Domů
Plynárenství
EU pravděpodobně nezakáže dodávky ruského plynu do roku 2027
Chorvatský FSRU
Zdroj: LNG Croatia

EU pravděpodobně nezakáže dodávky ruského plynu do roku 2027

Plán Evropské komise na postupný zákaz ruského plynu do roku 2027 může ztroskotat na odporu členských zemí EU závislých na Rusku. Uvedli to odborníci na energetiku během debaty pořádané Centrem pro analýzu evropské politiky (CEPA).

"Nemyslím si, že členské státy EU budou mít politickou sílu to udělat na dobrovolné bázi," uvedl dle agentury Montel Walter Boltz, hlavní poradce pro energetiku poradenské společnosti Baker McKenzie Rechtsanwalte.

EK v roce 2022 představila plán RePower EU v hodnotě 210 miliard eur, jehož cílem je do roku 2027 ukončit závislost bloku na ruských fosilních palivech. Prozatím však nebyly zavedeny žádné sankce pro členské země EU na dovoz ruského plynu.

Podíl ruského plynovodního plynu na dovozu do EU klesl z více než 40 % v roce 2021 na přibližně 8 % v roce 2023. Dovoz ruského LNG naopak prudce vzrostl, když Rusko téměř dvě pětiny exportovaného LNG směřovalo do EU. Rusko se tak v roce 2023 podílelo na celkovém dovozu plynu do EU stále téměř 15 %.

Maďarsko a Slovensko by pravděpodobně byly ochotny dovážet ruský plyn i po uplynutí navrhovaného termínu, uvedl Boltz s tím, že oba státy mají úzké vazby s Moskvou a jsou na ruském plynu velmi závislé. Rakousko by také mohlo mít zájem na tom, aby do země nadále proudil ruský plyn.

"Vlády nebudou mít dost odvahy k zavedení jakýchkoli sankcí, nemohu očekávat ani sankce na úrovni EU, protože to vyžaduje jednomyslnou podporu," řekl Sergej Makogon, bývalý šéf ukrajinského provozovatele plynárenské soustavy TSOUA.

Podle ACER, evropského energetického regulátora, však Evropa pravděpodobně nebude mít do roku 2027 nedostatek plynu. Pokud EU dosáhne svých cílů v oblasti snižování poptávky po plynu, může mít do roku 2027 přebytek dlouhodobě nasmlouvaného dovozu LNG ve výši 30-40 miliard m3, uvádí zpráva ACER hodnotící evropský trh s LNG.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Stanislav Mikeska
23. duben 2024, 11:54

A co když to zakáže Rusko???

Baton David
23. duben 2024, 13:20

že by to stihli přetrubkovat až do Číny? Pak by se v médiích objevily oslavné články že to unie konečně dokázala vyhnat rusa ze svého trhu

Jan Stehlik
23. duben 2024, 18:00

Peníze jsou až na prvním místě . Amerika roste , evropa stagnuje a asie se raduje .

Jirka Líska
23. duben 2024, 13:43

@Stanislav Mikeska 23. duben 2024, 11:54

No to se klidně může stát.

Proto EU hledá již dva roky alternativy k ruským dodávkám.

Roman Kosařík
24. duben 2024, 10:55

Nestane se nic hrozného, už nám stopli mnohem větší objemy a bez nějakého omezování jsme to ustáli. Zbytek těch objemů potrubím jde beztak jen do Maďarska, na Slovensko a do Rakouska a pokud si dobře pamatuju, v právě uplynulé sezoně stejně nevěděli co s tím a cpali nám to sem horem spodem.

https://www.realinstitutoelcano.org/en/policy-paper/the-future-of-russian-gas-in-the-eu/

Luke G
23. duben 2024, 13:42

Zrovna tohle by EU nařídít měla. Nahradit zbývajících 15% není problém, alternativ je dost. Neskutečně pokrytecké je posílat Ukrajině finanční a vojenskou pomoc a zároveň pomáhat financovat russkou agresi.

Anton Meško
23. duben 2024, 17:40

Ja si zas myslím, že nie. Vojna na Ukrajine skončí a potom nezávislosť Európy na ruskom plyne sa zmení na závislosť na LNG z USA.

Anton Meško
23. duben 2024, 17:43

Ja si zas myslím, že zákaz dovozu ruského plynu by sa nemal prijať. Vojna na Ukrajine skončí a potom nezávislosť Európy na ruskom plyne sa zmení na závislosť na LNG z USA.

Anton Meško
23. duben 2024, 17:49

Ja si zas myslím, že zákaz dovozu ruského plynu by sa nemal prijať. Vojna na Ukrajine skončí a potom nezávislosť Európy na ruskom plyne sa zmení závislosť na LNG prepravovanom po mori s veľkou uhlíkovou stopou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se