Evropská komise pokles cen plynu neočekává, navrhuje podporu výroby bioplynu
Evropská komise neočekává pro nadcházející měsíce pokles a stabilizaci cen plynu. To bude mít neblahý vliv i na cenu elektřiny a obecně na hospodářství a domácnosti. V uniklém dokumentu Komise zároveň navrhuje cíle pro navýšení výroby bioplynu a biometanu.
Uniklé sdělení Komise s názvem Společná evropská akce pro cenově dostupnější, bezpečnější a udržitelnější energii se zaměřuje na prognózu dodávek a cen energie a návrhy na zmírnění dopadů vysokých cen na obyvatele a podniky. O jeho obsahu informoval server Euractiv. Dle Komise zůstanou ceny plynu a elektřiny vysoké a volatilní nejméně do roku 2023.
"Ceny energie nadále vyvolávají velké obavy v celé EU. Vysoké a nestálé ceny plynu, které jsou silně ovlivněny vysokou globální poptávkou a rostoucím geopolitickým napětím, jsou hnacím motorem vysokých cen elektřiny," uvádí se v návrhu, který může být před svým zveřejněním na začátku března ještě upraven.
Návrh zároveň upozorňuje, že zásoby plynu v EU jsou na historicky nejnižší úrovni a obavy o bezpečnost dodávek souvisejí s nízkými dodávkami plynovody z Ruska. Vztahy Evropy a východu se od podzimu minulého roku zhoršily a bude tomu tak i nadále, upozorňuje sdělení.
Opatření, která Komise v dokumentu navrhuje, zahrnují opatření ke zvýšení odolnosti evropských dodávek plynu. Exekutiva EU navrhuje zavedení požadavku, aby země EU zajistily minimální úroveň zásob plynu každoročně do 30. září. K zajištění plynulých dodávek a lepší přípravy na příští zimu bude vypracován "plán plynu na zimní období" na podporu bezpečnosti dodávek "s pobídkami a povinnostmi pro strategické skladování".
Komise dále klade důraz na nutnost domácích dodávek plynu. Navrhuje cíl pro obnovitelné plyny, konkrétně pro bioplyn, a to na úrovni EU do roku 2030 vyrábět 35 miliard m³ bioplynu. Členské státy by měly přijmout strategie pro obnovitelné plyny, které budou v souladu s tímto cílem. Komise dále vyzve evropské energetické agentury, aby spolupracovaly na pokynech, které usnadní připojení biometanových výroben do plynárenské sítě.
Mohlo by vás zajímat:
Bioplyn, kolik ho vyrobíme a za jaké náklady?
I kdyby ten bioplyn byl 10x drazsi nez ten zhoubny rusky, tak bude celkove vyhodnejsi. Musime ukoncit financovani zbrani, ktere jsou urcene pro nasi likvidaci.
Potenciál bioplynek v ČR je cca 500 MWe, pokud nebudou vyrábět elektřinu, ale pouze plyn (pomíjím nyní to, že bioplyn z bioplynek nelze přímo injektovat do plynovodní sítě, musí se vyčistit a vysušit, navíc je otázkou, kolik bioplynek je vůbec v dosahu plynovodní sítě), tak to je 10 TWh zemního plynu, což je právě cca 1 miliarda m3 a cca 10-15 % spotřeby plynu v ČR.
Navíc je otázkou, zda se vůbec vyplatí transformovat biomasu na bioplyn. Většinu biomasy lze po vysušení prostě spálit, což je z pohledu výroby tepla podstatně pohodlnější, čistší a jednodušší řešení. Biomasu má smysl měnit na plyn jen kvůli výrobě el. energie.
Krize lidi naučí, teď se to tu začne konečně trochu hýbat. Na výmluvy "to néééé jdéééééé" už nebude brán ohled.
Šovinizmus je vyhrotený nacionalizmus, viera v nadradenosť vlastného národa alebo národnosti, hlásanie nacionálnej výlučnosti a roznecovanie nenávisti k iným národom.
Redakcia by si mala davat pozor a nenavistne prispevky voci inym narodom cenzurovat.
Ano. Budeme ještě intenzivněji ohřívat a ničit planetu a její atmosféru metanem. To je ekologické. A to se vyplatí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se