Domů
Plynárenství
Katar se zavázal k vybudování čtvrtého obřího zařízení na zkapalňování zemního plynu
Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA
Zdroj: Jan Arrhénborg / AGA

Katar se zavázal k vybudování čtvrtého obřího zařízení na zkapalňování zemního plynu

Qatar Petroleum postaví po třech plánovaných obrovských zařízeních na zkapalňování zemního plynu (tzv. LNG train) i čtvrté. Společnost se k tomu zavázala po odstranění moratoria na těžařskou oblast North Field. Díky novým zkapalňovacím zařízením by se měla od roku 2023 zvýšit celková kapacita Kataru pro výrobu LNG až na 110 milionů t/rok.

Zpravodajský portál Platts informoval o plánu Qatar Petroleum (QP), které se zavázalo k výstavbě čtvrtého nového obrovského zařízení na zkapalňování zemního plynu.

Ve středu vydal CEO společnosti QP Saad Sherida al-Kaabi prohlášení, že nové navýšení vývozu by mělo „dále posílit naši vedoucí pozici jakožto největšího LNG výrobce a exportéra.“

QP poprvé uveřejnilo v červenci své plány ohledně navýšení výroby LNG z hodnoty 77 milionů t/rok na 100 milionů t/rok. Společnost se nyní rozhodla k dalšímu navýšení výroby po odstranění moratoria na rozvoj rozsáhlé offshore těžařské oblasti North Field.

„Na základě dobrého výsledku získaného ze současných posudků a testů jsme se rozhodli pro přidání čtvrtého obrovského zařízení na zkapalňování zemního plynu,“ prohlásil CEO al-Kaabi.

Budoucnost LNG trhu

Poptávka po LNG by se měla dle představitelů z odvětví v příštích letech silně zvyšovat. Dle CEO společnosti Novatek Leonida Mikhelsona by se světový trh se zkapalněným plynem mohl pohybovat okolo hodnoty 700 milionů t/rok oproti původním predikcím 300 milionů t/rok.

Dle slov Saad Sherida al-Kaabiho má LNG před sebou perspektivní budoucnost a Qatar Petroleum je připraveno odpovědět na rostoucí světovou poptávku po spolehlivém a pro životní prostředí přátelském palivu.

Autor úvodní fotografie: Jan Arrhénborg / AGA

Štítky:LNG
Katar

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
29. září 2018, 12:37

Jako pro Katar to má nějaký smysl, ale podle mě logika nakonec možná pomalu ovšem nezadržitelně zvítězí, a Arábie si plyn většinou ponechá doma.

Exporty budou spíš navyšovat v ropě, chemikáliích a plastech plus nakonec možná i v energeticky nejnáročnějších polotovarech. O pracovní sílu mít nouzi nebudou i kdyby se místním (kromě přemnoženého Egypta) moc nechtělo, protože nemají dobrosery a dokážou skutečně rozumně řídit vstup přez hranice a pobyt jen pro opravdu pracující nebo zajištěné turisty.

Sailfish
29. září 2018, 13:23

Taky mně přijde zkapalňování plynu a jeho následný transport jako velké plýtvání energií a pro všechny státy co to dělají jako zbytečnost. Je to podobné jako diskuze o bezdrátovém nabíjení. Když si to člověk představí ve velkém měřítku, tak objeví zhovadilost. Lidstvo má energie zatím dost, ale chce to trochu myslet i na budoucnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se