Domů
Plynárenství
Evropská komise pokles cen plynu neočekává, navrhuje podporu výroby bioplynu
Evropská komise
Zdroj: LIBER Europe / Creative Commons / CC BY 2.0

Evropská komise pokles cen plynu neočekává, navrhuje podporu výroby bioplynu

Evropská komise neočekává pro nadcházející měsíce pokles a stabilizaci cen plynu. To bude mít neblahý vliv i na cenu elektřiny a obecně na hospodářství a domácnosti. V uniklém dokumentu Komise zároveň navrhuje cíle pro navýšení výroby bioplynu a biometanu.

Uniklé sdělení Komise s názvem Společná evropská akce pro cenově dostupnější, bezpečnější a udržitelnější energii se zaměřuje na prognózu dodávek a cen energie a návrhy na zmírnění dopadů vysokých cen na obyvatele a podniky. O jeho obsahu informoval server Euractiv. Dle Komise zůstanou ceny plynu a elektřiny vysoké a volatilní nejméně do roku 2023.

"Ceny energie nadále vyvolávají velké obavy v celé EU. Vysoké a nestálé ceny plynu, které jsou silně ovlivněny vysokou globální poptávkou a rostoucím geopolitickým napětím, jsou hnacím motorem vysokých cen elektřiny," uvádí se v návrhu, který může být před svým zveřejněním na začátku března ještě upraven.

Návrh zároveň upozorňuje, že zásoby plynu v EU jsou na historicky nejnižší úrovni a obavy o bezpečnost dodávek souvisejí s nízkými dodávkami plynovody z Ruska. Vztahy Evropy a východu se od podzimu minulého roku zhoršily a bude tomu tak i nadále, upozorňuje sdělení.

Opatření, která Komise v dokumentu navrhuje, zahrnují opatření ke zvýšení odolnosti evropských dodávek plynu. Exekutiva EU navrhuje zavedení požadavku, aby země EU zajistily minimální úroveň zásob plynu každoročně do 30. září. K zajištění plynulých dodávek a lepší přípravy na příští zimu bude vypracován "plán plynu na zimní období" na podporu bezpečnosti dodávek "s pobídkami a povinnostmi pro strategické skladování".

Komise dále klade důraz na nutnost domácích dodávek plynu. Navrhuje cíl pro obnovitelné plyny, konkrétně pro bioplyn, a to na úrovni EU do roku 2030 vyrábět 35 miliard m³ bioplynu. Členské státy by měly přijmout strategie pro obnovitelné plyny, které budou v souladu s tímto cílem. Komise dále vyzve evropské energetické agentury, aby spolupracovaly na pokynech, které usnadní připojení biometanových výroben do plynárenské sítě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Vojvodik Petr
22. únor 2022, 20:20

Bioplyn, kolik ho vyrobíme a za jaké náklady?

De Carbon
22. únor 2022, 20:54

I kdyby ten bioplyn byl 10x drazsi nez ten zhoubny rusky, tak bude celkove vyhodnejsi. Musime ukoncit financovani zbrani, ktere jsou urcene pro nasi likvidaci.

minduton
22. únor 2022, 21:06

Potenciál bioplynek v ČR je cca 500 MWe, pokud nebudou vyrábět elektřinu, ale pouze plyn (pomíjím nyní to, že bioplyn z bioplynek nelze přímo injektovat do plynovodní sítě, musí se vyčistit a vysušit, navíc je otázkou, kolik bioplynek je vůbec v dosahu plynovodní sítě), tak to je 10 TWh zemního plynu, což je právě cca 1 miliarda m3 a cca 10-15 % spotřeby plynu v ČR.

minduton
22. únor 2022, 21:12

Navíc je otázkou, zda se vůbec vyplatí transformovat biomasu na bioplyn. Většinu biomasy lze po vysušení prostě spálit, což je z pohledu výroby tepla podstatně pohodlnější, čistší a jednodušší řešení. Biomasu má smysl měnit na plyn jen kvůli výrobě el. energie.

energetik
22. únor 2022, 20:49

Krize lidi naučí, teď se to tu začne konečně trochu hýbat. Na výmluvy "to néééé jdéééééé" už nebude brán ohled.

miro novak
23. únor 2022, 03:45

Šovinizmus je vyhrotený nacionalizmus, viera v nadradenosť vlastného národa alebo národnosti, hlásanie nacionálnej výlučnosti a roznecovanie nenávisti k iným národom.

Redakcia by si mala davat pozor a nenavistne prispevky voci inym narodom cenzurovat.

Zbyněk Poisl
23. únor 2022, 05:27

Ano. Budeme ještě intenzivněji ohřívat a ničit planetu a její atmosféru metanem. To je ekologické. A to se vyplatí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se