Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič nepředpokládá, že letos v zimě nastanou problémy s dodávkami plynu z Ruska přes Ukrajinu. Uvedl to po dnešním druhém kole trojstranných jednání s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem, ruským ministrem energetiky Alexandrem Novakem a šéfy energetických firem obou zemí o budoucnosti tranzitu plynu přes Ukrajinu. Konkrétní výsledky jednání nepřineslo, další schůzka se má uskutečnit v květnu.

Jednání se soustředilo na přepravu ruského plynu přes Ukrajinu, pro kterou je tranzit suroviny zdrojem až tří procent hrubého domácího produktu (HDP).

Dodávky ruského plynu se výrazně zpolitizovaly po ruské anexi Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Jak upozornila agentura Reuters, ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Moskva je připravena pokračovat v tranzitu plynu do Evropy přes Ukrajinu, až 31. prosince tohoto roku vyprší současná dohoda s Kyjevem, pokud budou dodávky ekonomicky životaschopné.

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz obvinila Rusko z průtahů v jednání, aby nejprve mohlo vybudovat plynovod Nord Stream 2. S druhou větví se má kapacita plynovodu Nord Stream zdvojnásobit, což by Moskvě pomohlo obcházet Ukrajinu a ta by přišla o tranzitní poplatky.

„Je třeba, aby obě strany projevily pevnou vůli v rozhovorech pokročit, vzhledem k tomu, že stávající smlouva o přepravě vyprší na konci tohoto roku,“ uvedl Šefčovič.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *