci .

Američani nejsou o moc lepší , Curtiss Le May s Trumanem plánovali nukleární bombardování SSSR , Rusové naštěstí v rekordním čase vyvinuli vlastní atomovky tak z toho sešlo, ostatně celá WW2 byla o tom vmanévrovat Británii a Německo do války a pak si spolu s komunistickým SSSR rozdělit svět .. a dneska se USA se snaží vyprovokovat 3.světovou Ruska proti Evropě aby si pak rozděili svět s komunistickou Čínou

.. a pro nás tady mají naši američtí přátelé jenom jeden plán : smrt

Dušan
22. prosinec 2021, 23:18

Len stručne k Vašim "objavom" ... Amíci sa primárne snažili byť mimo konflikt a VB bola ich najbližším spojencom celú vojnu. Len politicky musela amická vláda bojovať s pacifizmom, ale neustále zvyšovala pomoc VB ... zatiaľ čo "mieromilovný" ZSSR okupoval časť Poľska, pobaltie, časť Rumunska a viedol vojnu s Fínskom ...

Bez zväčša BEZPLATNEJ pomoci by ZSSR nedobil Berlín ani do konca roku 1945.

Záväzky ZSSR za pomoc odpísali Amíci v roku 1972 a Rusi mali zaplatiť len dodávky použiteľné v civilnom sektore, čo bol len zlomok nákladov.

Už by ste mali menej študovať Sputnik : )

Medvedzig
22. prosinec 2021, 23:19

Tolko dristov a klamtiev..

maly jarda
23. prosinec 2021, 01:00

To jsou neuvěřitelné nesmysly co tady píšete, tomu věříte tam u vás na Slovensku?

Ti vaši Amíci si schválili tzv.Neutrality pacts ve 30.letech aby si Hitler myslel že USA Británii nepomůžou a vydal se cestou agrese, pak pomocí Churchilla a jeho "war party" placené z USA dotlačili Chamberlaina aby vyhlásil válku Německu, a teprve když na konci roku 1940 Američani vysáli všechno zlato a všechny aktiva z bojující Británie a Británie vpodstatě zbankrotovala , tak schválili lend-lease bail out, který později rozšířili na SSSR .. jak Británie tak SSSR musely splatit každý cent do USA , a SSSR Lend lease splatil až na konci 80.let , tj. SSSR splácel Lend lease po celou studenou válku

..neboli Američani vypustili Hitlera na celý svět a celý svět se u Američanů zadlužil aby ho porazil

.. ostatně i my jsme v Británii museli platit Britům úplně všechno(včetně tkaniček a pohřbů našich letců) z našeho zlatého pokladu, kterého nám zbyla jenom polovina, protože druhou polovinu Britové ukradli a dali hitlerovi v roce 1939

.. a mimochodem Němci spláceli reparace z WW1 Británii ještě někdy do roku 2010

.. bláboly o přátelství s USA a BRitánií jsou jen pro slabomyslné, tihle naši "přátelé" na nás zvysoka kašlou

Milan
22. prosinec 2021, 17:00

Problemom je, ze je nemyslitelne v USA aby dobre ekonomicky a politicky EU a Rusko vychadzali.

Uz len pre aktualny problem s plynom. Nonstop sankcie na rusko pre NS2, USA nechcelo za kazdu cenu dovolit aby sa NS2 dokoncil, pretoze by im bolo lepsie dodavat ich drahy LNG do EU a to je len jeden z mnoha prikladov.

ROMAN
22. prosinec 2021, 19:35

Problém je v tom, že Rusa zajímají jen jeho sféry vlivu. Na smlouvu se Vám vykašle v okamžiku, kdy se mu to hodí. Rus rozumí jen síle, protože je to "bohatýr". Podobná naivita se již mnohokrát nevyplatila !!!

jozka
22. prosinec 2021, 21:20

Mam pro vas novinu. Kazda vetsi zeme si hlida sve sfery vlivu. Staci si vzpomenout jak hystericka byla Amerika z Kuby.

Turby
22. prosinec 2021, 22:24

Ciste pragmaticky to tak je.

USA malem rozpoutali treti svetovou jen proto, ze jim soveti (ne rusove, take se nacistum dneska nerika nemci) vezli rakety mezinarodnimi vodami na uzemi, ktere nebylo ve svere vlivu USA.

Byly doby, kdy jsem si myslel, ze to bylo spravne, ale dnes jiz chapu, ze to nebylo az tak koser a muzeme byt radi, ze nakonec mel Chruščov rozum a stahnul se. USA ale maji jaderne zbrane v Turecku dodnes.

Dnes jiz vim, ze casto nejsou veci tim cim se zdaji byti a svet se nedeli tak jednoduse na ty dobre a ty zle.

Medvedzig
22. prosinec 2021, 22:17

Hmm tak svera v plyvu, nuz potom aj nieco o vojnsky zakladnach USA po celom svete, ZHN v Iraku, ci 20 rocnej okupacii Afganistanu,bombardovani Juhoslaie,Syrile,zniceni Lybie ...postacuje?

Jaroslav Loudil
22. prosinec 2021, 22:27

Souhlas :

Výkony USA - namátkou :

Vietnam - 2 000 000 mrtvých

Srbsko - 1500 mrtvých civilistů

Irák - 400 000 mrtvých nevinných

Afganistán - 100 000 mrtvých

Dále : Panama, Sýrie, Grenada, Kuba, ... atd, atd.

Ale "zlý" a špatný je samozřejmě stále jen Putin ? On má na svědomí tak 1 % z toho co USA.

Dušan
22. prosinec 2021, 23:26

Jaroslav Loudil

Vietnam - 2 000 000 mrtvých - to je blud, tam bola vojna medzi Severným a Južným Vietnamom. To, že sa tam "namontovali" Amíci neznamená, že tam môžu za všetko - Vietnamci si v značnej časti vystačili sami a ani jedna strana sa nasprávala v rukavičkách.

Srbsko - 1500 mrtvých civilistů - Srbsko viedlo vojnu so všetkými a všetci od nich odišli ... ale na vine sú Amíci ...

Irák - 400 000 mrtvých nevinných - určite môžu Amíci za sektárske násilie medzi Šítmi a Sunitmi ktoré prinieslo najviac mŕtvych.

Afganistán - 100 000 mrtvých - to isté ako Irak ... zložitá krajina so zložitým konfliktom, ale za všeko môžu Amíci.

Putin je fakt "dobrý ujo" .. on len okupuje časť Moldavka, Ukrajiny a Gruzínska .... šíry propagandu o tom, že v roku 1968 nás "Rusi oslobodili od fašistov" ...

Jan Špitálský
25. prosinec 2021, 15:01

Jste přesvědčen o tom, že USA jde o nás, resp. EU a pak o ně samé ? Amerika především... přestaňte blábolit a uvědomte si, že svět na nás kašle......

Václav Datel
22. prosinec 2021, 20:30

Samozřejmě a to je také důvod, proč je Evropa dlouhodobě nesvéprávná a pod diktátem USA. Amerika si nemůže dovolit politické, ekonomické a vojenské sblížení EU a Ruska, protože by se ukázala jejich nepotřebnost! Spojením Ruska a EU by vznikl takový hegemon, že by Euro začalo nahrazovat dolar na světových trzích a NATO by přestalo dávat smysl. Tím by USA ztratily to, co je dnes drží nad propastí a pádem na úroveň Venezuely. Takhle jednoduché to ve skutečnosti je...

Vinkler
23. prosinec 2021, 07:54

No když jste u toho ještě jednodušší je, že kolem roku 2000 se dohodly některé země produkující ropu, že budou obchodovat za Euro nebo zlato.

Byly to mezi jiným Libye, Irák, Irán, Alžírsko, Venezuela, Rusko, Čína a některé další. Myslím, že EU, Rusko a Čína je na řadě.

Pavel
23. prosinec 2021, 15:10

tak jsem si myslel že nejblbější německý občan byla merkel a ejhle oni tam mají ještě větší idioty

Tomas Mikus
23. prosinec 2021, 20:14

nejen z geopolitického hlediska, ale ze všech hledisek. Prohlašovat že vrahem je CO2 a ne zahradník a pak přivést do Evropy další rouru s plynem, by byl dobrý vtip, pokud by to tedy nebyla tragédie, za kterou zaplatíme i my. Takže dotáhněme jako Evropa urychleně společně reaktory IV generace stejně tak, jako když se staví rakety nebo letadla. Každý může něčím přispět a stavět se jich může začít rovnou více po celé Evropě. Tak, aby staly do deseti let. Do té doby vážení Němci máte dostatek uhlí a asi Vám nic jiného nezbyde.

Petr Máca
24. prosinec 2021, 10:33

Včera jsem zaznamenal v odpoled "bojové cvičení" české energetiky.Celý ned chybělo asi 400 MW podle průběhového grafu ČEPS.Od 13 hod. do 17 hod. každých 15 minut vždy na 2 minuty bylo vypnuto a poté hned zapnuto HDO( ovládání spotřebičů).Sám jsem měl v nízkém tarifu zapnuto asi 15kW.To znamená,že se měřil odběr blokovaných spotřebičů v NT a po čtvrthodinách se ůdraze na burze dokupovalo".Přítom ělo os nás asi 110 MW do Rakouska.Uff ten Grean Deal.

Petr Máca
24. prosinec 2021, 10:33

Včera jsem zaznamenal v odpoled "bojové cvičení" české energetiky.Celý ned chybělo asi 400 MW podle průběhového grafu ČEPS.Od 13 hod. do 17 hod. každých 15 minut vždy na 2 minuty bylo vypnuto a poté hned zapnuto HDO( ovládání spotřebičů).Sám jsem měl v nízkém tarifu zapnuto asi 15kW.To znamená,že se měřil odběr blokovaných spotřebičů v NT a po čtvrthodinách se ůdraze na burze dokupovalo".Přítom ělo os nás asi 110 MW do Rakouska.Uff ten Grean Deal.

Pavel Hrodek
24. prosinec 2021, 12:29

Vzdyt staci preci zacit nakupovat plyn jinde . Ale v tomhle mnozstvi kde ? Divim se Rusku , ze to uz nezavreli

Jose
24. prosinec 2021, 13:59

Německu pak nezbývá než zdarma obyvatelstvu rozdávat hrách a čočku a vznikající plyny jímat. V opačném případě je čeká totální ekonomický rozvrat v důsledku nedostatku energetických zdrojů. No a nebo Adolfovo Drank nach osten, ala na Rusku si vylámali zuby všichni. A Německo ani z podporou USA nedopadnou jinak. A tentokrát se Rusko v Berlíně nezastaví.

Jaroslav
25. prosinec 2021, 10:41

Zřetelně to vidím - na ekonomické sankce vůči Rusku v oblasti energií se Evropa úplně třese - zimou.

Tomáš Novák
26. prosinec 2021, 15:04

Z našeho pohledu je největší chyba, když naši "levnou" elektřinu nám přeprodávají německé a další nadnárodní monopoly.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se