Domů
Plynárenství
Evropské energetiky se budou podílet na rozšíření kapacity pro vývoz LNG z Kataru
Katarský LNG terminál Ras Laffan
Zdroj: Matthew Smith / Creative Commons / CC-BY-2.0 (licence)

Evropské energetiky se budou podílet na rozšíření kapacity pro vývoz LNG z Kataru

Katar plánuje v nadcházejících letech značně navýšit kapacitu pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), což otevírá zahraničním společnostem, v aktuální situaci především evropským, možnost zajistit si do budoucna část exportní kapacity pro sebe. Poté, co se do projektu North Field East nedávno zapojila společnost TotalEnergies, Katar oznámil účast dalšího evropského partnera, a to italské Eni.

Náhrada dodávek zemního plynu z Ruska, které v posledních dnech zásadně poklesly, jsou od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině jedním z předních témat v řadě zemí napříč celou Evropou. Jako jednou z přímých možností náhrady ruského plynu jsou dodávky zkapalněného plynu z jiných regionů, a to především USA a Kataru. Tyto země se v posledních měsících spolu s Austrálií střídají na pozici největšího vývozce LNG na světě.

Výše zmiňované země, zejména USA a Katar, plánují v následujících letech značně navýšit svou exportní kapacitu, v čemž jim aktuálně pomáhá i silná poptávka po dlouhodobých kontraktech ze strany evropských odběratelů, které jsou často nezbytné pro zajištění financování pro projekty LNG terminálů.

V případě Kataru se aktuálně jedná o projekt North Field East, který je první fází z plánovaného navýšení roční exportní kapacity na 126 milionů tun LNG, tedy přes 170 miliard metrů krychlových plynu.

Společnost QatarEnergy na konci minulého týdne oznámila uzavření partnerství s italksou energetickou skupinou Eni, které bude spočívat ve vytvoření joint venture, ve kterém bude QatarEnergy držet 75 %, Eni poté zbylý 25% podíl, čímž se Eni vůbec poprvé přímo zapojí do investic do katarského LNG. Toto joint venture bude následně držet 12,5% podíl v projektu North Field East, což odpovídá polovině kapacity jedné zkapalňovací linky.

Katar se podle dat S&P Global Commodity Insights vyhoupl v dubnu na pozici největšího vývozce LNG na světě a prvenství si udržel i v květnu poté, co v březnu zaostával za Austrálií a Spojenými státy.

Eni není prvním velkým hráčem, který uzavřel s Katarem partnerství

Uzavření partnerství s italskou Eni není první vlaštovkou v rámci rozšiřování exportní kapacity Kataru. Již v polovině měsíce se do projektu North Field East jako první zapojila skupina TotalEnergies, která bude podobně jako Eni disponovat 25% podílem v dalším joint venture s QatarEnergy, která bude i v tomto případě držet 75 %.

Oproti joint venture s Eni, které bude disponovat 12,5% podílem v projektu, bude tento společný podnik s TotalEnergies držet v projektu North Field East, jenž bude zahrnovat 4 zkapalňovací linky s celkovou roční kapacitou 32 milionů tun LNG, celou jednu čtvrtinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Peter Zachara
23. červen 2022, 11:26

Katar, prikladna demokracia zapadneho typu, podielajuci sa na genocide jemenskeho ludu ucastou v konflikte, je nas vzor. Jdu blejt, velebnosti.

Turby
23. červen 2022, 12:21

valky, ktere jsme zacali my nebo nasi kamaradi jsou preci v naprostem poradku a nikomu nevadi.

PetrD
23. červen 2022, 12:33

Kolik že má Katar jaderných zbraní?

Maly Jarda
23. červen 2022, 12:38

Aha, takže najednou to není o lidských právech a demokracii ale o jaderných zbraních ?

Mimochodem v Jemenu probíhá s plnou podporou USA, Británie , Kataru a Saudské Arábie skutečná genocida blokádou a sankcemi se statisíci mrtvých dětí .. a to kvůli lidem jako jste vy

Rejpal
24. červen 2022, 00:16

Ano přesně tak a nikomu to nevadí....

Michal K.
24. červen 2022, 14:55

takze pokial nemate jadrove zbrane tak mozte vrazdit nevinnych ludi ?

No tazka logika ....

hlpb
23. červen 2022, 13:01

Peterko,

srovnávat Katar a fašistické ruSSko je dost mimo

Peter Zachara
23. červen 2022, 15:34

este sa tak dokazat trafit aj do prispevku, ze?

Rejpal
24. červen 2022, 00:14

Rusko není fašistické pokud Vím fašistu Vlasova pověsili a Praha mu před pár lety vztyčila pomník. ( asi za to jak ROA pod jeho vedením zmasakrovala Poláky při Varšavském povstání ) Fašisté na území RF jsou leda Banderovici z Mariupolu teď budou už asi na sibiři a mohou tam přemýšlet o tom, že před tím než je rozdrtila Ruská pravidelná armáda tak zabily 30 000 převážně civilistů na Donbasu a lidi v Mariupolu používali jako živé štíty. To tady nikomu nevadilo , protože jak už bylo řešeno zabíjení s podporou USA je v pořádku.... a Katar je sice nejbohatší stát na světě , ale jinak je to hnusná náboženská totalita postavená na prodeji ropy a plynu. Hned jak budou moct tak nás začnou vydírat , patrně budou chtít abychom se tady Islamizovali.

hellokitty
24. červen 2022, 13:28

Katar je najbohatsi stat na svete? no to je mi nejaka novinka, na prvych troch prieckach su USA, Cina a Japonsko

Michal K.
24. červen 2022, 14:56

Ono zavisi co sa mysli pod pojmom najbohatsi.

Asi to bolo myslene v kontexte HDP na obyvatela krajiny.

A to USA, Cina a Japonsko neni ani nahodou

hellokitty
25. červen 2022, 21:17

no tak ale ani Katar to nie je ani nahodou https://www.worldometers.info/gdp/gdp-by-country/

nejde mi do hlavy preco ma niekto potrebu sirit dezinformacie, ktore sa daju overit par kliknutiami na internete, asi cielia na mentalne jednoduchsich jedincov, aby tlacili svoju dezinformacnu agendu nakazanu a zaplatenu z Kremlu, hybridna vojna at its finest

Michal K.
27. červen 2022, 12:31

myslim, ze Katar je v prvej desiatke.

Takze ten prispevok mal nieco do seba.

hellokitty
27. červen 2022, 14:27

tak to mam asi nejaku vlciu tmu ja tam citam "a Katar je sice nejbohatší stát" a nie "a Katar je v desítce nejbohatších států", ale moze to byt aj stratene v preklade, predsalen aj ked v CR zijem uz vyse 20 rokov, tak z cestiny som nematuroval

Petr Benda
28. červen 2022, 20:07
Rejpal
24. červen 2022, 22:25

Jen tak pro zajímavost KATAR už začíná vydírat Němce , chce podepsat dodávky na 20 let , přitom Německo nesmi plyn přeprodávat ani převážet do jiných regionů. Němci si mohou vybrat buďto budou odebírat plyn celých 20 let ,který ale nebudou v budoucnosti potřebovat a nebudou ho smět ani prodat a nebo nedostanou vůbec nic. Prostě když se stanete vazalem pak je s Vámi jako s vazalem také jednáno.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516