Konsorcium Nord Stream 2 vybralo dodavatele 2500 km dlouhého potrubí

DomůEvropská UnieKonsorcium Nord Stream 2 vybralo dodavatele 2500 km dlouhého potrubí

Konsorcium Nord Stream 2, které stojí za projektem rozšíření plynovodu Nord Stream přepravujícího ruský plyn přes Baltské moře do Evropy, v pátek oznámilo, že vybralo dodavatele pro 2500 km dlouhé potrubí. Celková cena potrubí, které mají dodat tři společnosti, by neměla překročit 2,6 mld. euro.

Ocelové potrubí pro plánovaný plynovod, který by zdvojnásobil maximální přepravní kapacitu současného plynovodu Nord Stream na 110 miliard m3 za rok, má podle zveřejněných informací dodat trojice společností – německá Europipe GmbH (40 % dodávek) a dvě ruské společnosti United Metallurgical Company JSC (33%) a Chelyabinsk Pipe-Rolling Plant JSC (27 %).

Přesnou hodnotu kontraktů konsorcium Nord Stream 2 ve své tiskové zprávě neoznámilo s tím, že jednání s dodavateli vstupují do finální fáze. Podle zahraničního serveru Reuters mluvčí konsorcia řekl, že se celková hodnota kontraktu na dodávku potrubí vážícího kolem 2,2 mil. tun bude pohybovat pod hranicí 2,6 mld. euro, což byly náklady na potrubí plynovodu Nord Stream.

Celkové investiční náklady plynovodu Nord Stream 2, kterým by měl začít proudit plyn do Evropy na konci roku 2019, jsou v současné době odhadovány na 8 miliard euro.

Trasa Nord Stream 2
Plánovaná trasa plynovodu Nord Stream 2. Zdroj: Nord Stream

Kolem projektu Nord Stream 2 je od počátku rušno

Plány na rozšíření plynovodu Nord Stream, které byly stvrzeny založením konsorcia Nord Stream 2 na podzim loňského roku, vyvolaly značný odpor mezi některými členskými státy Evropské unie. Slovenský premiér Robert Fico dokonce označil tento projekt za zradu ze strany Evropské unie.

Proti zdvojnásobení současné přepravní kapacity plynovodu Nord Stream se vyslovila také americká náměstkyně tajemníka pro energetickou diplomacii Robin Dunniganová, která řekla, že Nord Stream 2 připraví Ukrajinu ročně o více než 2 miliardy dolarů.

„Musíte se zeptat: Proč byste podporovali Ukrajinu jednou rukou a škrtili ji tou druhou?“

Americká náměstkyně tajemníka pro energetickou diplomacii Robin Dunniganová

Zdroj úvodní fotografie: www.nord-stream.com