Katar se dohodl s Německem na dodávkách LNG od roku 2026, nejméně na 15 let
Dauhá/Berlín 29. listopadu (zpravodaj ČTK) – Německo se dohodlo se státní katarskou energetickou společností QatarEnergy na dodávkách až dvou milionů tun zkapalněného zemního plynu (LNG) ročně, a to od roku 2026 po dobu nejméně 15 let. Dnes to podle agentury DPA oznámil katarský státní ministr pro energetiku a zároveň generální ředitel QatarEnergy Saad Kaabí. Německý ministr hospodářství Robert Habeck, který v březnu v Kataru o dodávkách energetických surovin jednal, dohodu uvítal.
„Je to konkrétní ukázka (…) našich závazků vůči Německu,“ řekl Kaabí s tím, že pro Německo je to první dlouhodobá dohoda o dodávky LNG z Kataru.
Katar je jedním z největších vývozců LNG, který prozatím z této blízkovýchodní země proudí především do Asie. Habeck k tomu podle agentury Reuters uvedl, že by nic nenamítal ani proti dvacetileté či delší smlouvě, zároveň ale poukázal na dlouhodobé klimatické cíle Německa. Německo chce do roku 2045 dosáhnout klimatické neutrality.
Německo má o zkapalněný zemní plyn z Kataru velký zájem, chce tak posílit svou energetickou bezpečnost poté, co dodávky plynu z Ruska prakticky ustaly. Kvůli dodávkám LNG navštívil Katar nejen Habeck, ale také spolkový kancléř Olaf Scholz.
Kvůli dovozu LNG Německo začalo na pobřeží Severního a Baltského moře budovat terminály, aby tuto surovinu mohlo vůbec přijímat. Očekává se, že první terminály začnou fungovat v prosince a na začátku ledna.
LNG z Kataru bude do Německa podle Kaabího proudit přes plovoucí terminál v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku, který si pronajala německá vláda.
Mohlo by vás zajímat:
Až 2 miliony LNG neboli až 1,2 miliardy m3 neboli zhruba 1% německé spotřeby plynu, pokud správně počítám.
Já jsem našel konverzi, že milion tun LNG je 1,379 miliardy m3 v plynném skupenství. To by bylo 2,758 miliardy m3. To je 26,94 TWh, kdežto roční německá spotřeba(dle AGSI) je 905,3 TWh (to se ještě letos sníží o 15-20%) takže 2,98-3,8%, neboli 10-13 dní.
Nové dlouhodobé smlouvy Německa na dovoz plynu, jako je i tato smlouva, stlačí současné "nesmyslné, spekulativní, válečné" ceny plynu pro pružné (a "závěrné") paroplynové elektrárny, takže ty budou moci vyrábět elektřinu okolo 100 EUR/MWh (plus zvýšení o inflaci). Bohužel to bude trvat tak 3-5 let, zatím se zřejmě vysokých spekulativních krizových cen nezbavíme.
Energiewende v Německu se otřepe a pojede dál, jen musela zcela změnit dodavatele plynu (to bude to zpoždění 3-5 let). Teď ještě aby se vzpamatovala i jaderná Francie, mohlo by to být zde i rychlejší, třeba už příští rok, když se neobjeví zase jiné problémy.
Jen musí přestat předčasné zavírání starých fungujících elektráren.
Čo by robila tá vaša trápna energiewende teraz? Aktuálna výroba v Nemecku z OZE 0,000 nič skoro proti uhliu a plynu...plyn a uhlie aktuálne dodáva viac než 63% EE niečo málo to zle jadro a kde sú OZE? O 10-15 rokov bude takýto neveterný a neslnečný deň znamenať kolaps pre európsku energetiku keď sa budú chcieť popri tom nabíjať elektro auta a tisíce elektro busov či kamiónov. A u susedov to nevyzerá o moc lepšie...
dnesny stav kratko po obede (13:00)
fosil ~68% a ked k tomu pripocitame aj eko spalovanie dreva ("zelenu" biomasu) tak sme na 75% vyroby elektriny .. viac fosilu vyuziva uz len polsko .. takto vyzera v realnom svete zelena energiewende
ad richie 15:15: stačí se teď podívat na Energostat zde.
Německo cca 450 Eur/MWh, jaderná Francie identicky stejně, kombinované (jádro+OZE) Švédsko taky identicky stejně.
Naproti tomu uhelné Polsko 250 Eur/MWh a
úspěšné OZE země (Španělsko a Portugalsko) jen 150 Eur/MWh.
Takže, richie jste úplně vedle se svým uvažováním,
Co rozhoduje, je ta burza v Lipsku, pro skoro celou EU, ale ty "úspěšné OZE země" jsou od ní IZOLOVANÉ.
A taky tam trochu jinak svítí a fouká....
Je něco (hodně) špatného na burze v Lipsku...Ať budeme mít jakýkoliv mix, rozhodnou o nás největší hráči (kteří mají problémy): Německo a Francie.
"úspěšné OZE země (Španělsko a Portugalsko)" zastropovali cenu plynu pro výrobu elektřiny a současně nemají dobré napojení na ostatní státy v Evropě a nemohou EE z plynu vyvážet (tím by se cena vyrovnala), to je důvod nízké ceny na Iberském poloostrově. Za listopad mají ve Španělsku 26% výroby EE z plynu, podle grafů na tomto webu tam plynovky jedou pořád, žádný OZE zázrak se tam neděje.
ad Milan Vaněček 30. listopad 2022, 16:44
..stačí se teď podívat na Energostat zde.
Německo cca 450 Eur/MWh, jaderná Francie identicky stejně, kombinované (jádro+OZE) Švédsko taky identicky stejně.
Naproti tomu uhelné Polsko 250 Eur/MWh a
úspěšné OZE země (Španělsko a Portugalsko) jen 150 Eur/MWh.
Takže, richie jste úplně vedle se svým uvažováním,
Co rozhoduje, je ta burza v Lipsku, pro skoro celou EU, ale ty "úspěšné OZE země" jsou od ní IZOLOVANÉ.
A taky tam trochu jinak svítí a fouká....
tak teraz vazne neviem, kto je uplne vedle
1) vobec som teraz neriesil cenu, len som tu dal informacie o v tom case (pracovny den kratko popoludni) aktualnej vyroby elektriny (teda zlozenie zdrojov) - kde napriek miliardam, ktore uz vrazili za poslednych cca 20 rokov do OZE, je prevazujuci zdroj v podstate fosil
2) ked ste uz vytiahli aj cenu, znova ukazujete ze vobec nerozumiete ako funguje trh z elektrinou v ramci EU - len par detailov na ozrejmenie co sa tyka spanielska, ty maju relativne "dobre" ceny, nie vdaka OZE (ktore napriek podstatne vyhodnejsim podmienkam aktualne vyrabaju minimum), ale vdaka zastropovanym cenam plynu, z ktoreho tu elektrinu vyrabaju - a kedze doteraz bol tok EE prevazne z Francuzska (ktore bolo dlhodobo prebytkove) tak prenosovka nie je v takom stave, aby vyroba v Spanielsku mohla nejak vyrazne ovplyvnit objem viac na vychod
A Německo se tedy zaváže, že dalších 15 let pojede na plynu...
tak tu zas je potrebne trochu to dat do suvislosti .. plyn nie je potrebny len v energetickom sektore, teda z tohto pohladu ten 15-rocny zavazok na tu trochu plynu nie je nic dramaticke
LNG do Nemecka na 15 rokov ? To bude asi nejaka chyba. Ved Nemci maju hromady OZE, ktore im maju produkovat velke mnozstva lacnej elektriny.
Na co im bude nejaky drahy plynny fosil ?
Tak se na to Michale K podíváme z pohledu skutečně vyrobené EE, do konce roku chybí 32 dní, podíl vyrobené energie dle zdrojů k 29.11.2022:
1. OZE = 226 TWh (podíl 51%)
2. fosil = 190 TWh (podíl 42%)
3. JE = 30 TWh (podíl 7%)
No uvidíme. Fosil a JE to OZE rychle dohánějí.
Data za poslední týden:
Fosil + JE 61%
OZE i stou problematickou biomasou zbytek
Vítr + FTE pouze 26,4% . A to prý v zimě fouká. U nás vítr a slunce prakticky nula. A ta skoro nula by tam byla, i kdyby jsme měli ve větru a slunci desetinásobek toho co máme teď. To budou mít v budoucnu elektromobily a tepelná čerpadla v zimě radost. Až těch 15 GW zatížení budeme zajišťovat takovými pochybnými zdroji. Přitom stačí tak málo. Postavit pár jaderných bloků a nic nemusíme řešit.
OZE - občasné zdroje energie
Proto se v budoucnosti bude temi LNG terminaly dovazet synteticky metan z Australie, Kataru a jinych zemi. Pripadne trubkou z Ukrajiny ktera ma neskutecny potencial na solarni a vetrnou elektrinu. Zdroje jsou :)
Ukrajina před pár lety sama neměla na energie a najednou je z ní v mnoha pohádkách energetická velmoc, která zachrání EU před nedostatkem...
Aha, takže pohádka - syntetická paliva. Má to jen malou chybu. Ten atom vodíku lze s jakžtakž energetickou účinnosti vytvořit z vody. Kde ale pánové vezmou ten atom uhlíku mi není moc jasné. A tím myslím levně a ve velkém množství. Na spojení těchto atomů pak budeme taky potřebovat daleko více energie, než po spálení získáme. Nechci se vůbec dopočítávat celkové účinnosti, ale proces: výroba H2, separace C z atmosféry, syntéza H2+C, stlačení a zkapalnění CH4, převoz tankerem, opětovné zplynění, natlakování do plynovodů bude asi hodně pod 10%
Uhlík může být z carbon-capture buď ze stávajících fosilních elektráren, nebo z těch syntetických. To je daleko levnější než ho zachytávat z atmosféry
ad Marek Kuchejda 29. listopad 2022, 23:27
..Aha, takže pohádka - syntetická paliva. Má to jen malou chybu ...... Nechci se vůbec dopočítávat celkové účinnosti, ale proces: výroba H2, separace C z atmosféry, syntéza H2+C, stlačení a zkapalnění CH4, převoz tankerem, opětovné zplynění, natlakování do plynovodů bude asi hodně pod 10%..
este tam chyba energeticka narocnost na pripravu demi vody, aby ten proces vobec mohol zacat .. a to este asi pocitate s vyrobou toho paliva priamo na mieste (teda bez potreby upravy ci presunu H2) .. teda suhlasim - bude to hlboko pod 10%
Marku, dělat závěr z několika dnů je nesmysl. Za celý listopad je podíl OZE 47%.
Jen po představu jak se změnil podíl jednotlivých zdrojů v Německu od roku 2005, o žádném dohánění nemůže být ani řeč:
2005: OZE = 11%, fosil = 60%, JE = 29%
2010: OZE = 19%, fosil = 56%, JE = 25%
2015: OZE = 33%, fosil = 51%, JE = 16%
2018: OZE = 47%, fosil = 47%, JE = 13%
2022: OZE = 50%, fosil = 43%, JE = 7%
blaha, trochu ti objasnim tie cisla, ktore tu pouzivas (a to teraz budem ignorovat fakt, ze sa snazis prezentovat klesajucu vyrobu JE akoby to bola nejaka ich zla vlastnost, pricom ide len o zamerny utlm vyroby)
ale konkretne (tvoje cisla som este nekontroloval, tak snad ich mas korektne:
2022: OZE = 50%, fosil = 43%, JE = 7%
a k tomu na doplnenie z akymi "kartami hraju" jednotlive zdroje:
instalovany vykon OZE ... 145GW ~61% vsetkych zdrojov (+prednostny vykup)
instalovany vykon fosil .... 76GW ~32% vsetkych zdrojov (idu ked nestihaju OZE)
instalovany vykon JE .......... 4GW ~2% vsetkych zdrojov (tie nastastie idu takmer naplno)
tak si dajme prehlad za posledny mesiac:
OZE ~47%
fosil ~46%
JE ~ 7%
pricom OZE ma 2x tak vacsi instalovany vykon ako fosil a prednostnu vyrobu/vykup - teda fosil je regulovany podla toho ako sa (ne)dari OZE
Emise v g/kWh v Německu za sledované období
2005: 510 g/kWh
2010: 471 g/kWh
2015: 448 g/kWh
2018: 404 g/kWh
2022: zatím není (2021: 349 g/kWh)
Z toho plyne že téměř 5x vyšší výroba z OZE při odstavení JE vede k poklesu emisí maximálně asi o 21%.
Middle east eye psal 28. května: Dodávky katarského plynu do Německa budou ve skutečnosti pocházet z Texasu
Stát Perského zálivu se zavázal, že začne dodávat plyn do Německa v roce 2024 – ale počáteční dodávky mají pocházet z katarské dceřiné společnosti v Mexickém zálivu
Katarský ministr zahraničí, šejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, řekl německým médiím, že závod na zkapalňování plynu Golden Pass, který se vyvíjí na pobřeží Mexického zálivu v Texasu, bude připraven k zahájení dodávek do Německa v roce 2024.
Golden Pass, jeden z největších LNG terminálů na světě, byl postaven k dokování zásilek LNG v době, kdy byly USA čistým dovozcem plynu. Vzhledem k tomu, že USA jsou nyní mezi největšími světovými producenty LNG, areál se přizpůsobuje jako exportní zařízení.
Golden Pass je společný podnik mezi QatarEnergy a ExxonMobil, přičemž QatarEnergy drží 70procentní podíl.
O'Donnell řekl, že boom vývozu plynu z USA byl podpořen zvýšeným využíváním frakování k těžbě dříve nedostupného břidlicového plynu.
Podle zprávy amerického ministerstva energetiky zveřejněné v roce 2021 bylo 75 procent zemního plynu vyrobeného v USA v roce 2019 získáno frakováním.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se