Domů
Plynárenství
Po Francii Irsko: Další komplikace pro dovoz plynu z USA do Evropy
Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA
Zdroj: Jan Arrhénborg / AGA

Po Francii Irsko: Další komplikace pro dovoz plynu z USA do Evropy

Američtí těžaři v posledních letech intenzivně hledají odbytiště pro svůj plyn, jehož těžba převyšuje poptávku na tamním trhu. Přestože se tamním společnostem nedávno podařilo navázat dlouhodobou spolupráci například ve Vietnamu, v Evropě naráží na komplikace. Poté, co nedávno zkrachovala jednání o dodávkách plynu do Francie, přichází další rána z Irska, kde soud zrušil povolení pro plánovaný LNG terminál, za kterým stojí americký developer.

S prudkým nárůst domácí těžby zemního plynu v posledních letech se američtí exportéři snaží expandovat na zámořské trhy. Příkladem může být jejich aktivita na Vietnamském trhu, kde americké společnosti během nedávného obchodního fóra uzavřely řadu dohod v oblasti dodávek energetických zařízení a rozvoje infrastruktury, což má USA otevřít cestu pro dodávky plynu.

V hledáčku vývozců je však dlouhodobě i evropský trh, na kterém si developeři exportních terminálů snaží zajistit dlouhodobé kontrakty, které jsou běžně důležitým předpokladem pro jejich vybudování. Dlouhodobý kontrakt na dodávku zkapalněného plynu se snažil vyjednat i americký developer NextDecade ve Francii, avšak tamní polostátní energetická společnost Engie vyjednávaní minulý týden ukončila. V tomto případě věci nepomohlo ani varování ze strany amerického senátora.

Další rána pro americké vývozce plynu nyní přichází z Irska, kde soud podle serveru S&P Global Platts vyhověl žádosti environmentálního sdružení Přátelé životního prostředí Irska a zrušil prodloužení plánovacího povolení z roku 2008, které mělo 10letou platnost. Podle sdružení tak bude muset developer projektu nyní o povolení opětovně požádat.

Za projektem v současné době stojí americký developer New Fortress Energy, který práva k projektu odkoupil v roce 2018 od irských investorů. Ti projekt převzali v roce 2015 od americké společnosti Hess. Od roku 2015, kdy Hess projekt prodal, realizace projektu podle Platts vůbec nepokročila, ačkoliv projekt běží již více než 10 let.

Důležitá podpora vlády je pryč

Pro realizaci podobných projektů je nejen v Evropské unii důležitá i podpora místní vlády, kterou projekt LNG terminálu Shannon původně měl. V letošním roce se nicméně karta obrátila, jelikož nová vládní koalice, jejíž součástí je i strana zelených, není nakloněna dovozu plynu těženého pomocí frakování břidlic.

„Nepodporujeme dovoz frakovaného plynu a vypracujeme politické prohlášení, kterým tento přístup zakotvíme. Se směřováním Irska k uhlíkové neutralitě nevěříme, že má smysl rozvíjet LNG terminály na dovoz frakovaného plynu a v souladu s tím odstraníme projekt LNG terminálu Shannon ze seznamu projektů společného zájmu (PCI) v roce 2021,“ uvedla v červnu podle server Platts koalice v programovém prohlášení vlády.

Jelikož je plánovaný terminál v současné době na seznamu projektů společného zájmu, může jeho developer požádat o čerpání finančních prostředků z evropského programu Connecting Europe Facility. Vyřazení projektu z tohoto seznamu by tak mohlo vést ke zhoršení jeho rentability.

Úvodní fotografie: Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn, autor: Jan Arrhénborg / AGA

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Kalfa
12. listopad 2020, 12:25

Kdy už těm zelenoblbům dojde, že si na uhlíkové neutralitě oběd neuvaří.

miroslav.brabec@teleflex.com
12. listopad 2020, 15:11

Souhlas, ale v tomto případě je třeba zmínit, že dovážet LNG přes moře je ekologické zvěrstvo. Doma si ho můžou spálit i bez zkapalnění, tak ať sníží těžbu, aby nemuseli vyvážet.

taleb
12. listopad 2020, 15:26

No to je pravda, ale mohou si oběd uvařit na plynu, který se nezískává krakováním.

Bdjdj
12. listopad 2020, 15:50

FRAKOVANI a KRAKOVANI jsou uplne jine procesy.

Honza
12. listopad 2020, 16:08

Nedojte jim to pana Kalfa nikdy. Budou tvrdit, že si oběd raději uvaří na tom jejich "ekologickém" plynu :-)

Bojkot dovozu břidlicového plynu z Usa
12. listopad 2020, 13:00

Dovážet břidlicový plyn přes ocean z usa je naprostý totální nesmysl.To muže vymyslet je hamižný americký bezmozek.Za jedno to je strašně drahy neekonimicky a hlavně neekologický.Těžba břidlicového plynu brutálně devastuje krajinu a děla ji na vždy neobyvatelnou!!!

Pro Evropu je nejlepší brát plyn z Ruska a Norska,je to levnější a ne tak vyrazně devastující jako americký plyn.

Ben
12. listopad 2020, 15:16

Ekoteroristi řádí a škodí v celé Evropě. Již brzy způsobí její úplnou zkázu.

energetik II
12. listopad 2020, 15:32

Ano, Evropa by se měla jako celek - chce -li nadále vyznávat politiku šetrnou k životnímu prostředí - postavit proti dovozu LNG z USA, který je získáván frakováním. Tím se totiž výrazně poškozuje příroda a je jedno, že je to na americkém kontinentu. Země je jenom jedna a když nám vadí nové plantáže palmy olejné v Indonésii či kácení deštných pralesů v Brazílii, těžko může EU dovážet plyn získávaný frakováním. Frakování je obludné zvěrstvo páchané na přírodě.

Ben
12. listopad 2020, 15:40

Ještě obludnější zvěrsko je odsuzování chovu skotu vegetariány z důvodu, že krávy příliš prdí. My všežravci jsme ovšem k vegetariánům zatím tolerantnější.

Dušan
12. listopad 2020, 18:03

Nechceme ani ruskú ropu ?

Ťažba ruskej ropy je pre ignoráciu ekológie v Rusku minimálne na takej istej "úrovni" ako ťažba tej americkej.

A takto by sme mohli prejsť celý priemysel ... vrátene spotrebného a zistíme, že by sme si nemali čo obliecť ... a čo jesť ...

Ivan Novák
12. listopad 2020, 18:26

Náhodou, to hořící původně sovětské plynové ložisko jménem Brána do pekla je, soudě podle fotek, úžasná podívaná.

Jiří Tesař
12. listopad 2020, 16:07

Amikum je jedno co bude oni vidí jen sama sebe a až spotřebují co mají půjdou krást jinam

PetrV
13. listopad 2020, 10:03

Amíci těží a destilují plyn z břidlic kvůli helia 3,4. Evropa je v tom pozadu. V břidlicovém plynu jsou 4-5 procent helia. Ruský má podle spektrometrů 0,5 procenta v evropě. Jestli v místě těžby je to lepší nevím, ale na jamalu je zima, tak udělat rozbor spektrometrem se vyplatí.

Alžírský plyn má obdobně 4 procenta.

Vyplatila by se destilace a jako odpad je kapalný zemní plyn.

O helium je rvačka, to nemluvím o heliu 3, kterého amíci získají ročně jen 5 kg.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se