Domů
Plynárenství
Naftogaz se připojí k žalobě na rozhodnutí EK o plynovodu OPAL
Nord Stream v Německu

Naftogaz se připojí k žalobě na rozhodnutí EK o plynovodu OPAL

Plynárenství
Bez komentáře
2. březen 2017, 15:53
ČTK

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz se chce připojit k žalobě, kterou polský podnik PGNiG podal na rozhodnutí Evropské unie zrušit ruské plynárenské firmě Gazprom limit pro využívání kapacity plynovodu OPAL. Uvedla to dnes agentura Reuters. Poláci se obávají, že zrušení limitu ohrozí stabilitu dodávek plynu do střední a východní Evropy a naopak posílit dominantní postavení Gazpromu.

„Když se připojíme k žalobě, kterou iniciovala PGNiG, budeme moci předložit další dokumenty a získat přístup ke spisům,“ sdělil ukrajinský podnik.

O možnost připojit se k žalobě firma požádala Soudní dvůr Evropské unie (ECJ), který teď žádost Naftogazu zvažuje.

Tento akt následuje po prosincovém prohlášení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že Ukrajina a Polsko budou Gazpromu společně bránit v tom, aby získal větší přístup na evropský energetický trh obejitím Ukrajiny.

přeprava zemního plynu
Ilustrační foto

Evropská komise loni v říjnu zrušila limit, který Gazpromu z antimonopolních důvodů povoloval využívat jen polovinu kapacity plynovodu OPAL. Její rozhodnutí otevřelo cestu k rozšíření plynovodu Nord Stream a k potenciálnímu vyřazení Polska a Ukrajiny jako tranzitních zemí. ECJ už rozhodnutí EK na základě polské žaloby v prosinci zablokoval.

OPAL přepravuje pod hladinou Baltského moře surovinu z plynovodu Nord Stream zákazníkům v Německu a České republice. Před rozhodnutím komise měl Gazprom povoleno využívat jen polovinu jeho kapacity.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se