Výstavba plynovodu Nord Stream 2, který má přes Baltské moře spojit Rusko a Německo, nebude podle spolkové kancléřky Angely Merkelové možná, dokud nebude jasné, jakou roli bude mít Ukrajina – dosud tranzitní země. Šéfka německé vlády to dnes řekla v Berlíně po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Ruský koncern Gazprom v reakci uvedl, že další přeprava části ruského plynu přes Ukrajinu závisí na ekonomické výhodnosti.

Chystaný plynovod, který má obejít země, přes které je do západní Evropy transportována velká část ruského plynu, je trnem v oku především Ukrajině a Polsku, ale i dalším státům, jako je Česká republika a Slovensko.

Podle těchto zemí jde stavba proti zájmům Evropské unie, zvyšuje závislost na Rusku a nese s sebou riziko další destabilizace Ukrajiny.

„Mluvili jsme spolu podrobně i o tomto tématu. Samozřejmě jsem pozorně vyslechla i pochybnosti, které má Ukrajina,“ řekla dnes Merkelová.

Ta rovněž uvedla, že i v pondělí v telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zdůraznila, že není možné, aby Ukrajina kvůli plynovodu Nord Stream 2 zcela ztratila význam při transportu zemního plynu.

Trasa Nord Stream 2
Ilustrační foto

Německá kancléřka poznamenala, že transport plynu má strategický význam a Ukrajině přináší peníze.

„A proto jsem dala jasně najevo, že projekt Nord Stream 2 není z našeho pohledu možný, aniž bychom měli jasno, jak to bude dál s tranzitní rolí Ukrajiny,“ řekla.

Zatímco dříve Merkelová mluvila o tom, že stavba plynovodu je především obchodní záležitostí soukromých firem, dnes připustila, že má politický rozměr. Někteří pozorovatelé to hodnotí jako výrazný posun jejího dosavadního postoje.

Zároveň dnes šéfka spolkové vlády uvedla, že závislost na ruském plynu zůstane, ať už nový plynovod vznikne, či nikoliv.

Projekt Nord Stream 2 ruského plynárenského koncernu Gazprom spočívá v rozšíření současného plynovodu Nord Stream. Na financování projektu se podílí také pět evropských firem – německé Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.

Společnosti, které zdůrazňují význam plynovodu, zatím do projektu investovaly kolem čtyř miliard eur (101 miliard Kč). Nord Stream 2, jehož výstavbu již schválilo Finsko a rozhodují o ní Švédsko a Dánsko, má být hotový do konce příštího roku.

Gazprom se dnes vyjádřil, že může zachovat tranzit plynu přes Ukrajinu v objemu 10-15 miliard krychlových metrů ročně, pokud to bude ekonomicky účelné.

„Nikdy jsme nenastolovali otázku, zda se zřeknout přepravy přes Ukrajinu. Ruská surovinová základna se ale posouvá na sever a v centrálním přepravním koridoru zkrátka nebudou zdroje v dřívějších objemech. Proto se určitá přeprava může plně zachovat, v objemu 10-15 miliard krychlových metrů ročně. Ukrajinská strana ale musí prokázat ekonomickou účelnost nového kontraktu,“ řekl podle agentury TASS předseda představenstva Gazpromu Alexej Miller.

Nord Stream
Ilustrační foto

TASS rovněž připomněl, že Nord Stream 2 má mít celkovou kapacitu 55 miliard metrů krychlových ročně a že Gazprom usiluje o zrušení stávajících dohod s ukrajinskou společností Naftogaz na dodávky a tranzit plynu, které mají platit do konce příštího roku. Smlouva o tranzitu počítala s roční přepravou 110 miliard metrů krychlových ruského plynu přes Ukrajinu.

Důvodem k vypovězení dohod je prohra Gazpromu ve sporu s Naftogazem u stockholmské arbitráže, podle které má ruský koncern vyplatit Ukrajincům za neplnění dohody o tranzitu plynu – a po odečtení ukrajinského dluhu – skoro 2,6 miliardy dolarů (více než 50 miliard Kč). Sám Miller ale odhadl, že vypovězení dohod může trvat jeden a půl až dva roky.

Martin Weiser msk spr

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *