Domů
Plynárenství
I přes vážné problémy se Shellu těžba ropy a plynu v Nigérii vyplácí

I přes vážné problémy se Shellu těžba ropy a plynu v Nigérii vyplácí

Royal Dutch Shell plánuje přehodnotit své působení v Nigérii a zaměřit se více na ložiska ropy a plynu na moři. Těžba ropy a plynu v deltě Nigeru je pro Shell i přes dlouhodobé problémy s krádeží paliv, sabotážemi a ropnými skvrnami důležitou a ziskovou.

Shell stál u rozvoje nigérijského ropného sektoru v 50. letech 20. století. Těžba ropy a plynu v deltě Nigeru i přes rozsáhlé problémy zůstává pro společnost důležitou. Shell v zemi působí skrze svou dceřinou společnost Shell Petroleum Development Co of Nigeria (SPDC).

Ropné skvrny a krádeže

Výskyt krádeží paliva z potrubí a ropných skvrn se v posledních letech v Nigérii zvyšuje. Letos bylo zaznamenáno již 85 ropných skvrn. Toto číslo je vyšší než v předchozích dvou letech. V roce 2016 přitom byl objem ropných skvrn více než 30 tisíc barelů ropy, nejvíce od roku 2011. Také krádeže ropy se v posledním roce zvýšily. V roce 2016 bylo ukradeno průměrně 6 tisíc barelů ropy denně a v roce 2017 9 tisíc barelů ropy denně. To pro firmu představuje ztrátu zhruba 180 milionů dolarů ročně (3,9 miliardy korun).

„Jsme příliš velcí na to, abychom si řekli „je zde problém a musíme mu utéct“. Něco takového udělat nechceme. Zároveň ale nechceme zvětšovat svou stopu [v zemi].”

Osagie Okunbor, předseda Shellu v Nigérii

I přes tyto problémy, které vedou k dalším nákladům, jsou ovšem aktivity Shellu v Nigérii vysoce výnosné. V řádu miliard dolarů ročně. Agentura Reuters na základě informací o zaplacených daních a poplatcích nigérijské vládě za těžbu ropy odhaduje, že si Shell těžbou ropy a plynu v zemi vydělal více než 4 miliardy dolarů (87 miliard korun). To odpovídá přibližně 7 % celosvětových zisků firmy.

Produkce ropy a plynu v Nigérii. Zdroj: Reuters

Pokud by těžba v Nigérii pro Shell nebyla zisková, tak by ji již dávno ukončila. V loňském roce Shell po zhruba 150 letech ukončil těžbu ropy v Iráku a pokračuje zde pouze s těžbou plynu. Přesto se ovšem Shell snaží své aktivity přesunout mimo pevninu a více těžit offshore.

„Je těžké představit si, že by Shell s těžbou na pevnině pokračoval a potýkal se se všemi problémy, pokud by mu to nepřinášelo dostatečné zisky. Do nějaké míry těžba na pevnině musí stát za to.“

Aaron Sayne, právník pracující v Natural Resource Governance Institute

Shell v Nigérii

Shell je jako největší tamější ropná společnost klíčovým faktorem nigérijské ekonomiky a společnosti. V 90. letech 20. století nigérijská vláda popravila 9 vůdců protestů proti těžbě Shellu v regionu Ogoni. Ve stejné době obyvatelé v oblastech těžby volali po spravedlivější distribuci ropného bohatství a po vyšších kompenzacích za ropné skvrny znečišťující prostředí. Podle Reuters se od té doby ale mnoho nezměnilo.

V roce 2015 Shell přijal zodpovědnost za ropné skvrny z roku 2008 a vyplatil odškodnění v hodnotě 55 milionů liber (asi 1,6 miliardy korun) obyvatelům vesnic v okolí. Podle dat Shell je 80 % ropných skvrn výsledkem sabotáží. A přestože Shell ropné skvrny čistí, tak zároveň v začarovaném kruhu dochází k dalším.

Komentáře

(1)

Petr

29. září 2018, 11:30

To skoro vypadá, jako by největší výhoda plynu vůči ropě byla, že se nedá primitivně krást :)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.