Po Francii Irsko: Další komplikace pro dovoz plynu z USA do Evropy

DomůPlynárenstvíPo Francii Irsko: Další komplikace pro dovoz plynu z USA do Evropy

Američtí těžaři v posledních letech intenzivně hledají odbytiště pro svůj plyn, jehož těžba převyšuje poptávku na tamním trhu. Přestože se tamním společnostem nedávno podařilo navázat dlouhodobou spolupráci například ve Vietnamu, v Evropě naráží na komplikace. Poté, co nedávno zkrachovala jednání o dodávkách plynu do Francie, přichází další rána z Irska, kde soud zrušil povolení pro plánovaný LNG terminál, za kterým stojí americký developer.

S prudkým nárůst domácí těžby zemního plynu v posledních letech se američtí exportéři snaží expandovat na zámořské trhy. Příkladem může být jejich aktivita na Vietnamském trhu, kde americké společnosti během nedávného obchodního fóra uzavřely řadu dohod v oblasti dodávek energetických zařízení a rozvoje infrastruktury, což má USA otevřít cestu pro dodávky plynu.

V hledáčku vývozců je však dlouhodobě i evropský trh, na kterém si developeři exportních terminálů snaží zajistit dlouhodobé kontrakty, které jsou běžně důležitým předpokladem pro jejich vybudování. Dlouhodobý kontrakt na dodávku zkapalněného plynu se snažil vyjednat i americký developer NextDecade ve Francii, avšak tamní polostátní energetická společnost Engie vyjednávaní minulý týden ukončila. V tomto případě věci nepomohlo ani varování ze strany amerického senátora.

Další rána pro americké vývozce plynu nyní přichází z Irska, kde soud podle serveru S&P Global Platts vyhověl žádosti environmentálního sdružení Přátelé životního prostředí Irska a zrušil prodloužení plánovacího povolení z roku 2008, které mělo 10letou platnost. Podle sdružení tak bude muset developer projektu nyní o povolení opětovně požádat.

Za projektem v současné době stojí americký developer New Fortress Energy, který práva k projektu odkoupil v roce 2018 od irských investorů. Ti projekt převzali v roce 2015 od americké společnosti Hess. Od roku 2015, kdy Hess projekt prodal, realizace projektu podle Platts vůbec nepokročila, ačkoliv projekt běží již více než 10 let.

Důležitá podpora vlády je pryč

Pro realizaci podobných projektů je nejen v Evropské unii důležitá i podpora místní vlády, kterou projekt LNG terminálu Shannon původně měl. V letošním roce se nicméně karta obrátila, jelikož nová vládní koalice, jejíž součástí je i strana zelených, není nakloněna dovozu plynu těženého pomocí frakování břidlic.

„Nepodporujeme dovoz frakovaného plynu a vypracujeme politické prohlášení, kterým tento přístup zakotvíme. Se směřováním Irska k uhlíkové neutralitě nevěříme, že má smysl rozvíjet LNG terminály na dovoz frakovaného plynu a v souladu s tím odstraníme projekt LNG terminálu Shannon ze seznamu projektů společného zájmu (PCI) v roce 2021,“ uvedla v červnu podle server Platts koalice v programovém prohlášení vlády.

Jelikož je plánovaný terminál v současné době na seznamu projektů společného zájmu, může jeho developer požádat o čerpání finančních prostředků z evropského programu Connecting Europe Facility. Vyřazení projektu z tohoto seznamu by tak mohlo vést ke zhoršení jeho rentability.

Úvodní fotografie: Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn, autor: Jan Arrhénborg / AGA