Domů
Plynárenství
Maďarsko chce snížit závislost na Rusku dovozem plynu z Rumunska

Maďarsko chce snížit závislost na Rusku dovozem plynu z Rumunska

Maďarsko by podle tamního premiéra Viktora Orbána mohlo v brzké době podepsat patnáctiletou dohodu o dovozu zemního plynu z Rumunska, která by pokryla zhruba polovinu maďarské spotřeby a výrazně snížila závislost země na dodávkách z Ruska. Informovaly o tom agentury MTI a Reuters.

„Éra ruského plynárenského monopolu v Maďarsku skončí,“ citovala Orbána agentura Reuters.

Dovoz plynu z Rumunska by podle premiéra mohl přesahovat čtyři miliardy krychlových metrů ročně a začít by mohl po roce 2022.

Ilustrační foto

V roce 2015 podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) dovoz plynu do Maďarska dosáhl 6,8 miliardy krychlových metrů, zatímco domácí produkce činila 1,8 miliardy krychlových metrů. V současnosti Maďarsko dováží většinu plynu z Ruska v rámci dlouhodobé dodavatelské dohody.

Maďarsko a Rumunsko se tento týden podle maďarské vlády dohodly, že Rumunsko do roku 2020 vytvoří technické podmínky pro vývoz zemního plynu do Maďarska, které tak bude moci dovážet plyn těžený v Černém moři.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.