Domů
Evropská Unie
Konsorcium Nord Stream 2 vybralo dodavatele 2500 km dlouhého potrubí

Konsorcium Nord Stream 2 vybralo dodavatele 2500 km dlouhého potrubí

Konsorcium Nord Stream 2, které stojí za projektem rozšíření plynovodu Nord Stream přepravujícího ruský plyn přes Baltské moře do Evropy, v pátek oznámilo, že vybralo dodavatele pro 2500 km dlouhé potrubí. Celková cena potrubí, které mají dodat tři společnosti, by neměla překročit 2,6 mld. euro.

Ocelové potrubí pro plánovaný plynovod, který by zdvojnásobil maximální přepravní kapacitu současného plynovodu Nord Stream na 110 miliard m3 za rok, má podle zveřejněných informací dodat trojice společností – německá Europipe GmbH (40 % dodávek) a dvě ruské společnosti United Metallurgical Company JSC (33%) a Chelyabinsk Pipe-Rolling Plant JSC (27 %).

Přesnou hodnotu kontraktů konsorcium Nord Stream 2 ve své tiskové zprávě neoznámilo s tím, že jednání s dodavateli vstupují do finální fáze. Podle zahraničního serveru Reuters mluvčí konsorcia řekl, že se celková hodnota kontraktu na dodávku potrubí vážícího kolem 2,2 mil. tun bude pohybovat pod hranicí 2,6 mld. euro, což byly náklady na potrubí plynovodu Nord Stream.

Celkové investiční náklady plynovodu Nord Stream 2, kterým by měl začít proudit plyn do Evropy na konci roku 2019, jsou v současné době odhadovány na 8 miliard euro.

Plánovaná trasa plynovodu Nord Stream 2. Zdroj: Nord Stream

Kolem projektu Nord Stream 2 je od počátku rušno

Plány na rozšíření plynovodu Nord Stream, které byly stvrzeny založením konsorcia Nord Stream 2 na podzim loňského roku, vyvolaly značný odpor mezi některými členskými státy Evropské unie. Slovenský premiér Robert Fico dokonce označil tento projekt za zradu ze strany Evropské unie.

Proti zdvojnásobení současné přepravní kapacity plynovodu Nord Stream se vyslovila také americká náměstkyně tajemníka pro energetickou diplomacii Robin Dunniganová, která řekla, že Nord Stream 2 připraví Ukrajinu ročně o více než 2 miliardy dolarů.

„Musíte se zeptat: Proč byste podporovali Ukrajinu jednou rukou a škrtili ji tou druhou?“

Americká náměstkyně tajemníka pro energetickou diplomacii Robin Dunniganová

Zdroj úvodní fotografie: www.nord-stream.com

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Češi o Green Dealu nevědí nic. Leda domněnky a dezinformace, tvrdí ekopsycholog Krajhanzl
19. květen 2022, 22:07
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Perikles
13. březen 2016, 22:56

Opět si dovolím upozornit na řádovou chybu v číslech, dle odkazované TZ jde o 2,2 milionů tun oceli, nikoli miliard. Dost tomu napovídá i cena kontaktu, která by vycházela lehce nad 1€/tunu ;)

Pěkný den!

Jan Budín
14. březen 2016, 13:10

Samozřejmě máte pravdu. Díky za opravu! :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se